Strony internetowe spółek giełdowych coraz lepsze
2014-08-11 13:08
Strony internetowe spółek giełdowych coraz lepsze © Sikov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sektor MSP a Internetowa Rewolucja
- Co roku po zakończeniu konkursu Złota Strona Emitenta wydajemy raport, w którym można znaleźć nie tylko podsumowanie wyników każdego z trzech etapów konkursu, ale również komentarze i wskazówki ekspertów zajmujących się komunikacja korporacyjną online oraz informacje o najnowszych trendach na rynkach zachodnich. Spółka może również na bazie raportu prześledzić jak wygląda poziom komunikacji w jej kategorii – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.Badanie stron internetowych w ramach siódmej edycji konkursu Złota Strona Emitenta w liczbach:
- Przeanalizowano strony internetowe 889 spółek giełdowych, których akcje były w obrocie w dniu 27 września 2013 r.
- 27% spółek odpowiedziało na wszystkie trzy zapytania od fikcyjnego inwestora w ciągu 24 godzin (przeważały odpowiedzi w ciągu 3 godzin) i jest to najwyższy wynik od kilku lat.
- Prawie 28% spółek nie odpowiedziało w przewidzianym czasie na żaden z 3 maili i choć jest to odsetek wysoki to jest znacząco niższy niż w roku poprzednim (ponad 31%).
- 70% spółek nie publikuje na swoich stronach internetowych materiałów wideo.
- 65% nie korzysta z nowoczesnych sposobów komunikacji z inwestorami takich jak: chat, blogi, fora eksperckie, portale społecznościowe, RSS.
- 81% spółek podaje na stronach www adres mailowy, pod który mogą kierować swoje zapytania inwestorzy.
- Zawartość informacyjna stron internetowych jest porównywalna do wyników osiągniętych w poprzedniej edycji konkursu. Zdecydowana większość spółek (65%) zdobyła ponad połowę maksymalnej liczby punktów.
- 27% spółek prezentuje na swoich stronach internetowych informacje w języku angielskim w formie rozszerzonej (raporty okresowe, bieżące i wyniki finansowe), a 38% prezentuje informacje w formie podstawowej. 35% spółek nie posiada żadnych informacji w języku angielskim.
- 51% stron internetowych notowanych spółek nie dysponuje tak podstawowym narzędziem, jakim jest działająca wyszukiwarka treści.
- 87% strony internetowych notowanych spółek jest prawidłowo pozycjonowana w wyszukiwarce Google.
- Co czwarta strona internetowa charakteryzuje się bardzo dobrą dostępnością badaną z wykorzystaniem specjalistycznego narzędzia MONIT24. Jest to wynik istotnie lepszy od zanotowanego w poprzedniej edycji konkursu (21%). Z drugiej strony jednak, wzrosła także liczba spółek o małej dostępności witryn internetowych (25% względem 21% rok wcześniej).
fot. Sikov - Fotolia.com
Strony internetowe spółek giełdowych coraz lepsze
Najważniejsze wnioski z raportu:
- Podsumowując siódmą edycję konkursu Złota Strona Emitenta należy podkreślić rosnący poziom komunikacji internetowej notowanych spółek. Analiza danych w ujęciu bezwzględnym wskazuje, iż strony internetowe mają coraz bogatszą zawartość informacyjną oraz są coraz bardziej przyjazne dla użytkowników.
- Podobnie jak w latach ubiegłych poziom oceny był silnie skorelowany z wielkością emitentów – najwyższe rezultaty osiągnęły polskie spółki duże, a najniższe notowane na rynku NewConnect. Osobną grupę, ocenioną zdecydowanie najniżej, stanowią spółki zagraniczne, z których część ma strony internetowe dobrej jakości, ale olbrzymim problemem jest brak kontaktu z inwestorem indywidualnym i dostępności treści w języku polskim.
- Największym mankamentem ocenianych stron internetowych jest stosunkowo niski poziom w warstwie technologiczno-użytkowej. Wciąż duża część spółek stosuje rozwiązania sprzed kilkunastu lat, co w świecie komunikacji internetowej jest opóźnieniem o kilka epok.
- Emitenci zbyt rzadko korzystają z możliwości dotarcia do inwestorów za pośrednictwem mediów społecznościowych.
- Trendy w komunikacji internetowej wydają się stosunkowo jednoznaczne – dążenie do uproszczenia korzystania za pośrednictwem tabletów i smartfonów, głównie poprzez zmiany dotyczące projektowania stron lub wręcz tworzenia specjalnych serwisów na urządzenia mobilne. Jednocześnie bieżący dostęp do internetu mobilnego o coraz lepszych parametrach przesyłu danych daje coraz większą możliwość wykorzystywania mediów społecznościowych, a także prezentowania treści w formie przekazu wideo.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)