eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyLewiatan ocenił projekt budżetu państwa na 2015 r.

Lewiatan ocenił projekt budżetu państwa na 2015 r.

2014-08-13 13:35

Przeczytaj także: Lewiatan a ustawa budżetowa na 2015 r.


W 2015 r. powinny także ruszyć na większą skalę inwestycje finansowane poprzez uruchomioną na początku 2013 r. przez rząd spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe SA.

Przyjęte przez rząd założenie dotyczące wzrostu inwestycji w 2015 r. jest, w opinii Konfederacji Lewiatan, realne.

d) Przyrost rzeczowych środków obrotowych (zapasów): prognoza - 1,6 proc.

Od 2. kwartału 2012 r. dynamika zapasów jest ujemna. Przedsiębiorstwa nauczyły się zarządzać płynnością finansową także poprzez zarządzanie zapasami (tak wyrobów gotowych, jak i komponentów do produkcji). Nawet poprawa koniunktury gospodarczej od 3. kwartału 2013 r. nie wpłynęła na zmianę polityki zarządzania zapasami przez przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że zapasy są utrzymywane w określonej (dla różnych branż na różnym poziomie) proporcji w stosunku do przychodów ze sprzedaży firm. Tymczasem przychody ze sprzedaży wzrosły w całym 2013 r. o 0,4 proc., a w 1. kwartale br. przychody ze sprzedaży wzrosły o 2,7 proc. (w latach o najlepszej koniunkturze wzrosty przychodów ze sprzedaży były dwucyfrowe). Tak niewielkie zmiany przychodów ze sprzedaży, przy wysokim poziomie niepewności, nie były w stanie zmienić podejścia firm do polityki zapasów, które cały czas były ograniczane. Niestety perspektywa 2015 r. nic tu nie zmienia. Dynamika przychodów ze sprzedaży nie będzie wyższa od tej osiągniętej w 1. kwartale br. Do tego dochodzi rosnąca niepewność. Konfederacja Lewiatan nie widzi przesłanek do prognozowania wzrostu rzeczowych aktywów obrotowych. Ten parametr wpływający na zmianę PKB powinien być, w opinii Konfederacji Lewiatan, zweryfikowany do poziomu 0 proc. A to oznacza, że prognozowany wzrost PKB w 2015 r. powinien być skorygowany o 0,3 punkty procentowe.

e) Wzrost eksportu i importu: prognoza - wzrost eksportu o 4,9 proc., wzrost importu - 5,1 proc., czyli eksport netto nie będzie budował wzrostu PKB w 2015 r.

Przedsiębiorstwa potwierdziły, że potrafią zwiększać eksport nawet wtedy, gdy sytuacja gospodarcza u partnerów biznesowych jest słaba i niezbyt klarowana. Gdyby zatem nie kryzys rosyjski, można byłoby prognozować w 2015 r. wyższy od zakładanego przez rząd wzrost eksportu (na poziomie 6-7 proc.). Dane dotyczące eksportu po 5. miesiącach 2014 r. wyraźnie to potwierdzają. Jednak zawierają one również informację o prawie 10. proc. spadku eksportu do Rosji (i prawie 2. proc. spadku eksportu do Ukrainy). I ta niekorzystna tendencja będzie się nasilać, bowiem sankcje nakładane na Rosję przez UE i USA będą wywoływać jej reakcję wpływającą na możliwości eksportowe Polski (już po 5. miesiącach eksport do Rosji był mniejszy o miliard zł, a tym samym cały eksport Polski był mniejszy o tę kwotę, czyli o ok. 0,35 proc.). Szansą są rynki krajów rozwijających się, na których przedsiębiorstwa działające w Polsce świetnie sobie radziły w 2013 r. - eksport na te rynki wzrósł o ponad 15 proc. (w euro), a na których firmy przestały się koncentrować w br., bowiem eksport na te rynki wzrósł w ciągu 5. miesięcy tego roku jedynie o 2,3 proc.

Import natomiast rośnie ciągle wolniej niż eksport ( w 1. kwartale br. eksport netto „włożył" do PKB 0,5 punktu procentowego). Zatem mimo poprawy koniunktury gospodarczej importochłonność polskiej gospodarki rosła wolniej niż jej zdolność do eksportu. Taka sytuacja powinna się utrzymać, wg Konfederacji Lewiatan, w całym 2014 r., a także w 2015 r. Gospodarka bowiem nie przyspieszy (patrząc na dzisiejsze uwarunkowania) w stopniu wymagającym istotnie większego importu. Należy oczywiście pamiętać, że polski eksport charakteryzuje się relatywnie wysoką importochłonnością, ale relacje te są stałe, a to oznacza, że wzrost eksportu będzie wymagał importu w dotychczasowych, korzystnych dla eksportu netto, a tym samym dla wzrostu PKB, proporcjach.

Uwzględniając niepewność wynikająca z kryzysu rosyjskiego, ale także zdolność do konkurowania firm działających w polskiej gospodarce na rynkach zewnętrznych, a także zwiększenie zainteresowania rynkami rozwijającymi się, prognoza rządu dotycząca eksportu jest w opinii Konfederacji Lewiatan ostrożna. Natomiast prognoza dotycząca importu - w relacji do prognozowanego eksportu - jest zawyżona. Należy zakładać, że eksport netto będzie dodatnio, na poziomie co najmniej 0,2-0,3 punktu procentowego, wpływał na wzrost PKB w 2015 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: