eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2014

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2014

2014-08-14 12:56

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2014

Mniejsze firmy liderami zatrudnienia © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W drugim kwartale 2014 roku przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki odnotowały 3,72 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku mieliśmy jednak do czynienia ze spadkiem - wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2014” opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2014

Pierwszy raz w historii raportu ADP Polska, dane dotyczące sektorów produkcyjnego i usługowego są bardzo zbliżone. W II kw. 2014 r. wzrost zatrudnienia w firmach produkcyjnych Nowoczesnej Gospodarki wyniósł 3,87 proc., a w sektorze usługowym 3,64 proc. Tym samym, żaden z sektorów nie wysunął się wyraźnie na prowadzenie, a w obu zaobserwowano podobne tendencje.

Kwiecień – czerwiec 2014 r. był już trzecim kwartałem z rzędu, w którym większy wzrost zatrudnienia odnotowano w mniejszych firmach Nowoczesnej Gospodarki (poniżej 500 pracowników) niż w większych przedsiębiorstwach (powyżej 500 pracowników). Podtrzymana została również skala różnic. Podobnie do I kw., w II kw. 2014 r. zarejestrowano niemal dwukrotnie większy wzrost zatrudnienia w małych i średnich firmach w porównaniu do większych podmiotów. Mniejsze firmy odnotowały wzrost na poziomie 5,44 proc. w sektorze usługowym i 5,49 proc. w sektorze produkcyjnym, tym samym średnia ważona dla przedsiębiorstw tej wielkości wyniosła 5,45 proc. Choć wskaźniki zarejestrowane w dużych firmach były niższe (3,62 proc. w produkcji, 2,8 proc. w usługach, średnia ważona 3,12 proc.), analiza długookresowa wskazuje na większą stabilność tych podmiotów, która znajduje odzwierciedlenie w mniejszych wahaniach poziomu zatrudnienia na przestrzeni lat.

We wskazanym okresie odnotowano również pozytywne zmiany na całym rynku. Firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki nadal zatrudniają znacznie chętniej w porównaniu do ogółu polskich przedsiębiorstw, ale rynek coraz wyraźniej podąża śladem awangardy biznesu. Dane Głównego Urzędu Statystycznego – dopiero po raz drugi w ostatnich latach – nie wskazują na spadek zatrudnienia, a na wzrost o 0,7 proc. w II kw. i 0,5 proc. w I półroczu. Jest to kontynuacja pozytywnych zmian zaobserwowanych już w pierwszych miesiącach tego roku.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Mniejsze firmy liderami zatrudnienia

Kwiecień – czerwiec 2014 r. był już trzecim kwartałem z rzędu, w którym większy wzrost zatrudnienia odnotowano w mniejszych firmach Nowoczesnej Gospodarki (poniżej 500 pracowników) niż w większych przedsiębiorstwach (powyżej 500 pracowników).


– Niemal 4 proc. wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki to doskonały wynik. Owszem widzimy pewne wyhamowanie wobec wzrostu obserwowanego na początku roku, ale zawsze powtarzam – nie czepiajmy się prymusów! Nowoczesna Gospodarka niezmiennie odnotowuje kilkuprocentowy wzrost w każdym kwartale – wskaźniki te są znacznie lepsze od danych ogólnorynkowych. To nie jest przypadek. Wszystko sprowadza się do modelu biznesowego. Najbardziej innowacyjne firmy stale monitorują swoje wyniki, optymalizują działalność w poszczególnych obszarach, stawiają na eksport, tną niepotrzebne koszty, zwiększają inwestycje w core business, a zadania, które mogą wydzielić – po prostu powierzają profesjonalistom. Cyklicznie publikowane przez nas raporty potwierdzają, że jest to dobry i sprawdzony model zarządzania. Kiedy ogół rynku – zgodnie z naszymi przewidywaniami – idzie tym samym tropem, należy się tylko cieszyć. Oznacza to, że polska gospodarka coraz wyraźniej się odbija. Widać to również na innych przykładach – poprawia się koniunktura, rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, spada bezrobocie, Powiatowe Urzędy Pracy odnotowują wzrost liczby ofert pracy. O sektor Nowoczesnej Gospodarki zawsze byłem i będę spokojny, ale teraz dostrzegam również wyraźne sygnały poprawy w polskim biznesie ogółem – mam nadzieję, że jest to poprawa nie tylko sezonowa – powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

fot. mat. prasowe

Nowoczesna Gospodarka

W II kw. 2014 r. przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki odnotowały 3,72 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.


OKIEM EKSPERTA:

Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska

Po raz pierwszy w historii raportu ADP Polska mamy do czynienia z sytuacją, w której żaden z sektorów nie wysuwa się wyraźnie na prowadzenie. Wynika to z faktu, iż wszystkie ogniwa gospodarki są ze sobą ściśle powiązane. Dotychczas obserwowaliśmy, jak wzrost zatrudnienia w produkcji pociągał za sobą w kolejnym kwartale wzrost zatrudnienia w usługach – i odwrotnie. Teraz jednak w rolę „motoru gospodarki” weszły mniejsze firmy. Zjawisko to zawdzięczamy przepływowi zadań i zleceń pomiędzy innowacyjnymi firmami różnej wielkości. Mniejsze firmy realizują zlecenia na poczet większych podmiotów, rozwijając swój biznes i zwiększając zespoły. Duże firmy, korzystając z outsourcingu, zyskują czas, zasoby i środki, które mogą wykorzystać w celu pozyskiwania nowych klientów i rozszerzania zakresu działalności.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: