Inflacja VII 2014
2014-08-14 12:14
Ceny żywności obniżyły się w lipcu © Minerva Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inflacja VI 2014
Ceny żywności obniżyły się w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,2% (wobec spadku o 0,3% w czerwcu br.). Najbardziej potaniały warzywa (o 9,4%), owoce (o 4,0%), cukier (o 3,2%) i ryż (o 1,1%). Tańsze niż w czerwcu br. były artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,5%, w tym jaja – o 1,0%, mleko – o 0,6%, sery i twarogi – o 0,5%, a jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,1%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za makarony i produkty makaronowe (o 0,3%), tłuszcze roślinne (o 0,2%), ryby i owoce morza oraz mąkę pszenną (po 0,1%). W lipcu br. ceny pieczywa pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w czerwcu br. płacono natomiast m. in. za masło (o 0,4%) oraz mięso (przeciętnie o 0,3%, w tym mięso wieprzowe – o 0,7%, wędliny – o 0,3%, mięso cielęce – o 0,2% i drobiowe – o 0,1%, przy spadku cen mięsa wołowego – o 0,3%). W lipcu br. ceny napojów bezalkoholowych podrożały przeciętnie o 0,2%. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za kawę (o 0,7%) oraz soki owocowe (o 0,5%). Ceny wód mineralnych lub źródlanych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Obniżyły się natomiast ceny herbaty (o 0,2%), a także soków warzywnych i owocowo-warzywnych (o 0,1%). Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.W lipcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,6%, a odzieży – o 2,6%.
fot. Minerva Studio - Fotolia.com
Ceny żywności obniżyły się w lipcu
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w czerwcu br. Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały opłaty za użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,1%). Obniżono natomiast opłaty za wywóz śmieci (o 0,2%). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w czerwcu br. Podrożał gaz i energia cieplna (po 0,1%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za opał (o 0,2%). W lipcu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały o 0,1%. Więcej należało zapłacić za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,4%), środki czyszczące i konserwujące (o 0,3%) oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,1%). Tańsze niż w czerwcu br. były natomiast urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,2%), a także artykuły włókiennicze (o 0,1%).
fot. mat. prasowe
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych 2013-2014
W lipcu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,1%). Więcej należało zapłacić za usługi sanatoryjne (o 1,0%). Podrożały także wyroby farmaceutyczne, usługi stomatologiczne oraz lekarskie (po 0,1%). Ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego utrzymały się na poziomie obserwowanym w czerwcu br.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)