eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 33/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 33/2014

2014-08-16 13:49

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 32/2014

  • Think tank Capital Economics ocenił wpływ kryzysu ukraińskiego na sytuację gospodarczą regionu Europy Centralnej w II kwartale br. Wskazano na oznaki nowego osłabienia gospodarek eurostrefy - zwłaszcza niemieckiej. W ocenie analityków najszybciej w regionie rozwijają się Węgry. Gorzej widzą gospodarki Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii, chociaż nie przewidują w najbliższych miesiącach i kwartałach ich kurczenie się, jednak ich zdaniem tempo wzrostu będzie wolniejsze niż to, zaobserwowane z początkiem 2014 r. Zwrócono uwagę na Rumunię, w której tempo wzrostu wyhamowało w II kwartale br. do 1,2 proc. r/r, a w ujęciu kw/kw nastąpił spadek o 1,0 proc. Wynik Węgier (wzrost o 3,9 proc. r/r oraz o 0,8 proc. kw/kw) to rezultat luźnej polityki fiskalnej i pieniężnej, która pobudziła aktywność. Tempo wzrostu Polski CE szacuje na 0,6 proc. kw/kw (3,2 proc. r/r). Obserwuje się osłabienie gospodarki Niemiec (PKB obniżył się w II kwartale o -0,2 proc. kw/kw).
  • Według Eurostat-u Produkt Krajowy Brutto strefy euro w II kwartale 2014 r. nie zmienił się licząc kw/kw ( w I kwartale wzrósł o 0,2 proc.). Licząc r/r PKB strefy euro wzrósł w II kwartale o 0,7 proc. (w I kwartale wzrósł o 0,9 proc.).
  • Według Eurostat-u wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w czerwcu br. o 0,3% licząc m/m. W całej UE produkcja w tym ujęciu spadła także o 0,1%. W ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa nie zmieniła się w strefie euro i zwiększyła się o 0,7% w całej UE.
  • Według Eurostat-u inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu w ujęciu rocznym 0,4 proc. W maju ceny konsumpcyjne wzrosły r/r o 0,5 proc. W ujęciu m/m inflacja w lipcu wyniosła -0,7 proc.
  • W ujęciu r/r PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 1,2 proc. (w I kwartale wzrost wyniósł 2,3 proc.). Warto jednak zaznaczyć, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 0,8 proc. r/r (wobec wzrostu o 2,5 proc. w I kwartale). PKB Niemiec spadł w II kwartale 2014 r. o 0,2 proc. kw/kw, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w I kw. o 0,7 proc., po korekcie.
  • Według urzędu statystycznego Insee Produkt Krajowy Brutto Francji pozostał bez zmian w II kwartale 2014 r. licząc kw/kw, podobnie jak w I kwartale W ujęciu r/r PKB Francji wzrósł w II kwartale o 0,1 proc. (w I kwartale wzrósł o 0,8 proc.).
  • Według rosyjskiej Federalnej Służby Statystycznej Rosstat w II kwartale bieżącego roku rosyjska gospodarka wzrosła o 0,8 proc. r/r.
  • Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek przyjęcie w przyszłym tygodniu nadzwyczajnych środków wsparcia dla plantatorów w Unii Europejskiej, którzy ponieśli największe straty na skutek rosyjskiego embarga na unijne artykuły rolno-spożywcze. Celem tych działań jest stabilizacja rynków oraz zrekompensowanie strat rolnikom, mają dotyczyć sektora warzyw wrażliwych takich jak ogórki, rośliny kapustne, papryka, pomidory i pieczarki, które po zbiorach nie mogą być przechowywane.
  • Bank Hiszpanii poinformował, że dług publiczny Hiszpanii po raz pierwszy od początku kryzysu gospodarczego w 2007 r. dojdzie na koniec roku do 99,5 proc. PKB. Na koniec czerwca br. zadłużenie kraju przekroczyło 98,4 proc. PKB i wyniosło ok. 1 bln euro. W 2007 roku, na początku kryzysu dług publiczny wynosił 36,3 proc. PKB.
  • Postępująca deprecjacja hrywny jest zagrożeniem dla wskaźników przyjętych przez MFW w programie ratunkowym dla Ukrainy. Spadek PKB i koszt rekapitalizacji banków może podnieść dług tego kraju do ponad 60 proc. PKB. Program MFW zakładał, że liczony w USD ukraiński PKB za 2014 r. wyniesie 143 mld USD (wobec ok. 178 mld USD w 2013 r.). Ale tak te jak i inne wskaźniki mogą ulegać pogorszeniu w związku z coraz bardziej pogarszająca się sytuacją w Donbasie, gdzie powstaje 27 proc. ukraińskiej produkcji przemysłowej i 18 proc. PKB.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

M. WOŁOS (TMS BROKERS): SŁABNĄCA KONIUNKTURA W NIEMCZECH ZWIĘKSZA SZANSE NA OBNIŻKĘ STÓP PROCENTOWYCH

W czerwcu spadł polski eksport do Niemiec i strefy euro, po raz pierwszy od wielu miesięcy – tak interpretuje wstępne dane GUS część ekonomistów. Jeśli te prognozy się potwierdzą, to wzrosną szanse na obniżki stóp procentowych przez RPP. Tym bardziej że w drugim kwartale wyhamowała dynamika wynagrodzeń, a inflację dodatkowo obniży rosyjskie embargo.

– Myślę, że rynki powoli będą rozważały to, czy Rada Polityki Pieniężnej nie powinna jednak zdecydować się na obniżkę stóp procentowych. Mieliśmy dość słabe dane z polskiej gospodarki – duży spadek wskaźnika PMI, teraz możemy jeszcze zestawić to ze spadkami niektórych wskaźników wyprzedzających naszego największego partnera handlowego, czyli Niemcy. Mogą też powstać potencjalne problemy nie tylko w związku z embargiem, które wprowadziła Rosja, lecz także z embargiem, które na Rosję wprowadziły europejskie kraje. To spowoduje spowolnienie PKB polskiego oraz niemieckiego – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Marek Wołos, analityk, członek zarządu TMS Brokers.

W II kwartale PKB Niemiec skurczył się o 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym. W sierpniu nastroje wśród niemieckich analityków oraz inwestorów były znacznie poniżej prognoz. Mierzący je indeks instytutu ZEW osiągnął wartość 8,6 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się, że będzie to 18,2 pkt. Jeszcze w lipcu odczyt indeksu ZEW wyniósł 27,1 pkt. To już ósmy miesiąc spadku, licząc od szczytu z grudnia 2013 r., kiedy wskaźnik wyniósł 62 pkt. Wcześniej negatywnym sygnałem był odczyt lipcowego wskaźnika PMI dla niemieckiego przemysłu, który wyniósł 52,4 pkt., a prognozowano 54 pkt.

Coraz słabsze sygnały z niemieckiej gospodarki zwiększają szansę na poluzowanie polityki pieniężnej przez RPP. Tym bardziej że koniunktura w największej gospodarce strefy euro ma większy wpływ na polskie PKB, niż było to rok temu. Według danych GUS w pierwszej połowie 2014 r. udział Niemiec w całkowitym eksporcie Polski wzrósł do 25,9 proc. z 25,1 proc. w pierwszym półroczu 2013 r. Główny ekonomista BIZ Banku Ignacy Morawski uważa jednak, że po dobrych poprzednich miesiącach w czerwcu eksport do Niemiec nie tylko przestał rosnąć, lecz wręcz zanotował spadek.

– Tym samym pojawiają się argumenty czysto gospodarcze związane z tym, że Rada Polityki Pieniężnej mogłaby zdecydować się na obniżkę stóp procentowych.

Gdyby słabość gospodarki była bardziej widoczna, inflacja z powodu zamieszania z Rosją też nie powinna nam rosnąć, to mamy wtedy szansę na obniżkę stóp procentowych. Z niektórych komentarzy członków Rady Polityki Pieniężnej tak by wynikało, ale takie decyzje będą podejmowane dopiero we wrześniu, może w październiku – twierdzi Wołos.

Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych zwiększa także brak wyraźnej presji płacowej w gospodarce, która mogłaby zwiększyć tempo wzrostu cen. W drugim kwartale 2014 r. średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 3,5 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy w pierwszym wzrost wyniósł 4,2 proc. – wynika z danych GUS. Ponadto w lipcu po raz pierwszy od 1989 r. zanotowano deflację. Marek Wołos spodziewa się, że jeśli RPP zdecyduje się na cięcie stóp procentowych po wakacjach, to obniżka wyniesie 0,25 pkt proc.

– Rada Polityki Pieniężnej może dokonywać obniżek również w mniejszej skali niż 25 punktów bazowych, które do tej pory były w Polsce minimum, ale wydaje mi się, że to musi być obniżka co najmniej o 25 punktów, żeby miała jakieś przełożenie na rynek – uważa analityk i członek zarządu TMS Brokers.

Marek Wołos analityk, członek zarządu TMS Brokers

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: