Zarządzanie innowacją w przedsiębiorstwie
2014-08-20 10:06
Zarządzanie innowacją w przedsiębiorstwie to zadanie kompleksowe © Sergey Nivens - Fotolia.com
Przeczytaj także: Projekty innowacyjne: systemy wsparcia w UE
Polskie przedsiębiorstwa poszukujące innowacji najczęściej dokonują tego wewnątrz własnej organizacji. Widoczną efektywność w tym zakresie osiągają szczególnie firmy posiadające własne zaplecze badawczo-rozwojowe, potencjał do realizacji projektów wynalazczych i racjonalizatorskich oraz kulturę sprzyjającą innowacji. Z kolei podmioty bez własnego zaplecza mogą rozważyć współpracę z placówkami naukowo-badawczymi, uczelniami, czy podmiotami świadczącymi usługi B+R. Jest truizmem, że dopasowanie profilu takiej placówki do celów przedsiębiorstwa będzie decydowało o powodzeniu projektu i komfortu współpracy. Dodatkowo, w przypadku występowania o dotację na przeprowadzenie badań, ocena potencjału naukowego do zrealizowania projektu będzie odgrywała kluczową rolę dla pozytywnej decyzji ewaluatorów.Powstaje zatem zasadnicze pytanie:
Jakimi kryteriami kierować się, aby wybrać najodpowiedniejszego partnera naukowego i jak go znaleźć?
Jak w każdym projekcie, w ogromnej mierze za finalny sukces odpowiada właściwie przeprowadzona faza przygotowawcza. Wysiłki włożone w zaplanowanie i przygotowanie przeprowadzenia projektu z obszaru innowacji mają duży wpływ na uzyskanie maksymalnej efektywność jego realizacji pod względem osiągniętych rezultatów, czasu i kosztów oraz zaangażowania zasobów.
Przed rozpoczęciem poszukiwania partnera naukowego do projektu badawczo-rozwojowego trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujemy od tej współpracy. Jakie kompetencje i zasoby już posiadamy, a w jakim zakresie potrzebujemy wsparcia ze strony partnera. Rozumiejąc zakres oczekiwanego wsparcia, będzie nam łatwiej sformułować kolejne bardzo ważne pytanie: czy współpraca ma być realizowana z ośrodkiem naukowym, czy naukowcem lub zespołem naukowców? Jeśli szukamy wiedzy to naukowiec (ze swoim zespołem) wbuduje się lepiej w nasze potrzeby ze względu chociażby na prostsze procedury zawarcia umowy (dotyczącej samej współpracy i kształtującej prawa stron do powstałych w wyniku projektu wartości niematerialnych). Jeśli natomiast poszukujemy zaplecza laboratoryjnego do przeprowadzenia eksperymentów potwierdzających czy też doprecyzowujących naszą hipotezę badawczą, to współpraca z ośrodkiem wydaje się być bardziej dopasowanym kierunkiem wyboru.
fot. Sergey Nivens - Fotolia.com
Zarządzanie innowacją w przedsiębiorstwie to zadanie kompleksowe
Przechodząc do samych poszukiwań partnera naukowego, oprócz własnego rozeznania warto oprzeć się o rekomendacje zewnętrzne. Należy pamiętać, że wybór optymalnego zespołu naukowego do realizacji badawczej części innowacji w celu wdrożenia i rozwijania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwie, ma zapewnić przede wszystkim pomoc w opracowaniu nowego rozwiązania lub rozwoju aktualnie wykorzystywanej technologii. Tym nie mniej, pozyskując dla przedsięwzięcia pracowników naukowych, o ile dokonamy właściwej selekcji, możemy pozyskać dodatkowo nie tylko wsparcie merytoryczne przedsięwzięcia, ale również autorytet, który zaświadczy o wysokim potencjale naukowym naszego zamierzenia. Może to zostać wykorzystane w promocji działalności firmy, promocji rozwiązania na etapie wdrożenia innowacji. Będzie to miało również bardzo duże znaczenie, jeżeli projekt będzie szukał wsparcia dotacyjnego – jest powszechnie wiadomym, że zarówno NCBIR jak i Komisja Europejska ewaluując aplikacje zwraca bardzo dużą uwagę na potencjał naukowy członków zespołu i renomę zaangażowanych (lub reprezentowanych) ośrodków naukowych z punktu widzenia dziedziny projektu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
UnE / 2014-08-21 13:15:45
Znalezienie odpowiedniego Partnera naukowego nie jest łatwe, dlatego warto jest skorzystać z firmy doradczej, która ma już doświadczenie w tym i kontakty z różnymi Instytucjami badawczymi, które zapewnią wspólne opracowanie najtrudniejszych i zarazem najbardziej wartościowych projektów badawczo - rozwojowych. Ostatnio uczestniczyłem w seminarium- Jak napisać wygrywającą aplikację, na którym dowiedziałem się wielu praktycznych informacji. Wiem, że powtarzają się cyklicznie te szkolenia. Następna edycja bodajże jest we wrześniu. Polecam. [ odpowiedz ] [ cytuj ]