eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaŚwiatłowody coraz szerzej dostępne

Światłowody coraz szerzej dostępne

2014-08-19 13:08

Światłowody coraz szerzej dostępne

Światłowody © xiaoliangge - Fotolia.com

W 2013 r. powstało 7,1 tys. km nowych sieci światłowodowych, wobec planowanych 5,3 tys. kilometrów. W niemal wszystkich miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców co najmniej 10 firm udostępniało też sieci światłowodowe - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Przeczytaj także: Zmiana prawa: światłowód i HDTV w każdym nowym mieszkaniu

UKE opracował raport dotyczący pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi. Wynika z niego, że w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne na budowę sieci telekomunikacyjnych przekroczyły 350 mln zł, z czego 53 mln pochodziło ze środków unijnych.

W 2013 roku niemal w każdym mieście liczącym powyżej 100 tys. mieszkańców sieci światłowodowe udostępniało ponad dziesięciu operatorów. Co najmniej trzech operatorów działa w niemal 240 miejscowościach mniejszych (głównie małych miastach), liczących od 5 do 20 tys. mieszkańców i w niemal 100 miejscowościach (w tym w największych wsiach), mających od 1 do 5 tys. mieszkańców.

Infrastruktura telekomunikacyjna dociera już nawet do małych wsi. W 2013 roku odsetek miejscowości liczących poniżej 500 mieszkańców, w których żaden operator nie miał węzła sieci telekomunikacyjnej, spadł do 30 procent.

W 2013 roku powstało 7,1 tys. kilometrów nowych telekomunikacyjnych sieci światłowodowych, wobec początkowych planów określanych na 5,3 tys. km. Średnia długość wybudowanego w 2013 roku odcinka sieci światłowodowej to 1,18 km, przy średniej cenie za 1 km wynoszącej 46 tys. zł.

Jak wskazuje raport UKE, operatorzy zapowiadają, że w 2014 r. zbudują 7,5 tys. km sieci światłowodowych, a szerokopasmowy dostęp do Internetu uzyska łącznie ponad 338 tys. gospodarstw domowych, z czego 70 procent w sieciach nowej generacji.

Raport powstał na podstawie danych pochodzących od operatorów telekomunikacyjnych, samorządów oraz przedsiębiorstw użyteczności publicznej.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: