eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolacy przemęczeni. Urlop wypoczynkowy nie dla wszystkich

Polacy przemęczeni. Urlop wypoczynkowy nie dla wszystkich

2014-08-19 13:46

Polacy przemęczeni. Urlop wypoczynkowy nie dla wszystkich

Połowa Polaków nie wykorzystuje całego urlopu © RFsole - Fotolia.com

Mamy jedne z najdłuższych urlopów wypoczynkowych, ale i tak z nich nie korzystamy. Tak można streścić wyniki badania zrealizowanego przez portal infoPraca, które pokazały, że ponad połowa polskich pracowników nie wykorzystuje w pełni przysługującego im urlopu wypoczynkowego, a z dziesięciodniowego, trwającego nieprzerwanie wypoczynku korzysta jedynie 2/3 zatrudnionych.

Przeczytaj także: Niezbywalne prawo do urlopu

Z badania portalu infoPraca wynika, że 50,4 proc. respondentów nie wykorzystuje całego urlopu przysługującego w danym roku, a z 10 dni nieprzerwanego wypoczynku korzysta „tylko” 66 proc. badanych.

– Wielu pracowników lubi zostawiać parę dni urlopu na tzw. sytuacje awaryjne, jak np. choroba, opieka nad dzieckiem czy na wszelki wypadek, gdyby byli zmuszeni poszukiwać innej pracy. Powszechną sytuacją jest, że mija rok i wiele osób pozostaje z zaległym urlopem, który wykorzystują w okresach świątecznych czy pomiędzy dniami wolnymi od pracy, jak długie weekendy. Inną przyczyną niewykorzystywania urlopów może być obawa o to, że po powrocie okaże się, że nie mają do czego wracać, bo podczas ich nieobecności zaszły w firmie zmiany. Lęk przed utratą pracy czy też nawał pracy i zakres obowiązków mogą powodować, że pracownicy nie chcą wyjeżdżać na dłużej niż tydzień – mówi Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

fot. RFsole - Fotolia.com

Połowa Polaków nie wykorzystuje całego urlopu

Z badania portalu infoPraca wynika, że 50,4 proc. respondentów nie wykorzystuje całego urlopu przysługującego w danym roku, a z 10 dni nieprzerwanego wypoczynku korzysta „tylko” 66 proc. badanych.


Pomysł na urlop

Urlop przeznaczamy w głównej mierze na wyjazd wakacyjny (prawie 61 proc. wskazań). Jeśli do tego dodamy dofinasowanie do urlopów, na które może liczyć 27 proc. ankietowanych, pogłębiony relaks podczas wypoczynku wydaje się być pewny. Urlop to jednak nie tylko wyjazd. Wypoczynek w domu wybrało 20 proc. ankietowanych. Niemal co 10. osoba (9,4 proc.) podczas wolnego decyduje się na przeprowadzenie remontu lub porządków, a dla ponad 6 proc. odpoczynek od jednej pracy oznacza podjęcie drugiej w celach zarobkowych. Stosunkowo rzadko przeznaczamy ten czas na leczenie (prawie 2 proc. odpowiedzi) i dokształcanie (1,5 proc.).

– Wciąż najpopularniejszą formą spędzania urlopu jest wypoczynek w Polsce. Z tym, że powoli zmienia się sposób spędzania wolnego czasu. Tradycyjne leżenie na plaży przestaje być ulubioną formą „urlopowej aktywności”. Coraz bardziej doceniany jest aktywny wypoczynek poprzez zwiedzanie ciekawych miejsc, czy też uprawianie sportów wodnych, lub jazdę na rowerze – dodaje Marek Jurkiewicz z infoPraca.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: