eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa VIII 2014

Koniunktura przemysłowa VIII 2014

2014-08-25 13:58

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2014



Spośród badanych jednostek, w sierpniu 5,3% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,2% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 58% przedsiębiorstw, 53% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (46% w sierpniu br., 47% przed rokiem). W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 46% do 41%) i niedostatecznym popytem (z 39% do 34%), natomiast wzrosło – barier związanych z konkurencją na rynku, a także niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 37% do 42%).

4. Handel detaliczny

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie 0 (tak jak w lipcu). Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje po 15% badanych przedsiębiorstw (analogicznie jak przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie 0 (tak jak w lipcu).


Diagnozy i prognozy sprzedaży są nieznacznie optymistyczne, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Poprawiają się oceny bieżącej sytuacji finansowej, choć są nadal negatywne. Przewidywania w tym za-kresie pozostają niekorzystne. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Mimo to przedsiębiorcy planują niewielkie zwiększenie zamówień towarów u dostawców. Poziom spadku zatrudnienia może być zbliżony do planowanego w lipcu. Bieżące i przyszłe ceny towarów rosną w tempie podobnym do za-powiadanego miesiąc wcześniej.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości

W podziale na klasy wielkości negatywnie koniunkturę oceniają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg branż

W podziale na branże korzystnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 11 – wzrost o 7 p. proc.), a niekorzystnie – pozostałe prezentowane branże: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 5 – spadek o 8 p. proc.), żywność (minus 3 – spadek o 1 p. proc.) oraz pojazdy samochodowe (minus 2 – tak jak w lipcu).


W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości negatywnie koniunkturę oceniają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób. Przedstawiciele przedsiębiorstw średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) nie odnotowują zmian w tym zakresie. Pozytywne, lepsze niż przed miesiącem, oceny koniunktury zgłaszają jedynie pod-mioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). W podziale na branże korzystnie koniunkturę ocenia-ją przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 11 – wzrost o 7 p. proc.), a niekorzystnie – pozo-stałe prezentowane branże: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 5 – spadek o 8 p. proc.), żywność (minus 3 – spadek o 1 p. proc.) oraz pojazdy samochodowe (minus 2 – tak jak w lipcu).

W podziale na klasy wielkości negatywne diagnozy i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej zgłasza-ją jednostki o liczbie pracujących do 49 osób. Przedstawiciele jednostek średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) formułują pesymistyczne oceny bieżące i optymistyczne przewidywania w tym zakresie. Podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają optymistyczne diagnozy i prognozy.

Niekorzystne diagnozy i prognozy sprzedaży zgłaszają dyrektorzy przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 49 osób. Przedstawiciele jednostek średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) nie zgłaszają zmian w tym zakresie, a ich przewidywania wskazują na możliwość niewielkiego wzrostu sprzedaży. Pod-mioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują optymistyczne diagnozy i prognozy.

Przedsiębiorstwa o liczbie pracujących do 49 osób formułują negatywne diagnozy i prognozy sytuacji finansowej. Przedstawiciele jednostek średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) zgłaszają mniej pesymistyczne niż przed miesiącem odpowiednie oceny bieżące, przy przewidywaniach wskazujących na możliwość braku zmian w tym zakresie. Podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują optymistyczne diagnozy i prognozy.

Przedstawiciele wszystkich klas wielkości sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, największy – jednostki o liczbie pracujących od 10 do 49 osób oraz przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości sygnalizują nadmiar zapasów towarów, poza jednostkami o liczbie pracujących do 9 osób, które określają stan zapasów jako zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: