Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2014
Spadek zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach zapowiadany jest przez przedstawicieli wszystkich klas wielkości, poza jednostkami dużymi (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), które przewidują nieznaczny wzrost w tym zakresie.
Spośród badanych jednostek, w sierpniu 4,4% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 61% przedsiębiorstw, 59% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (56% w sierpniu br., 55% przed rokiem). W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 40% do 35%).
5. Usługi
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 3 (przed miesiącem minus 1). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie 13% (w lipcu odpowiednio 14% i 15%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek spodziewają się wzrostu popytu i sprzedaży wobec planowanego spadku z lipca, w związku z tym prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Mniej niekorzystnie oceniany jest bieżący popyt i sytuacja finansowa; sygnalizowany w lipcu niewielki spadek sprzedaży utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W najbliższych miesiącach zapowiadane są niewielkie redukcje zatrudnienia.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w usługach
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 3 (przed miesiącem minus 1).
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 1 (przed miesiącem plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 14% badanych firm, a jej pogorszenie 13% (w lipcu odpowiednio 18% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mniej pozytywne oceny koniunktury mogą być związane z pogorszeniem korzystnych ocen bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Optymistyczne prognozy popytu ulegają pogorszeniu. Przewidywania sprzedaży i sytuacji finansowej są nieznacznie pesymistyczne. Dyrektorzy jednostek przewidują niewielki spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek oczekiwane są redukcje zatrudnienia.
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 16 (przed miesiącem plus 12). Poprawę koniunktury odnotowuje 21% badanych firm, a jej pogorszenie 5% (w lipcu odpowiednio 18% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, lepsze od formułowanych w lipcu. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej korzystnie niż przed miesiącem, mimo, iż dyrektorzy jednostek zgłaszają wolniejszy wzrost aktualnego popytu i sprzedaży. Sygnalizowany w sierpniu spadek cen jest nieznacznie mniejszy niż w lipcu, w kolejnych trzech miesiącach może być on nieco większy. W tej grupie jednostek oczekiwany jest wzrost zatrudnienia, zbliżony do zapowiadanego w lipcu.
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 24 (przed miesiącem plus 23). Poprawę koniunktury odnotowuje 28% badanych firm, a jej pogorszenie 4% (w lipcu odpowiednio 27% i 4%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są korzystnie, po-dobnie jak przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, choć nieco ostrożniejsze od przewidywań z lipca. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen.
W sierpniu najbardziej znaczący wzrost popytu na usługi, zbliżony do ocen z lipca, zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Największy spadek popytu odnotowują firmy z sekcji edukacja (sekcja P).
![Koniunktura gospodarcza w IV 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w IV 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-IV-2025-266190-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)