eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy na czele rankingu TOP 500 CEE

Polskie firmy na czele rankingu TOP 500 CEE

2014-08-29 11:48

Polskie firmy na czele rankingu TOP 500 CEE

Polska na czele rankingu TOP 500 CEE © Imillian - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Są już znane wyniki dziewiątej edycji corocznego rankingu największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej TOP 500 CEE. Jego lektura może przynosić zadowolenie - nasz kraj ponownie znalazł się na czele pod względem ilości firm, które znalazły się w zestawieniu. Na kolejnych pozycjach uplasowała się Ukraina, a za nią Węgry.

Przeczytaj także: PKN Orlen umacnia pozycję lidera w Coface Top 500 CEE

  • Polska znów na czele, Ukraina awansuje na drugą pozycję, za nią Węgry
  • Utrzymują się trudne warunki ekonomiczne: nieznaczny wzrost obrotów o 0,2%
  • Sektory: na czele branża paliwowa pomimo umiarkowanie dobrych wyników

Przesunięcia w rankingu 500 największych przedsiębiorstw dobrze ilustrują warunki ekonomiczne panujące w ubiegłym roku, a nie był to rok udany. Niski poziom eksportu wynikający ze słabości strefy euro oraz trudności w dostępie do kredytów sprawiły, że 2013 był dla firm rokiem trudnym i wymagającym. W rezultacie, 500 największych firm zakończyło go ze stabilnymi obrotami i niewielkim spadkiem poziomu zatrudnienia. Zwłaszcza u dużych graczy obserwowaliśmy problemy z utrzymaniem wyników z poprzednich lat – wyjaśnia Katarzyna Kompowska, zarządzająca Coface w regionie Europy Środkowej.

500 największych graczy: nieznaczny wzrost obrotów, skromny wzrost zatrudnienia


Trudna koniunktura gospodarcza roku 2013 odbiła się na 500 największych graczach: obroty firm w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły nieznacznie, zaledwie 0,2% tj. do poziomu ponad 644 mld EUR (w edycji rankingu 2013: +5%). Tym niemniej, największe spółki z listy pozostają bardzo ważnymi pracodawcami w regionie. Pomimo spadku o 0,8% w porównaniu z zeszłoroczną analizą, zatrudnienie w 500 wiodących przedsiębiorstwach i tak stanowi 3,7% (około 2,5 miliona osób) całkowitej siły roboczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraje z solidnym wzrostem PKB, jak Łotwa, Rumunia i Litwa, odnotowały najwyższy wzrost zatrudnienia (2%–6,5%). Jednak z drugiej strony, w pięciu na trzynaście badanych krajów, więcej osób zwolniono niż zatrudniono. Polska utrzymała zatrudnienie na niezmienionym poziomie.

fot. Imillian - Fotolia.com

Polska na czele rankingu TOP 500 CEE

Polska znów na czele, Ukraina awansuje na drugą pozycję, za nią Węgry.


3 najlepsze kraje: słabi zwycięzcy i dynamiczne wschodzące gwiazdy


Polska ponownie jest na czele pod względem liczby przedsiębiorstw w rankingu TOP 500 CEE, jednak jest to zwycięstwo nader skromne. Na liście znalazło się łącznie 148 polskich spółek, czyli o 23 mniej niż w 2012 roku. Utrzymaliśmy jednak pierwszą pozycję i jesteśmy największą gospodarką Europy Środkowej. Ten negatywny trend odzwierciedla zanotowane w Polsce w 2013 r. spowolnienie wzrostu PKB (1,6%), który już wcześniej wyhamował z 4,5% w 2011 r. do 1,9% w 2012 r.

Na podium wróciła Ukraina, strącając Węgry z drugiego miejsca. Dziewięćdziesiąt ukraińskich przedsiębiorstw wygenerowało 101 mld euro obrotów – więcej niż kiedykolwiek odnotowano w rankingu. Większość przedsiębiorstw debiutujących w zestawieniu dzięki wyjątkowo dużemu wzrostowi obrotów, pochodzi właśnie z Ukrainy. Z drugiej strony, wiele spółek dobrze znanych z poprzednich edycji zarejestrowało ogromny spadek obrotów i utraciło swoje pozycje. Tylko siedem z nich awansowało w rankingu.

Na podium ponownie trafiły także Węgry. Łącznie w rankingu znalazły się 62 firmy z tego kraju, czyli o cztery mniej niż w 2012 r. Po pięciu kolejnych kwartałach recesji i zapaści inwestycyjnej trwającej od początku 2009 r., w drugim półroczu roku 2013 poczucie bezpieczeństwa w węgierskich spółkach nareszcie wzrosło. PKB zwiększył się w 2013 r. o 1,1%, a głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt zewnętrzny. Te pozytywne zmiany przełożyły się również na zwyżkę obrotów wiodących węgierskich przedsiębiorstw (+1.2%).

fot. mat. prasowe

Coface TOP 500 CEE - ranking krajów

Polska ponownie jest na czele pod względem liczby przedsiębiorstw w rankingu TOP 500 CEE.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: