Fabryka Norblina z pozwoleniem na budowę
2014-09-02 13:28
Projekt rewitalizacji - wizualizacja 1 © fot. mat. prasowe
Właściciel terenu dawnej fabryki Norblina otrzymał pozwolenie na budowę, a to oznacza, że prawdopodobnie już w I kwartale następnego roku ruszą prace związane z rewitalizacją obiektu. Plany zakładają rewitalizację obiektu i stworzenie 64 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, przeznaczonej na biura, handel oraz usługi.
Przeczytaj także: Mała Pasta czyli ul. Piękna 19
Koncepcja architektoniczna projektu rewitalizacji dawnej fabryki Norblina zakłada stworzenie 64 tys. mkw. GLA wysokiej jakości wielofunkcyjnej przestrzeni z dominującą funkcją biurową (40 tys. mkw.) oraz częścią usługowo-handlowo-kulturalną (24 tys. mkw.). Kompleks budynków, sięgających maksymalnie ósmego piętra, będzie certyfikowany w systemie BREEAM.– Realizacja tak skomplikowanych projektów stanowi prawdziwe wyzwanie nawet dla doświadczonych inwestorów. Przez prawie sześć lat od zakupu nieruchomości powstały dziesiątki tomów dokumentacji historycznej, konserwatorskiej i budowlanej, nad projektem pracował zespół ponad pięćdziesięciu specjalistów, zatrudnialiśmy dodatkowo wielu konsultantów, a prace te kosztowały już kilkanaście milionów złotych – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor generalna Art Norblin Sp. z o. o. – Od początku wierzyliśmy jednak, że to miejsce jest wyjątkowe i warte tego wysiłku. Planujemy zachować postindustrialny charakter dawnej fabryki i stworzyć niepowtarzalną, niemal 2-hektarową przestrzeń na mapie Warszawy. Przystępujemy obecnie do dalszego etapu, czyli projektu wykonawczego – dodaje.
Centralnym punktem kompleksu będzie brukowana, niezadaszona uliczka pełna sklepów i restauracji, stworzona wokół zabytkowych hal pofabrycznych, których rewitalizacja kosztować będzie około 40 mln złotych. Koncepcja architektoniczna projektu nawiązuje do układu urbanistycznego dawnej fabryki, tworząc kameralny, postindustrialny klimat. Każda z uliczek będzie nosić nazwę od nazwiska jednej z osób, które w sposób szczególny zapisały się w historii tego miejsca.
fot. mat. prasowe
Projekt rewitalizacji - wizualizacja 2
Zabytki w dawnej fabryce Norblina
– Integralną częścią projektu będzie Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina składające się z 44 zabytkowych maszyn i urządzeń, które uzupełnione
o interaktywne narzędzia staną się jedną z głównych atrakcji tego miejsca – mówi Artur Setniewski, prezes Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. – Posiadamy już zaakceptowaną przez konserwatora koncepcję przyszłego muzeum i przystępujemy obecnie do kolejnego etapu prac projektowych – dodaje.
Koszt realizacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina to ok. 16 mln złotych.
Oryginalne koncepty
Wyróżnikiem projektu ma być nie tylko postindustrialny klimat. Inwestor jest w trakcie przeprowadzania konkursu na koncepcję funkcjonalną części usługowo-handlowej, w którym wyłonione zostaną najlepsze pomysły poparte realizacjami na całym świecie.
– Nie chcemy stworzyć tu kolejnego, powtarzalnego zestawu sklepów, który równie dobrze mógłby znaleźć się gdziekolwiek indziej – wyjaśnia Kinga Nowakowska. – Zależy nam na oryginalnej przestrzeni, dobrze działającej również biznesowo oraz przyciągnięciu oryginalnych konceptów, dla których warto będzie przyjechać do nas z drugiego końca miasta. Miejsce dzięki połączeniu z muzeum ma stanowić też jedną z głównych atrakcji turystycznych Warszawy – dodaje.
Przeczytaj także:
Biuro w projekcie mixed-use - warto czy nie?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
nowe inwestycje, rewitalizacja budynku, rewitalizacja, powierzchnie biurowe, powierzchnie handlowe, fabryka Norblina
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)