eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyTendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2014

Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2014

2014-09-08 17:07

Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2014


Transformatorzy


16. edycja badania Antal Global Snapshot wykazała także bardzo dużą dynamikę zatrudnienia w sektorze Bankowość. Aż 75% pracodawców zadeklarowało, że planuje zatrudniać w ciągu najbliższych 3 miesięcy, przy czym 22% z nich opowiedziało się za redukcjami w tym okresie.
– Duża chęć zatrudniania u pracodawców z obszaru bankowości jest naturalnym efektem poprawy koniunktury na rynku. Od kilku kwartałów obserwujemy wzrost zatrudnienia na stanowiskach front office związanych z obsługą klienta, co pociąga za sobą również tworzenie wakatów w back office oraz dla menedżerów. Znaczny odsetek pracodawców przewidujących redukcje wiąże się m.in. z tym, że branża mocno otworzyła się na nowe technologie. Zwolnienia grupowe dotyczą najczęściej sieci sprzedaży, której zadania przejmują nowoczesne narzędzia IT, mające ułatwić klientom korzystanie z usług banku – zaznacza Aneta Czernek, starszy konsultant Antal Banking & Insurance.

Według Antal Global Snapshot dużą dynamikę zatrudnienia przewiduje się także w takich branżach jak: Telekomunikacja, Handel detaliczny, Ubezpieczenia czy IT - Sprzęt.

fot. mat. prasowe

Transformatorzy vs liderzy

Pracownicy nie powinni mieć powodów do zmartwień. Dominującym trendem jest zwiększanie zatrudnienia. O redukcji etatów mówi nieznaczny odsetek firm.


Stabilne sektory


Branże z niższą niż średnia dynamiką zatrudniania, a jednocześnie bardzo niskim odsetkiem pracodawców przewidujących zwolnienia, uznać można za stabilne. Do nich zaliczają się sektory: Energia – ropa i gaz, Reklama, media i marketing, Produkcja przemysłowa oraz Elektronika, a także branża TSL.

Konsultanci Antal zwracają uwagę na stabilność sektora Transport – Spedycja – Logistyka, w którym 58% pracodawców zadeklarowało chęć zatrudniania specjalistów i menedżerów.
– Czwarty kwartał roku w branży TSL to jeden z najbardziej dynamicznych i wyczekiwanych okresów, który zawsze wiąże się ze wzrostem zamówień, zwiększeniem stanów magazynowych i większym transportem. Stąd przedsiębiorcy chcący zmaksymalizować zyski, poprzez obsługę jak największej liczby klientów w dość krótkim czasie, zaczynają przygotowywać się między innymi szukając nowych pracowników i rozwiązań logistycznych – podkreśla Fabian Pietras, lider zespołu Antal Engineering & Operations.

Goniący


W branżach, które odnotowały nieco słabszą dynamikę zatrudnienia, sytuacja nie jest zła. Ponad 40% pracodawców planujących rekrutacje daje podstawy sądzić, że firmy te pozytywnie postrzegają swoje perspektywy rozwoju.
Jak wskazują konsultanci Antal International, w branży farmaceutycznej – mimo prognoz wskazujących umiarkowany optymizm (44%) – możemy liczyć na lepszą koniunkturę, ale w dłuższej perspektywie.
– Firmy farmaceutyczne przetrwały trudny okres wynikający ze zmian w prawie farmaceutycznym i refundacyjnym w związku z czym nastroje panujące w branży są o wiele lepsze niż kilkanaście miesięcy temu. Pracodawcy utrzymują jednak umiarkowany optymizm, jeśli chodzi o prognozy zatrudniania sił sprzedaży. Firmy te skupiają się na rozwoju produktów, co generuje raczej potrzeby rekrutacyjne w działach wsparcia, np. B+R. W kolejnym etapie spodziewamy się rozbudowy struktur handlowych – zaznacza Joanna Kuzioła, menedżer Antal Pharma & Medical Devices.

Za liderami gonią także: Zdrowie, Nieruchomości, Budownictwo, branża chemiczna oraz Hutnictwo – Górnictwo – Przemysł Ciężki.

Polska na tle innych krajów


Wyniki 16 edycji Antal Global Snapshot wskazują, że tendencje rynku pracy w Europie Środkowo-Wschodniej są podobne jak w Polsce: 65% pracodawców w regionie planuje zatrudniać w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a 12% z nich zasugerowało redukcję etatów.

Polska i nasz region bardzo dobrze wypadają na tle tak zwanych gospodarek dojrzałych, które nieco gorzej plasują się pod względem prognozowanej dynamiki rekrutacji – Belgia (59%), Francja (50%), Niemcy (34%), czy Austria (36%).

O badaniu
Szesnasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 10 065 przedsiębiorstwami z ponad 40 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 3015 pracodawców i przeprowadzone było w lipcu 2014 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: