eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjePanel dyskusyjny w nowej odsłonie

Panel dyskusyjny w nowej odsłonie

2014-09-14 00:09

Przeczytaj także: Jak przygotować się do trudnej rozmowy w pracy i nie tylko?


Eksperymentalny panel


Podczas konferencji „Nowe trendy w nauce przedsiębiorczości” postanowiłem wykonać pewien bardzo ryzykowny eksperyment. Zaplanowałem poprowadzenie panelu ekspertów w formie wspólnej burzy mózgów. Do tego celu wykorzystaliśmy aplikację hitdea.com. jest to narzędzie internetowe, które pozwala nam na zarządzanie pomysłami w zespołach. W trakcie konferencji postanowiliśmy stworzyć kilkudziesięcioosobowy zespół, który wspólnie wypracowywał rozwiązanie problemu związanego z rozwojem jakości kształcenia przedsiębiorczości w polskich szkołach i na uczelniach. Jaka była nasza koncepcja?
  • Dobre przygotowanie sprzętowe – WiFi (z prostym logowaniem), urządzenia mobilne (tablety zarówno dla ekspertów jak i uczestników) i rzutnik z dobrą rozdzielczością.
  • Aplikacja internetowa – hitdea.com. Stworzyliśmy odpowiednią tablicę na pomysły. Uczestnicy mieli możliwość przyłączenia się do niej ze swoich i naszych urządzeń, Dołączenie do wspólnej burzy mózgów było niezwykle łatwe.
  • Obsługa techniczna – 2-3 osób, które udostępniały urządzenia widowni i motywowały do większego zaangażowania.

Przeprowadzony eksperyment w większości bardzo udany. Udało się osiągnąć zamierzone przed jego rozpoczęciem cele. Mój opis przedstawię koncentrując się na każdej ze stron panelu.

Samolubnie zacznę od siebie. Wykorzystanie tej koncepcji było dla mnie olbrzymim ułatwieniem. Nie obyłoby się jednak bez wsparcia zespołu, który zabezpieczył to od strony technicznej. Rozpocząłem od wprowadzenia i przekazania punktu widzenia poszczególnych ekspertów na omawiany problem. W tym czasie obie strony rozpoczęły generowanie pomysłów. Jako moderator śledziłem pojawiające się spostrzeżenia i już na etapie wypowiedzi mogłem „układać” sobie dalszy tok dyskusji. Karteczki z pomysłami otwierały mi różnorodne ścieżki, do których mogłem nawiązywać w zależności od tego dokąd zmierzał poprzednik. Dzięki temu mogłem również zaprosić do interakcji osoby z widowni. Po przeczytaniu pomysłów miałem naprawdę wiele możliwych kontynuacji dyskusji.

Podczas konwencjonalnie prowadzonego panelu ekspertów jesteśmy w stanie z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć (po wcześniejszej analizie) kierunki wypowiedzi ekspertów. Sytuacja jest jednak odmienna, jeżeli weźmiemy pod uwagę publikę. Podniesiona ręka widza jest jedną wielką niewiadomą, ale dzięki wcześniejszej preselekcji jesteśmy w stanie delikatnie filtrować wypowiedzi. W przypadku wykorzystania hitdea.com sytuacja się odwraca. To my inicjujemy dyskusję i zapraszamy osoby do dyskusji.
Skuteczna porada. Ustalmy pewien limit na wypowiedź. Minuta lub dwie pozwolą komuś rozwinąć swoją myśl, ale także dają większą możliwość dołączenia się do dyskusji innym uczestnikom. Czas można wyznaczyć poprzez widoczne narzędzia, jak np. klepsydra. Częstsze zmiany wypowiadających się osób dodają dynamiki całemu panelowi. Często zdarza się, że bardzo trudnym jest przerwać czyjś monolog. Jeżeli jest odgórnie nałożona reguła łatwiej jest się do niej odnieść. Częstsze zmiany wypowiadających się osób dodają dynamiki całemu panelowi

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: panel dyskusyjny, moderator, dyskusja, konferencja

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: