eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEksport towarów: jakie bariery widzi sektor MSP?

Eksport towarów: jakie bariery widzi sektor MSP?

2014-09-14 00:50

Eksport towarów: jakie bariery widzi sektor MSP?

Co ogranicza chęć MŚP do rozwoju działalności eksportowej? © topae - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Obawy o utratę lub uszkodzenie towaru oraz brak informacji dotyczących regulacji i procedur eksportowych to zasadnicze bariery niekorzystnie wpływające na wykorzystanie możliwości eksportowych przez małe i średnie przedsiębiorstwa - wynika z badania ponad 8000 tysięcy przedstawicieli sektora MSP z siedmiu państw Starego Kontynentu przeprowadzonego przez UPS.

Przeczytaj także: Jakie znaczenie ma dla Polski wymiana handlowa z Niemcami?

W badaniu European SME Exporting Insights zasięgnięto opinii właścicieli lub dyrektorów 8.144 małych i średnich firm z siedmiu dużych europejskich rynków (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Francja, Polska i Belgia). Były to przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, medycznej, technologicznej, przemysłowej i handlu detalicznego. Badanie miało na celu sprawdzenie szans rozwoju eksportu oraz zidentyfikowanie kluczowych barier i obaw, z którymi zmagają się MŚP, sprzedając towary za granicą.

Znaczna część towarów wysyłanych przez MŚP trafia do klientów na rynku krajowym oraz do innych krajów UE. Wyniki badania sugerują, że przedsiębiorstwa te potrzebują wsparcia w ekspansji na rynki położone dalej. Obawy o utratę lub uszkodzenie towaru oraz brak informacji dotyczących regulacji i procedur eksportowych ograniczają chęć MŚP do rozwoju działalności eksportowej.
„Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie mają wielki potencjał, jeśli chodzi o eksport poza Unię Europejską” – powiedziała Cindy Miller, prezes UPS Europe. „W konkurencyjnym otoczeniu globalnego biznesu małe i średnie firmy powinny wykorzystywać okazje, aby rozszerzyć grono swoich zagranicznych klientów, zwiększyć przychody i osiągnąć trwały wzrost”.

fot. mat. prasowe

MSP w kontekście eksportu

Największymi eksporterami w Polsce są Włosi. Tuż za nimi plasują się Niemcy i Francuzi.


Według badania Włochy, Niemcy i Francja mają najwięcej małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność eksportową. Małe i średnie firmy z Belgii, Wielkiej Brytanii i Holandii są najbardziej zaawansowanymi eksporterami na rynki pozaunijne, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą wysyłać więcej towarów poza UE w porównaniu do innych badanych krajów.

fot. mat. prasowe

Wysyłki eksportowe według wielkości firmy

Najbardziej skłonne do wysyłania przesyłek za granicę są firmy średnie, wysyłają one ich też najwięcej. Spośród wysyłek zagranicznych MŚP 60% dokonywały firmy średnie, 30% - małe, a 10% - mikrofirmy.


Ryzyko i regulacje: obawy związane z eksportem


Od 51% do 81% małych i średnich przedsiębiorstw przewiduje, że ich działalność eksportowa pozostanie niezmienna w ciągu następnych 12 miesięcy. MŚP z Wielkiej Brytanii i Niemiec są bardziej optymistyczne, niż przedsiębiorstwa z innych krajów – ponad 40 proc. obecnych eksporterów oczekuje, że zwiększy eksport w ciągu roku. Aspirujący eksporterzy podchodzą z rezerwą do wysyłania towarów za granicę; większość respondentów – z wyjątkiem Polski i Włoch, gdzie widać nieco optymizmu – deklaruje, że jest mało prawdopodobne albo zupełnie nieprawdopodobne, że zaczną eksportować w bliskiej przyszłości.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż online według branży

Około jednej czwartej zbadanych firm z branż motoryzacyjnej, high-tech oraz handlu detalicznego prowadzi sprzedaż online na rynku krajowym.


Choć z badania wynika, że w Wielkiej Brytanii i Niemczech eksport jest postrzegany jako „logiczny następny etap” rozwoju, potencjalne zagrożenia budzą duże obawy. MŚP na wszystkich rynkach twierdzą, że ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów jest ważną barierą dla eksportu do krajów UE. Co więcej, regulacje eksportowe, procedury, uciążliwe wymagania administracyjne i koszty zostały uznane za najważniejsze przeszkody w eksporcie do Stanów Zjednoczonych. Na wszystkich siedmiu rynkach mikroprzedsiębiorstwa najbardziej obawiają się ryzyka związanego z eksportem, co sugeruje, że potrzebują większego wsparcia w porównaniu z małymi i średnimi firmami.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: