Świat: wydarzenia tygodnia 38/2014
2014-09-20 17:13
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 37/2014
- Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport na temat globalnej sytuacji ekonomicznej. W nim obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego w państwach wysoko rozwiniętych w roku bieżącym i w roku 2015. OECD wezwała też EBC do bardziej zdecydowanych działań na rzecz odsunięcia groźby deflacji w strefie euro. Według OECD wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w roku bieżącym 0,8 proc., by w roku 2015 przyspieszy do 1,1 proc. (wcześniejsza prognoza mówiła o 1,2 proc. w tym roku i 1,7 proc. w roku przyszłym). Wg OECD w przypadku USA PKB Stanów Zjednoczonych USA wzrośnie w tym roku o 2,1 proc, a w roku przyszłym o 3,1 proc. (wcześniejsza prognoza wynosiła odpowiednio 2,6 proc. i 3,5 proc.).
- W ocenie amerykańskiego banku centralnego: PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie w 2014 r. o 2,6-3 proc. oraz 2,6-2,9 proc. w 2015 r; stopa bezrobocia osiągnie pod koniec przyszłego roku 5,4-5,6 proc. oraz 5,1-5,4 proc. pod koniec 2016 r. Fed uważa też , że stopniowo poprawia się sytuacja na rynku pracy, jednak wciąż zasoby rynku pracy pozostają nie w pełni wykorzystane.
- Odbyło się Międzynarodowe Forum Inwestycyjne w Soczi z udziałem licznych przedstawicieli zagranicznego biznesu. Jednak odbyło się ono w warunkach zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za jej działania na Ukrainie. Rosyjski rząd reprezentował premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Warto tu dodać, że wcześniej premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie dopuszczające wprowadzenie ceł na towary z Ukrainy, jeśli Kijów rozpocznie wdrażanie umowy stowarzyszeniowej z UE.
- Ostatnio bank centralny Stanów Zjednoczonych zdecydował o obniżeniu miesięcznego skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego (QE) o kolejne 10 mld USD z dotychczasowego poziomu 25 mld USD. Obecnie Fed będzie miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 10 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 5 mld USD miesięcznie. To już kolejna (od grudnia kiedy QE było na poziomie 85 mld USD) decyzja o obniżce poziomu QE. Fed zasygnalizował, że program luzowania ilościowego zostanie prawdopodobnie zakończony w październiku. Jak wiadomo skup aktywów Rezerwy Federalnej do dziś stanowi rdzeń polityki pokryzysowej Fed-u. Celem QE jest stymulowanie gospodarki do wzrostu, gdy tradycyjne narzędzia (jak np. obniżanie stóp procentowych) nie dają oczekiwanych skutków. Ta działalność rozpoczęła się wraz z szybkim obcięciem stóp procentowych praktycznie do zera.
- Według Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA) Rosja i Iran rozpoczęły rozmowy o wymianie rosyjskiego zboża (o wartości do 500 mln USD) za irańską ropę. W tym roku Iran sprowadzi 5-7 mln ton. Obecne ceny z dostawą do portów Morza Czarnego wynoszą ok. 244 USD/tonę. USA są przeciwne temu kontraktowi i twierdzą, że będzie to miało negatywny wpływ na rozmowy o irańskim programie nuklearnym.
- Wg amerykańskiego Departamentu Pracy sierpniowe ceny konsumpcyjne w USA spadły o 0,2 proc. m/m. Licząc r/r wskaźnik CPI wzrósł o 1,7 proc. Według Fed-u prawdopodobieństwo tego, że inflacja będzie pozostawała poniżej poziomu 2 proc. nieco spadło od początku roku.
- Według Eurostat-u nadwyżka w handlu strefy euro ze swoim globalnym otoczeniem w lipcu wyniosła 21,2 mld euro (po uwzględnieniu czynników sezonowych nadwyżka w handlu wyniosła w lipcu 12,2 mld euro) podczas gdy w czerwcu wyniosła ona 16,7 mld euro (po uwzględnieniu czynników sezonowych nadwyżka w handlu wyniosła 13,8 mld euro).
- Chiński sąd nałożył kary na brytyjskiego producenta leków GlaxoSmithKline w wysokości 492 mln USD. To kara za korumpowanie lokalnych lekarzy i władz szpitalnych. Jest to największa w historii tego kraju kara nałożona przez sądy. Były szef oddziału firmy w Chinach Mark Reilly i inni wysoko postawieni pracownicy koncernu otrzymali kary od dwóch do czterech lat pozbawienia wolności.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
PERSPEKTYWY AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARKI W PROGNOZACH FED
Trudno jednoznacznie ocenić gospodarkę amerykańską, a więc mówić bez wątpliwości o jej obecnym stanie i o jej perspektywach. Wysokość długu publicznego, poziom deficytów budżetowego i na rachunku bieżącym, wysoki jak na USA poziom bezrobocia i jeszcze stosunkowo niskie tempo wzrostu PKB, mimo utrzymywania od wielu miesięcy programu quantitative easing (QE), nie pozwalają na optymizm. To są fakty! Poznajmy jak gospodarkę swojego kraju ocenia amerykański bank centralny, główny gracz na amerykańskich rynkach...
Wg amerykańskiego Departamentu Pracy sierpniowe ceny konsumpcyjne w USA spadły o 0,2 proc. licząc m/m. Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,7 proc. Według Fed-u prawdopodobieństwo tego, że inflacja będzie pozostawała poniżej poziomu 2 proc. nieco spadło od początku roku.
Fed ocenił, że amerykańska gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie. Jego zdaniem w dalszym ciągu nie powróciła ona do stanu pełnego zatrudnienia, wciąż zasoby rynku pracy pozostają nie w pełni wykorzystane chociaż sytuacja stopniowo poprawia się. wg banku centralnego stopa bezrobocia w USA osiągnie pod koniec przyszłego roku 5,4-5,6 proc. oraz 5,1-5,4 proc. pod koniec 2016 r.
Fed prognozuje, że PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie w 2014 r. o 2,6-3 proc. oraz 2,6-2,9 proc. w 2015 r.
A teraz uwagi na temat możliwości korzystania przez Fed z instrumentów będących w jego dyspozycji.
- Bank centralny podwyższył projekcję stóp procentowych. Przewiduje, że stopa funduszy federalnych wyniesie pod koniec 2015 r. 1,375 proc. (mimo, że wcześniejsza prognoza zakładała stopę funduszy federalnych na poziome 1,125 proc.). Ostatnio amerykańska Rezerwa Federalna potwierdziła kontynuację polityki utrzymywania stóp procentowych bez zmian na dotychczasowym poziomie przez dłuższy czas. Fed zwrócił uwagę, że stopa inflacji pozostaje poniżej celu, ale rośnie prawdopodobieństwo, że dynamika cen w USA przyspieszy.
- Ostatnio bank centralny zdecydował o obniżeniu miesięcznego skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego (QE) o kolejne 10 mld USD z dotychczasowego poziomu 25 mld USD. Obecnie Fed będzie miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 10 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 5 mld USD miesięcznie. To już kolejna decyzja o obniżce poziomu QE (od grudnia kiedy to QE było na poziomie 85 mld USD miesięcznie). Jak wiadomo skup aktywów Rezerwy Federalnej do dziś stanowi rdzeń polityki pokryzysowej Fed-u. Celem QE jest stymulowanie gospodarki do wzrostu, gdy tradycyjne narzędzia (jak np. obniżanie stóp procentowych) nie dają oczekiwanych skutków. Fed od początku ostatniego kryzysu stosuje QE wraz z obcięciem stóp procentowych praktycznie do zera. Ostatnio Fed zasygnalizował, że program luzowania ilościowego zostanie prawdopodobnie zakończony w październiku.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)