eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa IX 2014

Koniunktura przemysłowa IX 2014

2014-09-22 17:28

Koniunktura przemysłowa IX 2014

Klimat koniunktury w budownictwie oceniany bardziej negatywnie niż w sierpniu © photo 5000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

We wrześniu bieżącego roku koniunktura przemysłowa w naszym kraju jeszcze nie zachwycała, jednak z pewnością godny zanotowania jest fakt, iż było lepiej niż w analogicznym okresie ostatnich trzech lat. Najmniej pesymistyczne są przedsiębiorstwa duże, najgorsze oceny formułują małe firmy - podaje Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2014

Oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji są niekorzystne, wobec pozytywnych opinii zgłaszanych w sierpniu. Odpowiednie optymistyczne przewidywania są ostrożniejsze niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa we wrześniu oceniana jest negatywnie. Prognozy w tym zakresie są korzystne, ale gorsze od przewidywań z sierpnia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać.

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest bardziej negatywnie niż w sierpniu, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują nieco większy od oczekiwanego w sierpniu spadek cen robót budowlano-montażowych.

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieco mniej optymistycznie niż w sierpniu, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są korzystne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem. Oceny bieżącej sytuacji finansowej nie ulegają zmianie. Przedsiębiorcy przewidują, iż ceny towarów będą rosnąć w tempie zbliżonym do zapowiadanego w sierpniu.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest podobnie jak w sierpniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Oceny bieżącej sprzedaży są pesymistyczne, wobec korzystnych opinii sprzed miesiąca. Przewidywania w tym zakresie są nieznacznie pozytywne, ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu. Utrzymują się niekorzystne diagnozy i prognozy sytuacji finansowej. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują, że ceny w najbliższych trzech miesiącach będą kształtować się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w sierpniu.

We wrześniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem i lepsze niż przed rokiem oceny koniunktury zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Naj-bardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają kierujący jednostkami z sekcji edukacja, gorzej niż w sierpniu bieżącego i we wrześniu ubiegłego roku.

1. Przetwórstwo przemysłowe


We wrześniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3 (w sierpniu plus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 14% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

Poprawę koniunktury zasygnalizowało 17 procent badanych, pogorszenie - 14 procent.


Oceny bieżącego portfela zamówień są negatywne, gorsze niż w sierpniu, na co wpływa w większym stopniu pogorszenie ocen krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przewidywania w tym zakresie są mniej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Diagnozy produkcji są negatywne, wobec pozytywnych opinii z sierpnia, jej prognozy są mniej korzystne niż przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów nie ulega zmianie. Sytuacja finansowa we wrześniu oceniana jest negatywnie. Odpowiednie prognozy są pozytywne, ale nieco gorsze od przewidywań formułowanych w sierpniu. W najbliższych trzech miesiącach zatrudnienie może zmniejszyć się w niewielkim stopniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Ciągle najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.


W podmiotach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceny bieżącego portfela zamówień są nieco bardziej korzystne niż w sierpniu. Jednostki małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) zgłaszają pesymistyczne opinie w tym zakresie. Podmioty wszystkich badanych klas wielkości formułują pozytywne prognozy portfela zamówień, najbardziej optymistyczne przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

W podmiotach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) bieżąca produkcja oceniana jest mniej pozytywnie niż w sierpniu, a w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) – negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania formułowane przez przedsiębiorców wszystkich badanych klas wielkości są korzystne. Prognozy produkcji w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) i dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) – są gorsze niż w sierpniu, a w podmiotach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) – zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem.

 

1 2 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: