eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa IX 2014

Koniunktura przemysłowa IX 2014

2014-09-22 17:28

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2014


W bieżącym miesiącu w jednostkach mikro (o liczbie pracujących do 9 osób) oraz średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) portfel zamówień nie zmienia się. Jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają portfel zamówień bardziej negatywnie niż przed miesiącem. Diagnozy przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są nieco mniej korzystne od zgłaszanych w sierpniu. Przewidywania przedsiębiorstw wszystkich klas wielkości są gorsze od prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu, choć w przypadku przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są one wciąż optymistyczne.

Oceny produkcji budowlano-montażowej zgłaszane przez jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) są bardziej niekorzystne niż w sierpniu. W jednostkach pozostałych klas wielkości produkcja budowlano-montażowa pozostaje bez zmian. W przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) utrzymują się pozytywne przewidywania z ubiegłego miesiąca. Prognozy przedsiębiorstw pozostałych klas wielkości są pesymistyczne, wobec optymistycznych przewidywań formułowanych w sierpniu.

Jednostki mikro (o liczbie pracujących do 9 osób) oraz duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniają sytuację finansową nieco mniej negatywnie niż przed miesiącem. W porównaniu z sierpniem przedsiębiorstwa pozostałych klas wielkości zgłaszają nieznacznie bardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie. Przewidywania przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) wskazują, że sytuacja finansowa może nie zmienić się. Prognozy jednostek pozostałych klas wielkości są niekorzystne, gorsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

W bieżącym miesiącu wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe sygnalizowany jest przez podmioty wszystkich klas wielkości. Najbardziej znaczący, podobny do odnotowanego w sierpniu, zgłaszają jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

W podmiotach wszystkich klas wielkości zapowiadane są redukcje zatrudnienia, najmniej znaczące w jednostkach mikro (o liczbie pracujących do 9 osób).

We wszystkich klasach wielkości przedsiębiorcy zapowiadają spadek cen robót budowlano-montażowych. Najmniejszego spadku cen spodziewają się dyrektorzy przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 3,6% (przed rokiem 2,7%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (63% we wrześniu br., 61% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (56% we wrześniu br., 59% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem 2013 r. najbardziej spadło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 48% do 38%) i niedostatecznym popytem (z 41% do 32%).

Przedsiębiorcy zgłaszają we wrześniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 79% (76% w analogicznym miesiącu ub. r.).

We wrześniu 14% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 18%, 70%, 12%).

3. Handel hurtowy


Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się we wrześniu na poziomie plus 8 (plus 10 w sierpniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 11% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 9%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się we wrześniu na poziomie plus 8 (plus 10 w sierpniu).


Spośród badanych jednostek, we wrześniu 5,3% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (tak jak przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje we wrześniu br. 57% przedsiębiorstw, 53% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (49% we wrześniu br., 47% przed rokiem).

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: