Koniunktura przemysłowa IX 2014
2014-09-22 17:28
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2014
Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają we wrześniu przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie dolnośląskim. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przedsiębiorstwa zarejestrowane w województwie świętokrzyskim.
We wrześniu najbardziej korzystnie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województwa mazowieckiego. Pesymistyczne oceny zgłaszają jedynie podmioty zarejestrowane w województwie warmińsko-mazurskim oraz lubuskim.
We wrześniu jednostki z większości województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa oceniają koniunkturę nie-korzystnie. Najbardziej negatywne opinie formułują podmioty z województwa zachodniopomorskiego, podkarpackiego i śląskiego. Najbardziej optymistyczne diagnozy zgłaszają jednostki z województwa podlaskiego, oraz – w mniejszym stopniu – kujawsko-pomorskiego.
Najbardziej korzystne oceny koniunktury, lepsze niż przed miesiącem, sygnalizują jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa, których siedziba znajduje się w województwie dolnośląskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.
Najbardziej negatywne oceny w tym zakresie zgłaszają jednostki mające siedzibę w województwie świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim.
W większości województw podmioty z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają we wrześniu koniunkturę negatywnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż w sierpniu, oceniają koniunkturę podmioty zarejestrowane w województwach śląskim i małopolskim. Najbardziej korzystne, lepsze od formułowanych przed miesiącem, oceny koniunktury zgłaszają jednostki, których siedziba znajduje się w województwie podkarpackim.
Podmioty zarejestrowane we wszystkich województwach, prowadzące działalność w sekcji informacja i komunikacja, formułują we wrześniu pozytywne oceny koniunktury.
Najbardziej optymistycznie oceniają koniunkturę firmy mające siedzibę w województwie opolskim, lubelskim, łódzkim oraz podkarpackim.
7. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się we wrześniu na poziomie nieco niższym w stosunku do odnotowanego przed miesiącem, ale nieznacznie wyższym niż przed rokiem.
We wrześniu, w porównaniu z poprzednim miesiącem, maleje wartość składowej wskaźnika syntetycznego w przemyśle i handlu, przy nieznacznym wzroście w budownictwie i utrzymującym się jej poziomie – w usługach. W skali roku wzrastają składowe wskaźnika w budownictwie, handlu i usługach, a spada wartość składowej w przemyśle.
W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowuje się niewielki spadek ocen prognostycznych i nieznaczny wzrost ocen diagnostycznych. W skali roku ma miejsce wzrost składowej ocen prognostycznych i niewielki spadek – diagnostycznych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)