Języki obce pomagają w pracy
2014-09-25 12:56
Angielski potrzebny do pracy © Coloures-pic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Znajomość języków zwiększa szanse na rynku pracy
O karierę w IT bez angielskiego będzie trudno
Angielski w pracy najbardziej potrzeby jest specjalistom ds. IT. 74% ofert skierowanych do ekspertów z obszaru rozwoju oprogramowania i 70% ofert skierowanych do specjalistów z zakresu administracji zawiera wymóg znajomości tego języka. „Znajomość języka angielskiego zapewnia dostęp do wiedzy. Instrukcje, manuale, fora i blogi technologiczne – to narzędzia na co dzień potrzebne w pracy a najlepsze, najciekawsze i najbardziej aktualne zazwyczaj są właśnie w języku angielskim. Często też same systemy, czy to tworzone, czy utrzymywane są w języku angielskim. Od tego języka nie da się uciec w naszej branży” – tłumaczy Maciej Chwiłoc, Dyrektor Rozwoju Produktu w Grupie Pracuj.
Administracja biurowa i działy finansowe potrzebują poliglotów
Do pracy w administracji biurowej również konieczny jest angielski; 62% ofert pracy zawiera wymóg znajomości tego języka. Co ciekawe, dwukrotnie częściej niż wśród wszystkich ogłoszeń wymaga się języka niemieckiego; ofert pracy do administracji biurowej ze znajomością tego języka jest 18%. Język francuski pojawia się w niemal co dziesiątej ofercie.
Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku ofert dla ekonomistów i finansistów, co szósta z nich zawiera wymóg znajomości języka angielskiego, niemal co siódma języka niemieckiego, a co dziesiąta francuskiego. Może to wynikać z faktu, że finansiści często znajdują zatrudnienie w outsourcingu. „Umiejętność komunikowania się w co najmniej dwóch językach obcych jest szczególnie wymagana w sektorze centrów usług wspólnych, między innymi na stanowiskach finansowo-księgowych” - tłumaczy Magdalena Zagrodnik – Team Leader SSC/BPO w firmie doradztwa personalnego People.
Czy można obejść się bez znajomości angielskiego?
Angielski jest też bardzo potrzeby w pracy w turystyce/hotelarstwie, marketingu, HR czy inżynierii; ponad połowa ofert pracy z tych obszarów zawiera wymóg języka angielskiego. Analiza ofert pracy wskazuje, że znajomość tego najpopularniejszego języka obcego niemal zawsze pomaga w znalezieniu pracy. Najrzadziej wymagany jest w branżach związanych z call center, szkoleniami, edukacją, sprzedażą, ale i tu wymóg jego znajomości znajduje się w niemal w co czwartej ofercie pracy.
fot. mat. prasowe
Języki obce na rynku pracy
Co oprócz angielskiego?
Drugim najbardziej pożądanym językiem obcym wśród pracodawców jest język niemiecki, niemal co dziesiąte ogłoszenie o pracę zawiera wymóg znajomości tego języka. Znajomość niemieckiego również przyda się osobom planującym pracę za granicą, to właśnie z Niemiec pochodzi 37% zagranicznych ofert. Na trzecim miejscu plasuje się język francuski, 3% ofert zawiera wymóg znajomości tego języka. Znajomość języka włoskiego i holenderskiego znajdziemy w 2% ofert pracy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)