eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłKompania Węglowa: górnicze przywileje opłaci państwo?

Kompania Węglowa: górnicze przywileje opłaci państwo?

2014-09-25 12:33

Kompania Węglowa: górnicze przywileje opłaci państwo?

Węgiel © Siberia - Fotolia.com

Kompania Węglowa ograniczyła jeden z przywilejów swoich emerytów i rencistów czyli deputat węglowy. Deputat węglowy to świadczenie dodatkowe wypłacane w węglu lub jako ekwiwalent pieniężny. Kompania Węglowa na deputat przeznaczała rocznie 260 milionów złotych. Spółka chce, by te pieniądze były wypłacane przez państwo.

Przeczytaj także: JSW tnie koszty. Wypłatę deputatu przejmie ZUS?

Przedstawiciele Kompanii Węglowej deklarują, że decyzja o zaprzestaniu wypłat deputatu węglowego wynika z trudnej sytuacji finansowej firmy. Spółki wydobywczej po prostu na dodatkowe świadczenia dla swoich emerytów i rencistów nie stać. Kompania Węglowa nie jest już w stanie finansować tego świadczenia, bowiem dalsze opłacanie deputatu grozi stabilności finansowej. Likwidacja przywileju odsuwa zagrożenie upadłością przedsiębiorstwa.

– To była trudna, ale i niezbędna decyzja. Alternatywą była utrata kapitałów własnych i złożenie wniosku o upadłość. Zarząd temu zapobiegł. Uzyskaliśmy stabilizację finansową firmy i utrzymaliśmy miejsca pracy dla 47 tysięcy ludzi – tłumaczy Mirosław Taras, prezes Kompanii Węglowej.

Kompania Węglowa wyjaśnia, że nie może finansować świadczenia, gdyż jest to obowiązek państwa, które prawa do deputatu węglowego górniczym emerytom i rencistom przyznało.

– Kompania nie może jednak ponosić dalej kosztów tego świadczenia. To jest obowiązek państwa, które te prawa przyznało i gwarantuje. Tak jak w przypadku kolejarzy ich uprawnienia do deputatu węglowego realizowane są przez państwo, tak powinno być też z górnikami – wyjaśnia Mirosław Taras.

A skala tych świadczeń jest dość znaczna. Korzystają z nich aktualni emeryci, renciści czy osoby pobierające renty rodzinne po zmarłym górniku, czyli łącznie ok. 160 tysięcy osób. Roczny koszt realizacji świadczenia to ok. 260 mln zł. Wielkość deputatu na każdego uprawnionego to 3 lub 2,5 tony węgla lub ekwiwalent pieniężny w wysokości niemal 600 złotych za tonę.

Kompania Węglowa likwidując deputat, zdecydowała się jednocześnie na wprowadzenie rekompensat finansowych dla wdów i dzieci po tragicznie zmarłych w kopalniach pracownikach, w takiej samej wysokości jak utracone świadczenie.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: