eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaApple iPhone 6 - bez rewolucji

Apple iPhone 6 - bez rewolucji

2014-09-24 17:08

Przeczytaj także: Smartfony Wiko rozpoczęły podbój polskiego rynku


Multimedia i Internet


W kwestii multimediów zmiany są niewielkie, a szkoda, bo to właśnie tutaj pojawia się sporo zastrzeżeń do mobilnych urządzeń Apple. iPhone 6 nadal nie wspiera licznych formatów wideo, w tym DivX oraz XviD, więc do korzystania na nim z treści wideo konieczne jest korzystania z programu iTunes. Ten natomiast wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerze, co nie każdemu odpowiada i utrudnia wymiany plików pomiędzy użytkownikami. Samo oglądanie filmów na smartfonie jest komfortowe ze względu na spory dobrej jakości ekran. Z drugiej strony, lepiej pod tym względem wypadają większe urządzenia, jak np. Samsung Galaxy S5 lub LG G3.

Przeglądarka internetowa (Safari) jest niemal niezmieniona, aczkolwiek cieszy pojawienie się funkcji przechodzenia do następnej lub poprzedniej strony gestem palca w lewo lub prawo. Jednak poza tym nowości jest niewiele. Aplikacja nadal nie obsługuje elementów flash, więc niektóre witryny wyświetlane są bez mapek, animacji oraz gier. Komfort surfowania wzrósł ze względu na większy ekran, ale nie jest to zasługa zmian w interfejsie. Cieszy za to obecność łączności LTE, która znacznie przyspiesza transmisję danych, o ile jest się w zasięgu tej technologii. W efekcie, strony wczytują się momentalnie i pod tym względem iPhone przebija modele z Androidem lub Windows Phone.

Przenośne urządzenia Apple od dawna słyną z wysokiej jakości dźwięku, która wywodzi się jeszcze z czasów iPodów. Producent wykorzystał swoje doświadczenie w tej kwestii, dzięki czemu iPhone’y charakteryzują się rewelacyjnym brzmieniem. Nie inaczej jest w przypadku iPhone 6, który gra czysto i głośno. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o zestawowych słuchawkach, których jakość brzmienia oraz jakość wykonania nie są adekwatne do tak drogiego smartfona. Pewne zastrzeżenia wzbudza też umiejscowienie głośnika, który można stosunkowo łatwo zasłonić podczas trzymania telefonu w orientacji poziomej. Niemniej, gra on głośno, jednak przy pełnej regulacji zniekształca głos i pod tym względem np. HTC One M8 prezentuje się sporo lepiej.

fot. mat. prasowe

iPhone 6 - biały

iPhone 6, tak jak i poprzednicy, oferuje świetną jakość brzmienia


Mankamenty te są jednak o wiele mniej istotne niż brak czytnika na karty pamięci. Użytkownik ma do wyboru 3 warianty telefonu - z 16, 64 lub 128 GB przestrzeni na pliki. Szkoda jednak, że każdy kolejny próg jest wyraźnie droższy od poprzedniego. Najmniejsza wersja powinna starczyć osobom, które nie wgrywają nadmiernie dużo danych na telefon, jednak trzeba być świadomym, że w każdym wariancie system pochłania aż 4GB. Przykładowo, w najuboższym modelu zmieści się do ok. 6 filmów w rozdzielczości Full HD lub kilka tysięcy piosenek. Trzeba więc zastanowić się, czy nie warto dopłacić i kupić pojemniejszą wersję.

Wydajność i bateria


W założeniu iPhone ma zawsze działać niezawodnie oraz szybko i zastosowane w nim podzespoły powinny mieć drugorzędne znaczenie. Dla zainteresowanych warto jednak wspomnieć, że smartfon funkcjonuje dzięki dwurdzeniowemu procesorowi Cyclone taktowanemu 1.4 GHz z obsługą 64-bitowych instrukcji. Jednostka centralna wspierana jest przez 1 GB pamięci RAM, co może trochę zaskakiwać, gdyż w znacznie tańszych modelach konkurencji znaleźć już można 2, a nawet 3 GB.

Okazuje się, że nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż iPhone 6 działa szybko i niezawodnie. Można nawet odnieść wrażenie, że wykorzystane w nim oprogramowanie pracuje stabilniej niż w starszych modelach. Co więcej, spory nadmiar mocy umożliwia granie w nawet najbardziej rozbudowane graficznie tytuły bez obaw o spadki płynności albo obniżony poziom detali. W porównaniu do konkurencji iPhone 6 plasuje się mniej więcej na poziomie Samsunga Galaxy S5 lub HTC One M8, które korzystają z bardzo wydajnego, czterordzeniowego procesora Snapdragon 801.

Stosunkowo niewielki ekran o niższej rozdzielczości niż u konkurencji oraz dwurdzeniowy procesor dają nadzieję na ponadprzeciętny czas pracy na jednym ładowaniu. Niestety, w praktyce okazuje się, że bateria iPhone 6 umożliwia pracę z urządzeniem od jednego do dwóch dni, w zależności od użytkowania, czyli w miarę standardowo, jak na nowoczesnego smartfona. Nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie fakt, że podobne rezultaty uzyskują znacznie większe telefony innych producentów, które działają na (podobno) bardziej łasym na energię Androidzie. Dużo zależy jednak od sposobu korzystania z urządzenia. Jeśli ktoś gra w zaawansowane graficznie gry, to akumulator opustoszeje po ok. 2.5 - 3 godziny. Natomiast wideo w rozdzielczości Full HD można odtwarzać przez trochę ponad 6 godzin. Dla porównania, LG G Flex wytrzymuje w takiej sytuacji niemal trzykrotnie dłużej. Ogniwo nie imponuje też, jeśli chodzi o czas rozmów – ok. 7 godzin jest rozczarowującym wynikiem w porównaniu do np. Sony Xperia Z2, która umożliwia ok. 20 godzin rozmów bez ładowania.

Jeśli jednak ktoś głównie korzysta z Internetu, poczty elektronicznej, rozmów głosowych itp. to może liczyć na ok. 2 dni bez konieczności podłączania smartfona do ładowarki. Wynik ten nie zachwyca, ale jest odczuwalnie lepszy niż ten w Apple iPhone 5S i powinien zadowolić większość użytkowników.

Zalety i wady


fot. mat. prasowe

Zalety nowego modelu

Jedną z zalet telefonu jest czytnik linii papilarnych


fot. mat. prasowe

Wady nowego modelu

Niewątpliwą wadą jest bardzo wysoka cena urządzenia


Podsumowanie:


Apple przestało być innowatorem, a przynajmniej takie można odnieść wrażenie po zapoznaniu się z iPhone 6. Jest to pod wieloma względami doskonały sprzęt, ale na wskroś przewidywalny i porównywalny do konkurencji. I chociaż mówi się tak już od kilku generacji iPhone’ów, to po śmierci Steve’a Jobsa jest to coraz bardziej odczuwalne.

Oczywiście, jest to nadal rewelacyjny smartfon z świetnym ekranem, piękną obudową, dopracowanym oprogramowaniem oraz wysoką wydajnością. Brakuje mu jednak tego czegoś, co przywiązało miliony ludzi do starszych smartfonów Apple, a do tego powtarza błędy poprzedników (brak karty pamięci, przeciętna bateria, ograniczenia systemu, słabe słuchawki w zestawie). Dziś to po prostu kolejny świetny telefon, który nie jest w stanie wyraźnie odróżnić się od np. HTC One M8, Samsunga Galaxy S5 lub Sony Xperii Z3. Co gorsza, jest on odczuwalnie droższy od swoich rywali, co dla wielu może mieć decydujące znaczenie.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: