eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy nacierają. Cel: rynki zagraniczne

Polskie firmy nacierają. Cel: rynki zagraniczne

2014-09-29 11:31

Polskie firmy nacierają. Cel: rynki zagraniczne

Coraz więcej Polski na zagranicznych rynkach © Minerva Studio - Fotolia.com

Wyniki badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wskazują, że polscy przedsiębiorcy nie uciekają przed ekspansją zagraniczną. Niemal wszyscy respondenci przyznają, że decyzja o rozpoczęciu działalności międzynarodowej była dobrym krokiem, a niemal 40 procent z nich planuje dalszy rozwój w tym kierunku. A co jest warunkiem zagranicznego sukcesu? Okazuje się, że nie jest to ani jakość produktu ani też jego cena, tylko...znajomość branży.

Przeczytaj także: "Made in Poland" już na 218 rynkach świata

Polskie przedsiębiorstwa wykazują dużą chęć do ekspansji poza rodzime środowisko. Z danych GUS wynika, że za granicę eksportuje aż 65% dużych firm i 47% średnich. Według badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, przedsiębiorcy swoje działania prowadzą średnio w 7 krajach, głównie w obszarze Unii Europejskiej oraz sąsiadujących z nią państw. Najczęściej wymieniane są Niemcy (57%), Rosja (27%), Francja (16%) oraz Wielka Brytania (16%).

Niektóre polskie firmy zasługują już na miano międzynarodowych korporacji – działają na wielu różnych rynkach jednocześnie i odgrywają na nich coraz ważniejszą rolę - mówi Piotr Kosno, Dyrektor Zarządzający, Departament Klientów Strategicznych w Citi Handlowy. - Mało tego, z badań badania pokazują, że wcale nie chcą osiadać na laurach – ich celem jest dalszy rozwój i wykorzystanie coraz to nowych możliwości, jakie pojawiają się w ich otoczeniu rynkowym. Ponad 1/3 (39%) zamierza w ciągu najbliższych 2 lat sukcesywnie rozszerzać swoją działalność.

Według badanych, sukces nie jest zależny jedynie od jakości produktu ani od ceny. Jego osiągnięcie warunkuje przede wszystkim znajomość branży – dla większości firm priorytetem jest pozyskanie informacji o nowych rynkach zbytu. Są one uzyskiwane w różny sposób m.in. poprzez partnerów biznesowych lub z ogólnodostępnych materiałów dotyczących sytuacji ekonomicznej danego kraju (1/3 badanych). Kluczem do sukcesu jest też niewątpliwie wykwalifikowana, doświadczona kadra oraz partnerzy (według 47%).

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Coraz więcej Polski na zagranicznych rynkach

Za granicę eksportuje aż 65% dużych firm i 47% średnich.


To właśnie inwestycje w kapitał ludzki są wskazywane jako najlepszy sposób radzenia sobie z barierami związanymi z rozpoczęciem działalności międzynarodowej. 1/5 przedsiębiorców na pierwszym miejscu stawia czynniki makroekonomiczne jak np. kursy walutowe, często wskazują też na zagraniczną konkurencję (18%). Co ciekawe, koszty pracy zagranicą nie stanowią dla przedsiębiorców dużej przeszkody Inaczej jest w Polsce, gdzie wydatki na zatrudnienie są o wiele większym wyzwaniem. Dla 46% przebadanych firm koszty pracy to główna bariera prowadzenia działalności w naszym kraju.

Wielu badanych przyznało, że miało także trudności z zarządzaniem firmą na rynku międzynarodowym oraz z biurokracją. Przyznają przy tym, że nie ma problemów, których nie dałoby się rozwiązać. Ryzyko kursowe jest minimalizowane za pomocą równoważenia przychodów w obcej walucie z kosztami lub poprzez przyspieszenie lub opóźnienie terminów płatności (34%).

Ważną rolę w ekspansji zagranicznej odgrywają banki. Z badania wynika, ze ponad połowa zapytanych firm dostrzega ich rolę w zaistnieniu na międzynarodowych rynkach. To dzięki bankom ograniczanie ryzyka kursowego jest prostsze. Przedsiębiorcy mogą również uzyskać finansowanie zewnętrzne na dalsze inwestycje oraz niezbędne do zarządzania płynnością firmy działającej na wielu rynkach jednocześnie rozwiązania technologiczne.


Informacje o badaniu
Badanie zrealizowane na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przez PBS techniką CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing) w maju i czerwcu 2014 r. Przeprowadzone na losowej, reprezentatywnej próbie polskich przedsiębiorstw (n=500), zajmujących się: eksportem produktów/części do produktów/usług lub posiadaniem oddziału/ przedstawicielstwa w innych krajach. Dodatkowo 10% obrotu badanych firm pochodzi z działalności międzynarodowej.
W badaniu wykluczono mikroprzedsiębiorstwa.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: