eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy X 2014

Monitor Rynku Pracy X 2014

2014-10-06 18:13

Monitor Rynku Pracy X 2014

W ostatnim półroczu 21% badanych Polaków zmieniło miejsce pracy © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wraz z nadejściem złotej polskiej jesieni, na rynku pracy zawitał marazm. Dynamika zmian w znacznym stopniu wyhamowuje - nie można mówić ani o wzmożonych rotacjach między firmami ani też o większej otwartości pracowników na zmianę pracy. Niepokojący wydaje się fakt, że mobilność pracowników nie obiera żadnego konkretnego kierunku. Nie dość, że pierwsze miejsce pracy częstokroć jest zupełnie przypadkowe, to jeszcze istnieje przekonanie o zdeterminowaniu kariery zawodowej właśnie poprzez wybór pierwszego stanowiska - czytamy w raporcie z najnowszej edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2014

Zmiany pracy nie częściej niż przed rokiem


Pomimo utrzymujących się już ponad rok bardzo dobrych prognoz dla polskiej gospodarki oraz systematycznego spadku stopy bezrobocia, faktyczne zmiany na rynku pracy zachowują swoją dotychczasową dynamikę. Wyniki najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad pokazują, że w ostatnim półroczu 21% badanych Polaków zmieniło miejsce pracy i było to dokładnie tyle samo, co w poprzednim badaniu pod koniec drugiego kwartału. Jest to też nieznacznie mniej, niż jeszcze na początku roku, kiedy to poziom rotacji osiągnął 24%.

Jak zaznacza Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad:
„Wyczekiwany przez polskich zatrudnionych tzw. ‘rynek pracownika’ w ogólno rynkowym kontekście nie jest jeszcze przez nas obserwowany – spodziewany wzrost rotacji pracowników między firmami następuje powoli, raczej lokalnie i jest głównie związany w konkretnymi inwestycjami. Na tle krajów europejskich mamy do czynienia z relatywnie dużą częstotliwością zmian, jednak z perspektywy naszego rynku rotacje przebiegają obecnie w tempie, do którego już przywykliśmy w poprzednich kwartałach.”

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy w Polsce

Liczba osób zmieniających pracę w Polsce utrzymuje się na takim samym poziomie jak w poprzednim kwartale.


Dla 32% respondentów decydujących się na zmianę pracy głównym powodem była chęć polepszenia swoich warunków zatrudnienia i choć była to najczęściej przywoływana przyczyna, to jednak podawano ją dużo rzadziej niż jeszcze kwartał temu (spadek z 41% na 32%). Zmiana struktury firmy poprzedniego pracodawcy była drugim w kolejności wskazywanym powodem zmiany pracy (22%). Trzecią przyczyną rotacji były przyczyny osobiste (np. zmiana miejsca zamieszkania, choroba itp.), zadeklarowane przez 20% badanych.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

Najbardziej na rynku pracy obawiają się utraty stabilności zawodowej najmłodsi respondenci w wieku od 18 do 24 lat. Zaobserwowano wzrost dużej obawy utraty pracy (z 4% do 15%) wśród najmłodszych respondentów.


„Sygnałem, że subiektywnie postrzegana sytuacja pracowników się poprawia byłby rosnący odsetek zmieniających pracę, którzy jako przyczynę podają potrzebę zmiany i poszukiwanie lepszych warunków. Tego jednak nie widzimy. Polska gospodarka się rozwija, ale głównie za sprawą wzrostu wydajności – nowych miejsc pracy powstaje niewiele. I to się nie zmieni, póki dynamika PKB nie przekroczy wyraźnie 3,5%. A na to przyjedzie nam jeszcze trochę poczekać.” – analizuje Łukasz Komuda, redaktor portalu Rynekpracy.org i ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Wyniki badania uwidaczniają zasadniczą dysproporcję w warunkach pracy, z jakimi zmagają się najmłodsi Polacy. Aż 38% osób rotujących na rynku pracy plasuje się w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat. Już ich tylko nieco starsi stażem koledzy w wieku od 25 do 34 lat dokonywali zmiany zatrudnienia znacznie rzadziej (24%). Tymczasem w grupie starszych respondentów – powyżej 45. roku życia tylko 13% deklaruje zmianę pracy w minionym półroczu.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: