eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy X 2014

Monitor Rynku Pracy X 2014

2014-10-06 18:13

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2014


Gotowość do zmiany pracy w najbliższej przyszłości nie rośnie


Brak wyraźnych zmian w dynamice rynku pracy jest też spodziewany w nadchodzących miesiącach. Sprawdzany przez Instytut Badawczy Randstad indeks mobilności, odzwierciedlający gotowość Polaków do zmiany pracodawcy w ciągu nadchodzącego półrocza, wskazuje, że w trzecim kwartale otwartość badanych na zmianę pracy wyniosła 106 punktów i w porównaniu do poprzedniego okresu wielkość ta spadła o 2 punkty.

Na tle krajów europejskich nasz kraj nie traci pozycji jednego z liderów gotowości do zmiany pracy (wyprzedza nas Francja z wynikiem 109 punktów oraz Szwecja i Wielka Brytania z wynikiem po 107 punktów). Jednak z perspektywy wszystkich 17. dotychczasowych edycji badania otwartość Polaków na zmianę miejsca pracy w kolejnym półroczu jest na umiarkowanym poziomie.

Agnieszka Bulik komentuje:
„Stabilny poziom indeksu mobilności jest w tym badaniu kolejną przesłanką pozwalającą zakładać, że do końcówka roku nie będzie okresem wyraźniej zmiany na polskim rynku pracy. Bieżąca sytuacja jest znakiem wyczekiwania przez pracowników na rozwój sytuacji na rynku pracy. Ewentualne zmiany tej postawy będą uzależnione od działań przedsiębiorców – zwiększenia liczby miejsc pracy, czy podwyżek wynagrodzeń, które będą zachętą dla pracowników do przeanalizowania atrakcyjności posiadanej posady i rozważenia zmiany miejsca pracy. W przypadku niektórych inwestycji i dużych projektów rekrutacyjnych trudności w pozyskaniu pracowników widzimy już teraz. Jednak o tym, czy będziemy mieć do czynienia z rynkiem pracownika w skali ogólnopolskiej, w dużej mierze zdecydują przedsiębiorcy już raczej w kolejnym roku.”

„Jeśli sytuacja gospodarcza będzie poprawiać się jak do tej pory, to zauważalny wzrost optymizmu będziemy widzieli w wynikach badania nie wcześniej niż w II-III kwartale przyszłego roku. Rynek pracy ma dużą inercję i przeniesienie rosnącego popytu na pracę w sferę wzrostu wynagrodzeń, a ostatecznie – poczucia bezpieczeństwa i większej kontroli nad własną karierą, musi trwać. Dobra wiadomość jest taka, że przy założeniu, że blisko rok temu rynek pracy wszedł w kolejną fazę cyklu – a wszystko na to wskazuje – to czekają nas co najmniej 3-4 lata rosnących wskaźników, lepszych nastrojów i stopniowo coraz większej siły przetargowej pracowników na naszym rynku.” – prognozuje Łukasz Komuda.

fot. mat. prasowe

Satysfakcja z wykonywanej pracy

Polska plasuje się poniżej średniej krajów UE, gdzie satysfakcja z wykonywanej pracy wśród Polaków spadła w porównaniu z wcześniejszym kwartałem (2014Q2) o 1 punkt procentowy, podobnie jak średnia krajów UE.


Infromacje o badaniu
“Monitor Rynku Pracy” jest kwartalnym sondażem realizowanym w 33 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce na początku 2010 roku. Sondaż jest przeprowadzany poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 14.372 osób). Bieżąca, 17. edycja badania, została zrealizowana w sierpniu 2014 r.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: