Wydatki i dochody gospodarstw domowych w 2013 roku
2014-10-09 09:39
Przeczytaj także: Dochód rozporządzalny jako wskaźnik poziomu życia w Polsce i UE
Przeciętne miesięczne wydatki w gospodarstwach domowych na jedną osobę w 2013 roku wyniosły 1 062 PLN. Inflacja w 2013 roku wyniosła 0,9%, a co z a tym idzie, wydatki w 2013 roku w stosunku do roku poprzedniego pozostały praktycznie na tym samym poziomie.Od 2003 roku przeciętne miesięczne wydatki wzrosły o 82%, jednak następowało to wolniej, niż w przypadku dochodów. To znaczy, że z roku na rok więcej pozostawało w naszych kieszeniach? Tak. Przed jedenastoma laty udział wydatków w dochodzie wynosił 95,2%, w 2006 roku nie przekraczał 90%, a w ubiegłym roku różnica między dochodami a wydatkami wynosiła 18,3%.
fot. mat. prasowe
Przeciętny poziom miesięcznych dochodów i wydatków na jedną osobę
Przez 11 lat roku przeciętne miesięczne wydatki stały się wyższe o 82%, ten wzrost następował jednak wolniej niż w przypadku dochodów.
Dochody i wydatki w różnych grupach zawodowych społeczno-ekonomicznych
W 2013 roku najwyższym przeciętnym dochodem rozporządzalnym (PDR) (w przeliczeniu na osobę) dysponowały gospodarstwa pracujących na własny rachunek. Dochód wyniósł tam 1 581 PLN. Jednak to w grupie rolników udział wydatków w PDR był najniższy i wyniósł niespełna 68%, co ciekawe również ich dochód rozporządzalny był prawie najniższy w badanych grupach. Jedna osoba w rolnictwie miała do dyspozycji 1 156 PLN. Grupą o największym udziale wydatków w PDR byli renciści – 94%, tym samym mając najmniejszy PDR.
fot. mat. prasowe
Przeciętny dochód rozporządzalny i przeciętne wydatki na jedną osobę
W minionym roku najwyższym przeciętnym dochodem rozporządzalnym mogły pochwalić się gospodarstwa pracujących na własny rachunek.
W niniejszym artykule zostały wykorzystane dane z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego „Sytuacja gospodarstw domowych w 2013 roku w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych”. Na potrzeby artykułu wykorzystane zostały dane dotyczące dochodu rozporządzalnego gospodarstw oraz wydatków. Według definicji GUS dochód rozporządzalny to suma bieżących dochodów gospodarstwa domowego pomniejszona o podatki. Dochód ten jest przeznaczany na wydatki oraz oszczędności.
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .
Sylwia Radzięta, Adam Wrona
![Koszty utrzymania mieszkania w 2024 roku rosły szybciej niż inflacja [© Freepik] Koszty utrzymania mieszkania w 2024 roku rosły szybciej niż inflacja](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koszty-utrzymania-mieszkania/Koszty-utrzymania-mieszkania-w-2024-roku-rosly-szybciej-niz-inflacja-265080-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)