Koszty życia: w Niemczech najtaniej?
2014-10-10 11:44
Duże miasta w Niemczech przystępne cenowo dla młodych © magele - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gdzie wyemigrować po najwyższą jakość życia?
Przedstawiony w raporcie wskaźnik kosztów życia pokazuje, że młodym absolwentom mieszkającym we Frankfurcie na koniec każdego miesiąca w kieszeni zostaje 60% wynagrodzenia netto.Dla porównania, młodym specjalistom w Londynie pozostaje już tylko 28%, podczas gdy absolwenci w Warszawie czy Hongkongu kończą miesiąc z deficytem wynoszącym odpowiednio 3% i 5%.
Opracowując wskaźnik, uwzględniono różne zmienne, w tym wysokość początkowego wynagrodzenia dla absolwentów, koszt najmu mieszkania, opłaty za media, a także lokalne ceny piwa, kawy i artykułów spożywczych.
W raporcie dokonano analizy kosztów życia w coraz modniejszych dzielnicach światowych metropolii, rozwijających się wokół obszarów tradycyjnie uznawanych za ich centra biznesowe, takich jak dzielnice wokół Square Mile w Londynie czy centrum Nowego Jorku.
James Roberts, dyrektor Działu Badań Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Knight Frank, mówi:
„Wiele nowych dzielnic powstających wokół tradycyjnych centralnych dzielnic biznesowych (CBD), oferuje równie modne i tętniące życiem miejsca, które często są atrakcyjne dla młodych absolwentów dopiero rozpoczynających swoją karierę. W miarę wzrostu popularności tych miejsc rosną jednak także ceny, w związku z czym młodzi absolwenci nierzadko mają trudność z utrzymaniem się w tych dzielnicach.
Nie można już zakładać, że pracownicy z dłuższym stażem wyprowadzają się na przedmieścia. Coraz chętniej pozostają oni bowiem w dzielnicach uznawanych za modne, gdzie konkurencja w zakresie uzyskania dobrej lokalizacji jest coraz większa.”
fot. magele - Fotolia.com
Duże miasta w Niemczech przystępne cenowo dla młodych
Wskaźnik kosztów życia pokazuje, że w niektórych miastach absolwenci, którzy chcą mieszkać w pobliżu centrum, zwracają się do rodziców po pomoc lub zadłużają się, aby tylko móc sobie pozwolić na mieszkanie i życie na podstawowym poziomie w okolicach centrum.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik kosztów życia w największych metropoliach światowych (ranking według przystępności cenowej)
Duże centra europejskie w Niemczech wciąż pozostają zaskakująco przystępne dla młodych pracowników, podobnie zresztą jak Paryż czy Edynburg. Natomiast Londyn pod względem kosztów życia znajduje się daleko w tyle za innymi prężnymi ośrodkami gospodarczymi, takimi jak Pekin, Sydney, Nowy Jork czy San Francisco, gdzie w porównaniu ze stolicą Wielkiej Brytanii życie może być tańsze nawet aż o 10%.
James Roberts wyjaśnia:
„Wszystkie te światowe metropolie staną przed wyzwaniem, jakim będzie próba pogodzenia tych wzajemnie sprzecznych żądań zapewnienia równie dobrej lokalizacji wszystkim nowym przedsiębiorstwom i ich pracownikom w najbardziej poszukiwanych dzielnicach.”
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)