eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMałe firmy - prognozy III kw. 2014

Małe firmy - prognozy III kw. 2014

2014-10-13 11:33

Małe firmy - prognozy III kw. 2014

Małe firmy gorzej o gospodarce, dobrze o sobie © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

W III kwartale pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej formułowane przez mikroprzedsiębiorstwa – wynika z najnowszego badania Idea Banku. Odsetek osób oczekujących przyspieszenia gospodarki w stosunku do ub.r. skurczył się do 27,6% z 35,4% kwartał wcześniej, przybyło też pesymistów, obawiających się spowolnienia gospodarki. Ale gorsze oceny sytuacji ogólnej w niewielkim stopniu przełożyły się na ocenę perspektyw własnego biznesu. Nadal ponad 50% mikroprzedsiębiorstw spodziewa się w tym roku wzrostu przychodów, a niemal co trzeci albo już zwiększył zatrudnienie, albo rozważa przyjęcie nowych pracowników.

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy II kw. 2014

Grupa Idea Banku – jak co kwartał - zapytała drobnych przedsiębiorców o to, jakie mają przewidywania odnośnie obrotów realizowanych przez własną firmę, czy planują inwestycje i zmianę zatrudnienia, a także jak oceniają perspektywy całej gospodarki. W badaniu sondażowym tradycyjnie wzięło udział 1000 osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Badanie przeprowadzono już po raz dziesiąty, w dniach 26.08-25.09.2104. Miało ono formę wywiadu telefonicznego.

Badanie Grupy Idea Banku jest jedynym w swoim rodzaju, jako że większość oficjalnych danych, gromadzonych przez GUS, obejmuje informacje o przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób. Na rynku nie ma innego,prowadzonego regularnie projektu tego typu, który obejmowałby najmniejsze spośród istniejących na rynku podmiotów gospodarczy i to w tak kompleksowy sposób. To jedyne badanie, którego celem jest sprawdzenie nastrojów i sytuacji mikrofirm, które – według danych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – odpowiadają za blisko 30% PKB wytworzonego przez przedsiębiorstwa w Polsce i gdzie pracuje blisko 39% pracujących w gospodarce narodowej.

Ostrożniej o gospodarce


Trzeci kwartał przyniósł nasilenie konfliktu na Ukrainie i wzrost obaw o to, czy nie rozleje się na więcej krajów oraz o to, jak wojna tuż za granicą wpłynie na polską gospodarkę. Te obawy widać w tym, jak przedsiębiorcy oceniają perspektywy gospodarki. W III kwartale tylko 27,6% ankietowanych oczekuje przyspieszenia wzrostu gospodarczego w stosunku do roku ubiegłego (trzy miesiące temu tak optymistycznie nastawionych przedsiębiorców było 35,4%).

fot. mat. prasowe

Co się stanie z gospodarką w 2014 r.?

Więcej niż co piąty ankietowany jest przekonany, że w nadchodzącym czasie polska gospodarka wyhamuje.


Urosła za to grupa pesymistów – obecnie przedsiębiorcy oczekujący wyników gospodarki gorszych niż ubiegłoroczne stanowią 22,3% ankietowanych, tymczasem trzy miesiące temu było ich prawie o połowę mniej (13,4%). Za to grupa osób, liczących na wzrost gospodarczy na ubiegłorocznym poziomie, zmieniła się w bardzo niewielkim stopniu – z 51,2% w II kwartale br. do 50,1% obecnie.

Generalnie można by uznać, że przedsiębiorcy są bardziej pesymistyczni niż ekonomiści czy instytucje takie, jak NBP czy Ministerstwo Finansów. Ubiegłoroczny wzrost PKB wyniósł 1,7% PKB (i to według nowej metodologii, a więc z wliczeniem do wzrostu gospodarczego dochodów z nielegalnych źródeł, bez tego elementu wzrost wyniósł 1,6% PKB), tymczasem prognozy na ten rok mówią o wzroście przekraczającym 3%. Faktycznie jednak oceny formułowane przez przedsiębiorców należy traktować jako ogólne spojrzenie na perspektywy gospodarki – i tutaj odczucia prowadzących własne biznesy są bardzo zbliżone do ocen formułowanych przez ekonomistów, którzy spodziewają się spadku tempa rozwoju gospodarki w III kw. w stosunku do dwóch poprzednich. W I kw. gospodarka wzrosła o 3,4%, a w II – o 3,3%. Oczekiwania w stosunku do III kw. są niższe, co wynika m.in. z osłabienia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej i z embarga, jakie m.in. na polską żywność nałożyła Rosja.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: