Europa Środkowa: najlepsze spółki 2014
2014-10-17 11:31
Przeczytaj także: Europa Środkowa: najlepsze polskie spółki 2013
Przychody wszystkich 50-ciu firm, laureatów kategorii głównej, wyniosły w 2013 roku 386 mln euro. Ich średni wzrost wyniósł w ubiegłym roku 698 proc. (przychody 2009 versus 2013 rok). Był to wynik wyższy od osiągniętego rok wcześniej tj. 671 proc.
„W ubiegłym roku innowacyjne firmy technologiczne, podobnie jak cały biznes, wciąż walczyły ze spowolnieniem gospodarczym. Jednak już udało im się poprawić swoje wyniki w porównaniu do roku 2012, a ci którzy znaleźli się w rankingu wyszli z kryzysu obronną ręką. Nadal jest im jednak daleko do rezultatów osiąganych kilka lat wcześniej, gdy średnie wzrosty laureatów sięgały ponad tysiąc procent” – mówi Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu Deloitte, Lider konkursu w Polsce.Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia wyniósł 739 proc.
Skąd pochodzą polscy zwycięzcy?
Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju. Najwięcej swoich reprezentantów (9) ma stolica, czterech Poznań, trzech Wrocław, dwóch Gliwice i po jednym: Ruda Śląska, Rzeszów, Szczecin i Białystok.
Które sektory dominują?
Podobnie jak w ubiegłym roku tegoroczny główny ranking „Technology Fast 50” zdominowały firmy zajmujące się oprogramowaniem. Stanowią one 52 proc. wszystkich spółek, pomimo spadku o 6 p.p. w porównaniu z poprzednią edycją programu. Łączny przychód firm z tego sektora wyniósł 141,1 mln euro w kategorii głównej. Powoli tradycją staje się także zmniejszająca się liczba spółek internetowych, których odsetek zmalał z 27 do 24 proc., ale ich łączny przychód wyniósł aż 152,2 mln euro.
fot. mat. prasowe
„Wielka Piątka” i „Wschodzące Gwiazdy”
Informacje o rankingu:
Ranking skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same bezpłatnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte opierają się na podanych przez nich danych finansowych. Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii: spółka opracowuje lub wytwarza autorskie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe, posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych, posiada siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej uczestniczących w programie (Albania, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja).
Przeczytaj także:
Deloitte Technology Fast 50. Triumf Polaków, Packhelp na 1. miejscu
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Technology Fast 50, Fast 50, Technology Fast 500, najlepsze firmy, Deloitte, najlepsze spółki
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)