eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetZagrożenia internetowe: iPKO na liście najczęściej atakowanych banków świata

Zagrożenia internetowe: iPKO na liście najczęściej atakowanych banków świata

2014-10-23 15:50

Zagrożenia internetowe: iPKO na liście najczęściej atakowanych banków świata

iPKO na liście najczęściej atakowanych banków świata © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Od roku 2006, w którym to eksperci z G DATA SecurityLabs opublikowali swój pierwszy raport z internetowych zagrożeń, zmieniło się wiele. Liczba nowych odmian złośliwego oprogramowania wzrosła do gigantycznych rozmiarów – obecnie co 8,6 sekund pojawia się w sieci kolejne, nieznane jeszcze zagrożenie. Kolejny mało optymistyczny fakt jest taki, że PKO BP zajmuje 54 miejsce na liście najczęściej atakowanych banków świata.

Przeczytaj także: Mniej ataków hakerskich na polskie firmy. Nanocore zdetronizował Emotet

Nowe zagrożenie co 8,6 sekundy


Z roku na rok zwiększa się liczba wirusów i nic nie wskazuje na to, że tendencja ta ulegnie odwróceniu. Użytkownicy codziennie muszą stawiać czoła ponad 10 000 nowych typów malware’u – oznacza to, że co 8,6 sekundy w internecie pojawia się nikomu dotąd nieznane zagrożenie. Warto zaznaczyć, że w całym roku 2006 eksperci z G DATA odkryli i opisali prawie 40 000 nowych odmian złośliwego oprogramowania – tyle samo więc, co obecnie w ciągu niecałych czterech dni.

fot. mat. prasowe

Liczba odkrytych nowych rodzajów złośliwego oprogramowania

W pierwszej połowie 2014 r. eksperci z G DATA wykryli ponad 1,8 mln nowych zagrożeń


Zeszłoroczna liczba 3,38 miliona nowo odkrytych zagrożeń powinna zostać osiągnięta w tym roku jeszcze przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Licznik na koniec 2014 zgodnie z przewidywaniami pracowników G DATA SecurityLabs powinien wskazywać 3,5 miliona nowych zagrożeń.

Uciążliwe reklamy


Twórcy złośliwego oprogramowania już od kilku lat skupiają się na jakości tworzonego kodu oraz na atakach, które przynoszą największe zyski przy jak najmniejszym wysiłku. Mieszanka tych dwóch strategii pozwala trojanom bankowym na ciągłą dominację wśród najpopularniejszych rodzajów zagrożeń. Z roku na rok obserwujemy także coraz większą liczbę zagrożeń typu adware oraz downloaderów. To wynik zmiany podejścia do biznesowego askpektu działalności ich twórców. Te mało groźne, choć mocno uciążliwe dla użytkowników programy, przynoszą krociowe zyski swoim autorom.

W pierwszej połowie tego roku za ponad 60% wszystkich ataków na użytkowników G DATA skupionych w projekcie Malware Information Initiative (MII) odpowiedzialna była rodzina SwiftBrowse. To bardzo zróżnicowana grupa złośliwego oprogramowania – składają się na nią 34 różne warianty złośliwych plików typu adware, które wstrzykują JavaScript do przeglądarki użytkownika, wyświetlając mu tym samym niepożądane reklamy.

fot. mat. prasowe

Rodzaje złośliwego oprogramowania

Trojany bankowe stanowią jedno z głównych zagrożeń, z jakimi zmagać się muszą użytkownicy Internetu


Windows na celowniku


O ile zmieniają się narzędzia służące do przeprowadzenia ataków, o tyle ich cele są praktycznie stałe. Na system Windows skierowanych jest 99,9% przestępczych działań. Zaobserwowano jednak dynamiczne zmiany w proporcjach ataków na Windowsa ze względu na platformę programowania. Wraz ze wzrostem popularności oraz wykorzystania platformy .NET framework, zmiany rok do roku w ilości ataków z wykorzystaniem tej platformy sięgnęły ponad 240%.

fot. mat. prasowe

Główne cele ataków

Bezdyskusyjnym zwycięzcą w kategorii celów ataku jest system Windows

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: