Zagrożenia internetowe: iPKO na liście najczęściej atakowanych banków świata
2014-10-23 15:50
Przeczytaj także: Mniej ataków hakerskich na polskie firmy. Nanocore zdetronizował Emotet
Niebezpieczny hazard
Jakie kategorie stron internetowych mogą sprowadzić niebezpieczeństwo na swoich użytkowników? Pierwsze miejsce zajmują strony o tematyce hazardowej. O ile to raczej nie dziwi, o tyle kolejne pozycje na podium mogą zaskakiwać – są to bowiem strony związane z szeroko rozumianą technologią oraz telekomunikacją. Bardzo niskie, bo szóste miejsce, zajmują strony z tzw. kategorii „od lat 18”, co obala mit o ich ponadprzeciętnym szkodliwym działaniu.
fot. mat. prasowe
Top 10 złośliwych stron internetowych wg tematyki
Strony zawierające złośliwe oprogramowania najczęściej wykorzystują exploity. Skrypt sprawdza system, z którego korzysta osoba odwiedzająca stronę pod kątem luk w zainstalowanym na komputerze oprogramowaniu i, jeśli to możliwe, przeprowadza odpowiedni atak z wykorzystaniem trojanów bankowych, spywaru czy złośliwego oprogramowania zmieniającego komputer w maszynę zombie, będącą częścią większej sieci tzw. botnetu.
Klienci PKO BP muszą zachować ostrożność
Pierwsza połowa roku to także przetasowanie na rynku trojanów bankowych. Po długiej dominacji w cień odchodzą trojany z rodziny ZeuS, ustępując miejsca nowym odmianom, jak Swatbanker i Vawtrak, które zagarnęły przestępczy rynek wiosną tego roku.
Nie napawa optymizmem fakt, że – według analizy najczęściej atakowanych instytucji finansowych na świecie – ponad 80% z nich zostawia swoich klientów sam na sam z trojanami, dostarczając zabezpieczeń niedopasowanych do aktualnych zagrożeń w sieci.
Niestety, na mało zaszczytnej liście najczęściej atakowanych banków znalazł się również polski przedstawiciel – ipko.pl zajmuje obecnie 54 miejsce w niechlubnym ranking Nie ma miesiąca, by do laboratorium G DATA nie docierały informacje o nowych kampaniach phishingowych czy też atakach z wykorzystaniem popularnych trojanów bankowych na klientów banku PKO.
fot. mat. prasowe
Najczęściej atakowane strony przy wykorzystaniu trojanów bankowych
Wciąż zwiększająca się liczba ataków z wykorzystaniem trojanów bankowych zmusiła ekspertów z G DATA SecurityLabs do dokładniejszego przyjrzenia się temu tematowi. Przepadaliśmy 3521 rożnych wersji trojanów bankowych, większość z nich za cel ataku obrała sobie banki z państw anglojęzycznych. W tym nieprzyjemnym rankingu znalazło się także miejsce dla przedstawiciela sektora finansowego znad Wisły. Trojany bankowe pozostają wciąż najlepiej rozwiniętą i najbardziej dochodową częścią cyberprzestępczego biznesu – mówi Łukasz Nowatkowski, ekspert bezpieczeństwa G DATA Polska.
Prognozy
- Kolejny rok powinniśmy przywitać dysponując sygnaturami ponad 3,5 miliona różnych wariantów złośliwego oprogramowania odkrytego w mijających dwunastu miesiącach.
- Adware wyrósł na silnego lidera rynku malware. Te uciążliwe i niechciane programy (PUP – potenially unwanted programs) wraz z wyświetlanymi przez nie reklamami będą zmorą zwykłych użytkowników komputerów w najbliższym czasie.
- Trojany bankowe już stały się elementem szarej strefy w większości państw świata. Będzie to powodem ich dynamicznego rozwoju w nadchodzących miesiącach.
1 2
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)