eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2014

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2014

2014-10-29 14:35

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2014


Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club:
Sektor tzw. Nowoczesnej Gospodarki jest motorem napędzającym wzrost. Firmy te stale się rozwijają, znajdując jednocześnie nowe sposoby produkcji, obniżające koszty. Ponadto, co chwilę słyszymy o kolejnych odkryciach, które są następnie adaptowane na potrzeby rynku. Daleko nie szukając – grafen czy drukarki 3D. Usługi oparte na tych odkryciach będą stopniowo wypierały dotychczasowe technologie, a w konsekwencji tworzyły inne, nowe miejsca pracy. Oczywiście wzrost zatrudnienia jest zawsze wypadkową kilku elementów – po pierwsze dostępności specjalistów, po drugie niskich kosztów wytwarzania produktu bądź usługi, po trzecie zbudowania i rozwoju grupy klientów. Warto jednak pamiętać, że każde nowe miejsce pracy w Nowoczesnej Gospodarce przyczynia się do powstania kolejnych stanowisk w innych branżach. Ostatnie miesiące 2014 mogą przynieść zatrzymanie spadku bezrobocia. Jeśli sytuacja na świecie będzie stabilna, możemy oczekiwać kolejnych spadków bezrobocia w przyszłym roku.


Anna Piotrowska, Kierownik ds. Zasobów Ludzkich, Sofrecom Polska – firmy doradczej z Grupy Orange:
Wzrost zatrudnienia w firmach usługowych odnotowany w raporcie ADP jest wynikiem ciągłego przekształcania się naszej gospodarki w gospodarkę opartą na usługach i wiedzy. Te zmiany odczuwamy również w naszej firmie – w III kw. zwiększyliśmy zatrudnienie o 4,82 proc. Poszukiwaliśmy wysokokwalifikowanych ekspertów z obszarów, które mają duży potencjał rozwojowy m.in. Business Intelligence, Data Mining, Big Data oraz programowanie. Patrząc na cały rynek, nie mamy wątpliwości, że sektor usług będzie nadal dynamicznie rósł. W przypadku Polski jest jeszcze na to duża przestrzeń. Udział usług w polskim PKB to 62,7 proc., podczas gdy w USA wartość ta sięga niemal 80 proc, w UE ok. 73 proc. W polskiej branży usług dla biznesu pracuje już 120 tys. osób. Szacuje się, że do końca roku sektor przyjmie do pracy kolejne 15–20 tys. pracowników. Tylko od początku 2013 r. w naszym kraju zaczęło działać ponad 60 nowych centrów obsługi biznesu. Ponadto w rankingach czołowych destynacji w zakresie outsourcingu, polskie miasta zajmują bardzo wysokie pozycje: Kraków – 9. miejsce, Warszawa – 32. miejsce, Wrocław – 65. miejsce. Dane wyraźnie wskazują, że polski sektor usług jest doceniany i będzie się rozwijał. Wraz z rozwojem usług, będzie oczywiście rosło także zatrudnienie, szczególnie w firmach zaliczanych do tzn. Nowoczesnej Gospodarki.

Informacje o raporcie
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2014” jest ósmym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q3 2011 – Q3 2014, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: