Przeczytaj także: Rynek energii niestabilny
Raport Observatory zaleca wdrożenie poniższych środków w celu poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu w Unii Europejskiej:
- rozważenie zezwolenia na badanie i eksploatacje złóż gazu łupkowego z celu zwiększenia produkcji własnej,
- zwiększenie importu LNG ,
- budowę nowych obiektów magazynowych,
- promocję gazociągów, które nie biegną przez Rosję.
W związku z tym Zjednoczone Królestwo i niektóre kraje Europy Wschodniej rozpoczęły badania złóż gazu łupkowego. Niemcy, które w dużym stopniu zależne od Rosji w zakresie dostaw gazu , planują uchwalić przepisy zezwalające na stosowanie techniki szczelinowania hydraulicznego . Technologia ta spotyka się jednak czasem ze sprzeciwem ze strony opinii publicznej i niektórych rządów, na przykład Francji i Bułgarii.
3. Transformacja energetyczna napotyka wiele trudności
Niemcy rozpoczęły transformację energetyczną w 2011 r. Cena detaliczna energii elektrycznej dla osób fizycznych znacząco wzrosła (+57%) od 2006 do 2013 r. W Niemczech jest ona obecnie dwukrotnie wyższa niż we Francji. Ponadto masowe działania zmierzające do podwyższenia produkcji energii słonecznej i wiatrowej spowodowały rozpoczęcie wielu dużych inwestycji polegających na budowie sieci koniecznych do transportu energii elektrycznej z farm wiatrowych nad Morzem Północnym na południe Niemiec, gdzie znajdują się strefy przemysłowe. Budowa linii energetycznych wywołała rożne opinie publiczne i została obciążona przez wymagające przepisy administracyjne. Aby ograniczyć wzrost cen energii elektrycznej, w sierpniu 2014 r. parlament niemiecki podjął kroki zmierzające do zmniejszenia dopłat do energii ze źródeł odnawialnych i ograniczenia ulg podatkowych dla dużych i energochłonnych branż.
Perry Stoneman, Capgemini Global Head of Sectors & Utilities komentuje:
„Pozostałe kraje członkowskie UE, które chcą wprowadzać nowe przepisy energetyczne, powinny wyciągnąć wnioski z doświadczeń niemieckich. Wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych musi odbywać się w odpowiednim tempie, żeby ograniczyć gwałtowny wzrost cen detalicznych energii elektrycznej i chronić konkurencyjność przedsiębiorstw.”
4. Prawdziwa transformacja rynku mediów wymaga wprowadzenia technologii cyfrowych
W „Horizon 2020”, wiodącym wielosektorowym programie dotyczącym R&D wdrożonym przez UE, gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie danych postrzegane są jako priorytety dla wszystkich sektorów gospodarki, w tym dla branży energetycznej. Potwierdza to, że rozwiązania cyfrowe będą w przyszłości głównym motorem rozwoju tego sektora.
Przeczytaj także:
Europejski rynek energii 2015
![Europejski rynek energii 2015 [© Gina Sanders - Fotolia.com] Europejski rynek energii 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dostawcy-energii/Europejski-rynek-energii-2015-166012-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
dostawcy energii, firmy energetyczne, rynek energetyczny, rynek energii, rynek gazowy, gaz łupkowy, energetyka gazowa, energia odnawialna
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)