eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBoże Narodzenie po polsku czyli zastaw się a postaw się

Boże Narodzenie po polsku czyli zastaw się a postaw się

2014-11-04 13:42

Boże Narodzenie po polsku czyli zastaw się a postaw się

Nie jesteśmy kreatywni w doborze prezentów © Elena Schweitzer - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

60 procent Polaków spodziewa się, że pod choinką znajdzie pakunek ze swoim imieniem - wynika z najnowszego Barometru Providenta. Niestety zbliżające się Święta to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki związane z ich organizacją. Jednak zdaniem respondentów badania, te ostatnie, jak porządki, zakupy oraz przygotowanie potraw, można ograniczyć. Podobnie zresztą powinno zrobić się z wydatkami świątecznymi, które uważamy za zbyt wysokie.

Przeczytaj także: Zakupy świąteczne online: najczęściej tydzień przed Świętami

Mimo że do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu, to patrząc na półki w hipermarketach raczej trudno w to uwierzyć. Tak czy inaczej mikołaje z czekolady, choinki i ozdoby świąteczne, które można kupić tuż po Święcie Zmarłych, zwiastują, że już wkrótce znakomita część z nas padnie ofiarą gorączki przedświątecznej. Rozpoczną się duże porządki, wycieczki do supermarketów po wielkie zakupy i trwające do samej Wigilii przygotowywanie tradycyjnych potraw. W ramach cyklicznego badania opinii – Barometru Providenta – okazuje się, że większość badanych (69 procent) uważa, że na święta przeznaczamy zbyt dużo pieniędzy. Więcej niż jest to konieczne.

Na święta wydajemy za dużo


Bez względu na zarobki i wykształcenie, większość respondentów uznała, że przygotowania do Bożego Narodzenia poważnie obciążają domowy budżet. Ponad połowa (52 procent) mieszkańców wsi przyznaje, że można spędzać święta równie uroczyście wydając znacznie mniej niż mają to w zwyczaju, w miastach liczba ta sięga 37 procent.

fot. mat. prasowe

Polacy a Święta Bożego Narodzenia

60 procent z nas spodziewa się, że zostanie obdarowanych prezentem.


Blisko 87 procent badanych na organizację świąt przeznacza pieniądze z bieżących dochodów oraz oszczędności. Tylko 14 procent osób przyznało, że rozpatruje wzięcie pożyczki, a 5 procent przewiduje, że niezbędne będzie wsparcie ze strony rodziny lub znajomych. Ponad połowa respondentów (65 procent) przyznała, że suma, którą planuje przeznaczyć w związku z tegoroczną Wigilią to co najmniej 500 zł.
Według badań nie potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, żeby zorganizować Święta Bożego Narodzenia. To pokazuje, że staramy się rozsądnie planować wydatki przed tym gorącym okresem i myślimy o nim znacznie wcześniej niż w grudniu. – komentuje Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

Nie lubimy sprzątać


Święta to dla nas głównie sprzątanie i zakupy. Częściej sprzątają osoby młode (90 procent) a gotują starsze (90 procent). Badania pokazały, że 38 procent badanych Polaków ze wszystkich obowiązków przedświątecznych, najchętniej ograniczyłoby sprzątanie. Wśród nich zdecydowanie przeważały osoby wykształcone (60 procent) Interesującym jest fakt, że dużo częściej niż mężczyźni, to kobiety (41 procent) opowiadały się za wykreśleniem porządków z listy świątecznych czynności.

Według 81 procent badanych kobiet trud przygotowań świątecznych leży głównie po ich stronie. Z tym stanowiskiem nie do końca zgadzają się mężczyźni (41 procent), którzy uważają, że ich wkład jest równie istotny. Im jesteśmy bardziej wykształceni tym częściej dzielimy się pracą. Największe zaangażowania w przygotowania świąteczne wykazują rodziny wielodzietne (62 procent).

fot. mat. prasowe

Przygotowania do Świąt

Największy trud związany z przygotowaniem Świąt spoczywa na paniach.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: