Branża motoryzacyjna w Polsce III kw. 2014
2014-11-07 11:19
Przeczytaj także: Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2014
Spadki na rynku samochodów ciężarowych były do przewidzenia – wiele firm przyspieszyło inwestycje, żeby kupić tańszy pojazd zgodny z poprzednio obowiązującą normą emisji. Pozytywnie możemy ocenić sytuację w segmencie pojazdów najcięższych – 16t i powyżej. Natomiast bardziej ucierpiały lżejsze segmenty masowe do 6t czy między 6 a 10t, gdzie obserwujemy dwucyfrowe spadki po trzech kwartałach (-19% i -15%). Nie widać oznak kryzysu na rynku autobusów, głównie dzięki wyborom samorządowym i dofinansowaniu zakupów przez PFRON. Rejestracje autobusów w III kw. 2014 roku wzrosły o ¾ w porównaniu z zeszłym rokiem. Ogółem w ciągu pierwszych trzech kwartałów zarejestrowano ich 1 111 sztuk, tj. o 30,4% więcej niż rok wcześniej – komentuje Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Doskonałe lato dla jednośladów
Po dość słabym sezonie wiosennym, lato w segmencie motocykli okazało się bardzo dobre – w III kw. 2014 roku zarejestrowano 3 446 nowych motocykli, blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Ogółem od początku roku do końca września zarejestrowano 8 314 motocykli, o 25,1% więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku.
Wzrost sprzedaży wsparły zmiany regulacyjne, tj. wprowadzenie możliwości prowadzenia jednośladów o pojemności do 125 centymetrów sześciennych na podstawie prawa jazdy kat. B. Rejestracje motocykli o tej pojemności - licząc od początku roku, wzrosły aż o 88% i osiągnęły poziom 3 104 szt. – komentuje Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Nowe przepisy weszły w życie 24 sierpnia 2014 roku na mocy ustawy z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.
W przypadku nowych motorowerów negatywny trend nie został odwrócony a rejestracje w III kw. 2014 roku były o 23,6% mniejsze niż w III kw. 2013 roku.
fot. mat. prasowe
Rejestracje nowych pojazdów silnikowych w Polsce
W III kwartale bieżącego roku rejestracja motocykli okazała się niemal dwukrotnie wyższa niż przed rokiem.
Przemysł motoryzacyjny
Polski przemysł motoryzacyjny na plusie
W I-III kw. 2014 roku wartość produkcji sprzedanej producentów motoryzacyjnych w Polsce wyniosła 84,8 mld zł. To nominalnie o 3,3% więcej niż w I-III kw. 2013 roku. Realnie, tj. po uwzględnieniu zmian cen produkcji, wzrost był jeszcze wyższy i wyniósł 5,1%.
W I-III kw. 2014 roku wyprodukowano w Polsce 367,9 tys. samochodów osobowych – o 0,7% mniej niż rok wcześniej. O 4,1% wzrosła z kolei produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych – do 86,7 tys. szt. w I-III kw. 2014 roku. O 18,3% (do 3 299 sztuk) wzrosła produkcja autobusów.
Wzrost wartości produkcji polskiego przemysłu motoryzacyjnego zawdzięczamy nie tylko pojazdom użytkowym, ale także częściom i akcesoriom. W pierwszym półroczu 2014 roku ich eksport zwiększył się o 7,2% r/r. Wzrost był widoczny w przypadku m.in. części elektrycznych, systemów hamulcowych, części mechanicznych silników oraz układów kierowniczych. Bardzo wyraźnie wzrósł także eksport szkła samochodowego – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.
Informacje o badaniu
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna”, Edycja Q4/2014 należy do serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce, rozumianej zarówno jako rynek motoryzacyjny, jak i produkcja przemysłowa oraz motoryzacyjne usługi finansowe. Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.
![Nie ma szans na zatrzymanie redukcji etatów w branży automotive? [© usertrmk na Freepik] Nie ma szans na zatrzymanie redukcji etatów w branży automotive?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/branza-motoryzacyjna/Nie-ma-szans-na-zatrzymanie-redukcji-etatow-w-branzy-automotive-263199-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)