Komisja Europejska przewiduje niski wzrost gospodarczy
2014-11-07 11:37
![Komisja Europejska przewiduje niski wzrost gospodarczy [© Warakorn - Fotolia.com] Komisja Europejska przewiduje niski wzrost gospodarczy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Komisja-Europejska/Komisja-Europejska-przewiduje-niski-wzrost-gospodarczy-146111-200x133crop.jpg)
Komisja Europejska przewiduje niski wzrost gospodarczy © Warakorn - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gospodarka UE: PKB wzrośnie o 1,8%
W 2016 roku przyspieszenie gospodarcze ma wzrosnąć do poziomu odpowiednio 2,0 proc. i 1,7 proc., za co odpowiadać ma głównie wzmocnienie sektora finansowego (w następstwie przeprowadzenia kompleksowej oceny przez Europejski Bank Centralny i postępu prac zmierzających do utworzenia unii bankowej) oraz pierwsze skutki reform strukturalnych, które są obecnie wdrażane.Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji, powiedział:
„Sytuacja gospodarcza i poziom zatrudnienia nie poprawia się wystarczająco szybko. Komisja Europejska jest zdecydowana użyć wszystkich dostępnych narzędzi i zasobów, aby osiągnąć wzrost zatrudnienia i szybki wzrost gospodarczy w Europie. Zaproponujemy wart 300 mld euro plan inwestycyjny, żeby przyspieszyć i podtrzymać ożywienie gospodarcze. Zwiększenie poziomu inwestycji jest kluczem do ożywienia gospodarczego.”
fot. Warakorn - Fotolia.com
Komisja Europejska przewiduje niski wzrost gospodarczy
Przewidywany wzrost europejskiego produktu krajowego brutto ma sięgnąć 1,3 proc. (UE) oraz 0,8 (Euroland).
„Nie ma jednej prostej odpowiedzi na wyzwania stojące przed europejską gospodarką. Musimy działać na trzech frontach: wiarygodnej polityki budżetowej, ambitnych reform strukturalnych i tak potrzebnych inwestycji, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Wszyscy, w Brukseli, w poszczególnych stolicach i w regionach, musimy działać na rzecz większego wzrostu gospodarczego i zdecydowanego zwiększenia poziomu zatrudnienia dla naszych obywateli.”
Ożywienie gospodarcze, które rozpoczęło się w drugim kwartale 2013 r., w dalszym ciągu pozostaje słabe, a sytuacja gospodarcza w wielu państwach członkowskich jest zbyt mało dynamiczna. Poziom zaufania jest niższy niż wiosną, co jest odzwierciedleniem rosnącego poziomu ryzyka geopolitycznego i słabszych prognoz dla gospodarki światowej. Pomimo korzystnych warunków finansowych tempo ożywienia gospodarczego w 2015 r. będzie niskie. Wpływa na to powolne wycofywanie się skutków kryzysu, takich jak wciąż wysokie bezrobocie, wysoki poziom zadłużenia i niski poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych. Jednak przeprowadzona niedawno przez Europejski Bank Centralny kompleksowa ocena uspokoiła nastroje, jeśli chodzi o stabilność sektora bankowego, a poprawiające się warunki finansowania powinny przyczynić się do dalszego wzrostu działalności gospodarczej. W 2016 r. na dalsze przyspieszenie wzrostu powinny także wpłynąć silniejszy popyt wewnętrzny i zagraniczny oraz dalsze prowadzenie dostosowawczej polityki monetarnej, w połączeniu z niskimi kosztami finansowania.
W 2014 r. poszczególne państwa członkowskie UE odnotują bardzo różne poziomy wzrostu gospodarczego, od -0,7 proc. w przypadku Chorwacji, do 4,6 proc. w przypadku Irlandii. Jednak w ciągu kolejnych dwóch lat różnice tempa wzrostu powinny się zmniejszyć. Oczekuje się, że w latach 2015 i 2016 wszystkie kraje UE zanotują dodatni wzrost gospodarczy. Wtedy też gospodarka mocniej odczuje opóźnione skutki wdrożonych już reform.
![Gospodarka UE: lepsze perspektywy, ale ryzyko jest [© vege - Fotolia.com] Gospodarka UE: lepsze perspektywy, ale ryzyko jest](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Komisja-Europejska/Gospodarka-UE-lepsze-perspektywy-ale-ryzyko-jest-151085-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)