Rosja - Zachód czyli nieidealna love story
2014-11-14 10:12
Zależność od eksportu do Rosji © fot. mat. prasowe
Tegoroczny wzrost gospodarczy w Rosji ukształtuje się na poziomie -0,6%. W nadchodzącym roku sytuacja ma się jednak poprawić (prognozowany wzrost 1%). Najbardziej zagrożonymi branżami są obecnie przemysł gazowy, naftowy, hutniczy, górniczy oraz transport i telekomunikacja. W dość trudnym położeniu mogą znaleźć się kraje importujące z Rosji ropę i gaz oraz te, które są silnie z nią powiązane handlowo, jak chociażby Finlandia, Słowacja, Litwa i Estonia. To zasadnicze wnioski wypływające z lektury najnowszej analizy Euler Hermes pt. "Rosja i Zachód: trudna miłość?"
Przeczytaj także: Wojenna gospodarka Rosji
Zachód rozszerza sankcje, a Rosja pogrąża się w recesji
W pierwszych trzech miesiącach roku rzeczywisty PKB Rosji zdołał podskoczyć o zaledwie o +0,1% k/k. Tym, co nie pozwalało mu nabrać rozpędu były przede wszystkim tonące inwestycje brutto (inwestycje w dobra trwałe, produkcyjne i zapasy) oraz oczywiście znaczne wyhamowanie wymiany handlowej z zagranicą
W efekcie zaangażowania Putina w kryzys na Ukrainie, konflikt pomiędzy Zachodem i Rosją ponownie przybrał na sile, a towarzyszyło temu wprowadzanie przez Stany Zjednoczone i Unię dodatkowych sankcji, nazywanych sankcjami 3 stopnia. Na reakcje Rosji nie trzeba było czekać zbyt długo. Przysłowiowym "pięknym za nadobne" odwdzięczyła się ona już w sierpniu, wprowadzając zakaz importu na produkty spożywcze pochodzące z USA i UE. Podczas gdy całościowy wpływ zakazu na zachodnie gospodarki pozostaje ograniczony (aczkolwiek będzie mieć ujemny wpływ na przedsiębiorstwa działające w tym sektorze) , to prawdopodobnie zwiększy inflację w Rosji (wynoszącą 7,5% r/r w lipcu) i skutkować będzie dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej (Rosja jeszcze w lipcu, przed wspomnianą 3 fazą sankcji podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 8%, ostatnio osiągnęła już 9,5%). W wyniku znacznego odpływu kapitału następuje spadek wartości rubla, wzrost kosztów kredytu dla rosyjskich banków i spółek oraz zmniejszenie wpływów z wymiany handlowej z krajami zachodnimi, EH przewiduje, że aktywność gospodarcza w Rosji znacznie zmniejszając się w 2 półroczu wpłynie na obniżenie PKB w ujęciu rocznym w 2014 r. o -0,6%. Prognoza na 2015r. została skorygowana w dół do +1%.
fot. mat. prasowe
Zależność od eksportu do Rosji
Zachodnie sankcje w skrócie
Faza 1 i 2 składały się z: (i) Zakończenia dwustronnych rozmów, takich jak liberalizacja uzyskiwania wiz i wyłączenie Rosji z międzynarodowych organizacji; i (ii) nałożenie zakazów dotyczących podróży i zamrożenie aktywów niektórych osób. Jak dotąd około 90 Rosjan i Ukraińców zostało objętych takimi działaniami.
Faza 3 sankcji ekonomicznych została podjęta przez USA i UE w lipcu-sierpniu i składały się z: (i) ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych UE dla rosyjskich rządowych instytucji finansowych oraz restrykcyjny dostęp do euro i dolarów dla rosyjskich banków; (ii) embargo na handel bronią; (iii) zakaz na eksport dla końcowych użytkowników dóbr wojskowych z (tymczasowym) zastrzeżeniem dotyczącym sektora lotniczego; (iv) restrykcje na dostarczenie dóbr zaawansowanych technologicznie na przetworzenie ropy (sektor gazowy wydaje się być wyłączony); (v) zawieszenie finansowania EBI oraz EBOR; i (vi) restrykcje na inwestycje i handel z Krymem i Sewastopolem. 8 września UE przyjęła nowe sankcje, które początkowo rozszerzyły już stosowane środki- łącznie z ograniczonym dostępem do rynków kapitałowych UE dla wielkich rosyjskich rządowych spółek paliwowych takich jak Rosneft, Transneft, Gazpromneft- jednakże wprowadzenie ich w życie mogłoby być opóźnione w celu oceny, czy utrzymuje się zwieszenie działań zbrojnych na Ukrainie.
Faza 3 sankcji, jak i wzrost oznak aktywności sił militarnych Rosji, które są zaangażowane w bezpośrednie działania militarne od połowy sierpnia na wschodniej Ukrainie, podniosły prawdopodobieństwo scenariusza rozwojowego do 30% z 20% założonego w poprzednim przeglądzie.
Rosyjska odpowiedź na sankcje w skrócie
7 sierpnia, Rosja ogłosiła wprowadzenie zakazu na import na określone produkty mięsne, nabiałowe, owoce, warzywa i przetworzone produkty z UE, USA, Kanady, Australii i Norwegii.
Przeczytaj także:
Co oznacza dla UE odcięcie od gazu ziemnego z Rosji?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
gospodarka rosji, rosyjska gospodarka, sytuacja w rosji, rosja sankcje, kryzys na ukrainie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)