eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRosja - Zachód czyli nieidealna love story

Rosja - Zachód czyli nieidealna love story

2014-11-14 10:12

Przeczytaj także: Wojenna gospodarka Rosji


Jak sytuacja może rozwijać się dalej?


Bezpośrednie zaangażowanie militarne na znaczną skalę Rosji w Ukrainie, mogłoby zapoczątkować scenariusz eskalacji rozwoju konfliktu handlowego (30% prawdopodobieństwa), w ramach którego Zachód mógłby nałożyć nowe sankcje, które mogłyby przyjąć następujący kształt:
  • rozszerzenie zakazu eksportu
  • selektywne środki nakierowane na rosyjski sektor bankowy (dalsze restrykcje z zakresu dostępu do zachodnich rynków kapitałowych)
  • selektywne środki nakierowane na rosyjski sektor energetyczny (niektóre restrykcje dotyczące importu energii z Rosji)
  • sankcje podobne do tych stosowanych względem Iranu nakierowane na rosyjski system bankowy (zakaz na międzybankowy system płatności Swift) i sektory energetyczne
  • embargo handlowe

fot. mat. prasowe

Wpływ kryzysu na rosyjską gospodarkę

Kryzysowy scenariusz przewiduje dalszy spadek PKB.


W takim wypadku odpowiedzią Rosji mogą być następujące sankcje:
  • zakaz korzystania z przestrzeni publicznej dla lotów międzynarodowych
  • zakaz importu na ubrania i tekstylia
  • zakaz importu na inne drugorzędne dobra konsumenckie
  • konfiskata zachodnich aktywów w Rosji
  • restrykcje nałożone na eksport energii do UE (jeżeli wcześniej ten element nie stanowił części sankcji po stronie UE)
  • restrykcje nałożone na transakcje kapitałowe z Zachodem (jeżeli wcześniej ten element nie stanowił części sankcji zachodnich)

W wypadku tego scenariusza, zakładając, że przepływ handlu i inwestycji pomiędzy Rosją a Zachodem mógłby spaść o połowę, a ceny nośników energii wzrosnąć o około 20% (ograniczenie dostaw, zima) potencjalny wpływ na rosyjską gospodarkę mógłby być znaczny. Rzeczywisty PKB prawdopodobnie mógłby się zmniejszyć o około -1,8% w 2014r. i -4,5% w 2015 (zob. tabela 1). Bardziej ostry spadek wartości rubla o 20-30% rocznie mógłby zwiększyć inflację do przynajmniej 12%, a tempo wzrostu wydatków konsumenckich spadłoby do +1% w 2015r. Inwestycje stałe znacznie się zmniejszą, a zwiększone wydatki publiczne rozdmuchają deficyt budżetowy do 5% PKB w 2015r. Odpływy kapitału netto może podnieść się do szacowanych 150 mld USD w ciągu całego 2014r. i 200 mld USD w 2015r. W rezultacie rosyjskie rezerwy walutowe spadną do około 200 mld USD do końca 2015r., aczkolwiek wciąż mogłyby wystarczyć na około 7,7 miesięcy znacznie ograniczonego importu.

Patrząc na sektory gospodarki w Rosji, zewnętrzne ryzyko finansowe znajduje się powyżej średniej w wypadku przemysłów: gazowego, wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej, hutniczego, górniczego, transportowego oraz telekomunikacyjnego. Większość firm tych sektorów jest wysoce zadłużona w obcych walutach (zob. wykres 7) i z tego powodu są zależne od ciągłego dostępu do zewnętrznych rynków finansowych w celu spłacenia swojego walutowego długu.

fot. mat. prasowe

Wpływ kryzysu na rosyjską gospodarkę

Kryzysowy scenariusz przewiduje dalszy spadek PKB.


Jednakże, bazowanie na euroobligacjach, do których dostęp został ograniczony w trzeciej fazie sankcji jest na ogół mniejsze i przekracza 50% całościowej struktury kapitałowej w zaledwie kilku spółkach (wśród których znajdują się Lukoil, Severstal, Gazprom, VimpelCom). Odkąd największe spółki w wyżej wymienionych sektorach również przynoszą zyski w walutach obcych w wyniku ich działalności za granicą i/lub eksportu, całościowe ryzyko finansowania zewnętrznego wydaje się być ograniczone od krótkiego okresu, jednak może gwałtownie wzrosnąć w wypadku postępującej eskalacji sankcji nałożonych przez Zachód (łącznie ze środkami, które mogłyby uderzyć np. w rosyjski eksport) .

Sektory rosyjskiej gospodarki, w których BIZ (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) generują największe wpływy to handel hurtowy i detaliczny, przemysł naftowy i gazowy, samochodowy i maszynowy. Biorąc pod uwagę związek między BIZ a realizowanym obrotem, to także przemysły drzewny, elektryczny i elektroniczny są również znacznymi ich odbiorcami (zob. wykres 8). Jeżeli zachodnie sankcje zostaną poszerzone, te sektory prawdopodobnie również odczują ich wpływ.

fot. mat. prasowe

Ryzyko kredytowe i kursu walut

Zewnętrzne ryzyko finansowe znajduje się powyżej średniej w wypadku m.in. przemysłu gazowego oraz wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej.

fot. mat. prasowe

Korelacja BIZ (bezpośrednich inwestycji zagranicznych) z eksportem

Sektory rosyjskiej gospodarki, w których BIZ (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) generują największe wpływy to przede wszystkim handel hurtowy i detaliczny oraz przemysł naftowy i gazowy.


poprzednia  

1 ... 3 4

Inflacja X 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: