Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2013
2014-11-21 10:40
Ile osób korzysta z opieki zdrowotnej? © Minerva Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2010
Aspekty zdrowotne w gospodarstwach domowych
Jak czytamy w opracowaniu, jednym z najważniejszych czynników przesądzającym o skorzystaniu z usług medycznych przez danego pacjenta jest jego ocena na temat własnego stanu zdrowia. Ze wstępnych badań GUS wynika, że pozytywną opinie o swoim zdrowiu posiada zdecydowana większość respondentów (67%), źle lub bardzo źle ocenia je 8,6% badanych.
fot. mat. prasowe
Najważniejszy czynnik, który ma wpływ na zdrowie według opinii respondentów
Statystyki dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności dowodzą, że w grupie dzieci poniżej 16 roku życia posiada je niespełna 3% osób, w przypadku osób 16+ - 10,8% badanych.
Respondenci w wieku 15 lat i więcej pytani o najważniejszy czynnik, który ma wpływ na stan ich zdrowia, analogicznie jak w poprzedniej edycji badania, najczęściej wymieniali własne zachowanie. Jednak w porównaniu do badania sprzed 3 lat, wzrósł odsetek osób uważających, że nie mają wpływu na czynniki kształtujące ich zdrowie.
Gospodarstwa z osobami otrzymującymi świadczenia opiekuńcze (zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny) stanowiły 10,2% badanych gospodarstw. Ponad połowa gospodarstw (54,5%)we własnym zakresie sprawowało opiekę nad osobą otrzymującą świadczenia opiekuńcze.
Odsetek osób mających uprawnienia do świadczeń w ramach dodatkowego zabezpieczenia zdrowotnego (DZZ) wzrósł z 3,9% w 2010 r. do 6% badanych osób w 2013 roku.
Korzystanie z usług opieki zdrowotnej
Z porad lekarza w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) w ostatnim kwartale 2013 roku skorzystało prawie 36,6%. Niemal w całości (97,0%) porady POZ sfinansowane były w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nieco inaczej przedstawiała się sytuacja ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wstępne wyniki badania wykazały, że co piąta osoba z badanej populacji (20,2%) była u lekarza specjalisty w ostatnim kwartale 2013 roku. Tylko 63,2% spośród nich otrzymała świadczenia w ramach NFZ, a 40,2% sfinansowało je ze środków gospodarstwa domowego.
Z usług stomatologicznych skorzystało blisko 11,5% badanych osób. Wizyty u lekarza dentysty w 70,9% finansowane były ze środków własnych gospodarstwa domowego, a w ramach NFZ w 30%.
fot. mat. prasowe
Korzystanie z porad ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w IV kwartale 2003, 2006 , 2010 i w 2013
Na pytanie skierowane do gospodarstw domowych o przypadki nieskorzystania w 2013 r. z porad w placówkach specjalistycznej opieki zdrowotnej mimo istniejącej potrzeby, odnośnie wizyt u lekarzy specjalistów twierdząco odpowiedziało 4,9% gospodarstw, a u lekarzy dentystów – 4,4%. Główną przyczyną zaniechania wizyty u specjalisty był długi czas oczekiwania na termin wizyty (49,8% gospodarstw), a z wizyty u lekarza dentysty rezygnowano głównie z powodu braku pieniędzy (48,4% gospodarstw).
W 2013 r. w co trzecim gospodarstwie domowym przynajmniej jedna osoba co najmniej raz skorzystała z usług medycznych (poza stomatologicznymi) niefinansowanych przez NFZ (35,1%), w przypadku usług stomatologicznych dotyczyło to niemal 40% gospodarstw domowych. Jako główną przyczynę wyboru płatnej wizyty, gospodarstwa wskazywały odpowiednio: zbyt odlegle terminy (49,8%) i lepsze wyposażenie w sprzęt i materiały medyczne (28,3%).
fot. mat. prasowe
Przyczyny niekorzystania z porad lekarzy specjalistów oraz z usług stomatologicznych
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)