eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2013

Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2013

2014-11-21 10:40

Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2010


Opieka zdrowotna w ocenie pacjenta


Większość respondentów (63,6%) uznała, że jakość opieki zdrowotnej uzyskiwanej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (NFZ) w 2013 roku nie zmieniła się w stosunku do roku wcześniejszego. Niemal co piąty uczestnik badania (19,2%) uważał jednak, że nastąpiło pogorszenie w tym zakresie. Jedynie 3,4% badanych uznało, że jakość opieki zdrowotnej uległa poprawie, a co siódmy respondent (13,8%) nie miał zdania na ten temat.

Większość respondentów była usatysfakcjonowana wyborem lekarza pierwszego kontaktu/pediatry, o czym świadczy 28,2% zdecydowanie zadowolonych i 62,8% raczej zadowolonych. Zdecydowane niezadowolenie ze swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej odnotowano u 1,9% pacjentów.

fot. mat. prasowe

Gospodarstwa według oceny wysokości wydatków w roku 2013

Największa część budżetu gospodarstw domowych pochłaniana jest m.in. przez zakup leków.


Problem dyskryminacji lub nierównego traktowania podczas korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w ramach środków publicznych, jak i poza nimi, występuje raczej rzadko.

W celu oceny jednego z najistotniejszych aspektów jakości - bezpieczeństwa opieki zdrowotnej, respondentom zadano pytanie dotyczące zdarzenia niepożądanego, rozumianego jako szkoda, do której doszło w trakcie leczenia lub diagnostyki.

fot. mat. prasowe

Dostęp do wybranych rodzajów podstawowej opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrow

Zdaniem respondentów uzyskanie pomocy medycznej w dni świąteczne nie jest sprawą najłatwiejszą.


W zbadanej populacji osób 0,4% oświadczyło, że w 2013 roku doznało zakażenia, a 1,6 % - zdarzenia niepożądanego innego niż zakażenie. Jeśli liczby zdarzeń odniesiemy do liczby badanych, którzy w 2013 roku korzystali z usług podstawowej opieki zdrowotnej, szpitala lub specjalisty, to najbardziej na wystąpienie zdarzenia niepożądanego/zakażenia pacjenci narażeni są podczas hospitalizacji (2,8%), a następnie w podstawowej opiece zdrowotnej (1,0%) i podczas korzystania z usług specjalisty (0,3%).

fot. mat. prasowe

Czas oczekiwania na świadczenia medyczne

Najkrótsze oczekiwanie dotyczy lekarzy POZ.


Postawy wobec zabiegów transplantacji


Wstępne wyniki badania wykazały, że większość pytanych osób (68,5%) wyraziłaby zgodę na przeszczepienie za życia własnych narządów osobom bliskim oczekującym na przeszczep. Spośród ogółu badanych 70,3% zadeklarowało zgodę na oddanie szpiku kostnego. Zgodę na oddanie po śmierci własnych tkanek i narządów do przeszczepienia wyraziło dwóch na trzech badanych.

fot. mat. prasowe

Responsywność w podstawowej opiece zdrowotnej

Blisko 40 procent pacjentów przyznaje, że lekarz jest zorientowany w historii choroby.


Wiedza o wyrażonej wcześniej przez członków rodziny chęci do oddania po śmierci własnych tkanek i narządów do przeszczepienia skłoniłaby większość respondentów (64,8%) do wyrażenia zgody na ich pobranie po śmierci osoby bliskiej. O oświadczeniu woli słyszało 82,2% badanych. Dokument oświadczenia woli podpisałoby 42,3% badanych, przy czym niewiele mniejszy odsetek respondentów nie był zdecydowany, jak postąpić w tej sytuacji (39,0%). Tylko 2,8% pytanych deklarowało, że złożyło takie oświadczenie w przeszłości.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: