eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBezrobocie spada, a chętni do pracy za granicą ciągle są

Bezrobocie spada, a chętni do pracy za granicą ciągle są

2014-11-14 10:59

Bezrobocie spada, a chętni do pracy za granicą ciągle są

Co piąty Polak rozważa możliwość emigracji zarobkowej © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Doniesienia o kurczącym się bezrobociu w naszym kraju na niewiele się zdają - okazuje się, że ciągle co piąty Polak rozważa możliwość emigracji zarobkowej - wynika z najnowszej analizy migracji zarobkowej Polskich pracowników, zrealizowanej przez Work Service. Niepokojący jest fakt, że w grupie rozważających wyjazd "za chlebem' są nie tylko bezrobotni, ale i dość duża rzesza pracujących.

Przeczytaj także: Praca za granicą znowu popularna. 2/3 Polaków chce wyjechać jak najszybciej

3/4 takich osób, to młodzi poniżej 35 roku życia, najczęściej legitymujący się podstawowym lub zasadniczym wykształceniem. Krajami, o których najczęściej myślimy w kontekście emigracji są Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.

Jak pokazują dane zawarte w opracowanym przez Work Service raporcie „Migracje zarobkowe Polaków”, na rychły wyjazd z Polski w poszukiwaniu zatrudnienia jest obecnie przygotowanych aż 20 procent aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy (pracujących, bezrobotnych, uczących się, na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, bez emerytów i prowadzących dom). 5 procent z nich rozważa taki opuszczenie kraju „zdecydowanie”.

Kto rozważa emigrację?


Analiza pokazuje, że wśród osób rozważających poszukiwanie pracy za granicą dominują mężczyźni, ale nie jest to przewaga druzgocząca (56% vs 44% rozważających wyjazd) oraz osoby młode –niemal 3/4 myślących o wyjeździe to osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia, a aż 40% osoby w wieku 18-24 lat. Praca za granicą to też kusząca perspektywa dla mieszkańców mniejszych miast (do 100 tys. mieszkańców), stanowią oni aż połowę rozważa emigrację zarobkową.

fot. mat. prasowe

Rozważający emigrację

Okazuje się, że nie tylko bezrobotni rozważają emigrację zarobkową. Sporą grupą myślących o wyjeździe są również osoby pracujące.


Osoby deklarujące chęć wyjazdu to nie tylko bezrobotni, czy zniechęceni długotrwałym szukaniem pracy. Z raportu wynika, że bezrobotni stanowią 26% rozważających wyjazd, podczas gdy pracujący to aż 29% tej grupy. Co ciekawe, prawie dwukrotnie więcej osób zatrudnionych na pełen etat deklarowało chęć wyjazdu (22%) w porównaniu do pracujących na zasadach umowy o dzieło, zlecenie, czy w niepełnym wymiarze godzin (12%). Najliczniejszą grupą pod względem statusu, deklarującą chęć wyjazdu, są osoby uczące się. Stanowią oni aż 31% rozważający wyjazd zarobkowy w ciągu najbliższego roku.
- Po raz czwarty przeprowadziliśmy badanie sprawdzające plany dotyczące migracji zarobkowych Polaków. Konkluzja raportu jest jednoznaczna – przyszłość naszego kraju, czyli ludzie młodzi, najchętniej wyjechaliby z Polski w poszukiwaniu lepszego życia. To alarmujące dane, które potwierdzają jak niewielu absolwentów, czy osób jeszcze uczących się widzi dla siebie perspektywy rozwoju na polskim rynku pracy – powiedział Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA.-Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych nadal utrzymuje się na zatrważająco wysokim poziomie. Młodzi, zdolni i wykształceni odkładają dumę do kieszeni i idą pracować na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji. Jeśli nie pomożemy im w aktywizacji i rozwoju zawodowym w Polsce, zrobią to Niemcy, Brytyjczycy czy Holendrzy. Będzie to ogromna strata dla polskiej gospodarki i państwa, które funduje edukację bezrobotnym absolwentom – dodał Tomasz Hanczarek.

Powody emigracji


Zdecydowanym i najczęstszym powodem (wskazanym przez 84% badanych) emigracji zarobkowej są wyższe wynagrodzenia. W dalszej kolejności wskazywany były powody związane z korzystniejszymi warunkami do życia i pracy. Wśród nich znalazły się miedzy innymi wyższy standard życia (33%), możliwość podróżowania i zwiedzania świata (23%), lepsza służba zdrowia (22%) czy lepsze warunki socjalne(18%). Istotnym czynnikiem motywującym do wyjazdu dla Polaków jest również środowisko zawodowe. Aż 26% badanych wskazało szersze perspektywy rozwoju kariery jako powód motywujący do wyjazdu z Polski, 23% uznało za motywujący brak odpowiedniej pracy w Polsce, a 14% wskazało na wyższy poziom kultury zawodowej.

 

1 2

następna

Pomoc de minimis w 2013 roku

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: