eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySektor MŚP: ocena III kw. 2014 i prognoza IV kw. 2014

Sektor MŚP: ocena III kw. 2014 i prognoza IV kw. 2014

2014-11-13 11:37

Sektor MŚP: ocena III kw. 2014 i prognoza IV kw. 2014

Przedsiębiorcy obawiają się o kondycję własnej firmy © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa fazę ożywienia, którą odnotowano w drugim i trzecim kwartale tego roku mają już za sobą. Ze względu na fakt, że ożywienie to było relatywnie krótkie, wskaźnik nastrojów KERNA obniżył się na ten kwartał do minus 58,19 pkt., a w ślad za spadkiem optymizmu odnotowano znaczącą obniżkę prognozowanych inwestycji – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje MŚP w Polsce.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2014

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 58,19 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spadek o 2,7 pkt., ale wobec analogicznego okresu roku poprzedniego to aż 10,38 pkt. gorzej. Równocześnie to najsłabszy odczyt w ujęciu dwunastomiesięcznym. Na spadek KERNA najbardziej wpłynęło przekonanie firm, że w czwartym kwartale tego roku sytuacja gospodarcza kraju pogorszy się. Subwskaźnik dla obszaru prognozowanej sytuacji gospodarczej kraju obniżył się o 12,4 pkt. Jednocześnie przedsiębiorcy obawiają się o kondycję własnej firmy – w tym obszarze subwskaźnik jest niższy o 8,09 pkt.

W tym kwartale do 13,5% spadł udział firm, które oczekują dobrego scenariusza wydarzeń ekonomicznych kraju jeszcze w tym roku. Spadek nastrojów i inwestycji to po części efekt cyklu koniunkturalnego i również skutek „wysokiej bazy” zarejestrowanej zwłaszcza w drugim kwartale – mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research. – Jednak, niestety, to kolejny kwartał z rzędu, kiedy spadąją nastroje i inwestycje w firmach. Można więc spodziewać się, że kondycja ekonomiczna przedsiębiorstw MŚP będzie słabła również w czwartym kwartale. Przedsiębiorcy informują bowiem o mniejszej liczbie nowych zamówień i niższym popycie.

W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR (obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP), wyniósł 76,6 pkt. na minusie, co oznacza wyraźne osłabienie skłonności inwestycyjnej firm MŚP (aż o 9,9 pkt. mniej wobec ubiegłego kwartału). Należy dodać, że wobec analogicznego okresu roku 2013 INDEX ZAIR jest również słabszy o 10,1 pkt.

Aktualnie ZAIR jest na podobnym poziomie, jak w 2012 roku. Obecny, odczyt INDEXU wskazuje, że tak liczba inwestujących, jak i skala wydatków w czwartym kwartale będą niskie. - Bardzo często badani uzasadniali niechęć do inwestowania przesunięciem planów zakupowych na przyszły rok, podkreślając, że potrzebne wydatki w firmie poniesiono. Powodem jest też nawrót silnych obawy o ten kwartał – dodaje Izabella Młynarczyk z Keralla Research.

fot. olly - Fotolia.com

Przedsiębiorcy obawiają się o kondycję własnej firmy

Sektor MŚP fazę ożywienia ma już za sobą. W ślad za spadkiem optymizmu przedsiębiorców odnotowano znaczącą obniżkę prognozowanych inwestycji.


KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP – BYŁO DOBRZE

Z badania Keralla Research wynika, że odsetek firm, które skłonne są pozytywnie ocenić rozwój wydarzeń w krajowej gospodarce, utrzymał się na prawie identycznym poziomie, co kwartał wcześniej i wyniósł 16,3%. Należy jednak zauważyć, że to kolejny kwartał, w którym nieznacznie, ale ubywa przedsiębiorców pozytywnie oceniających warunki gospodarcze w kraju.

Jednocześnie mniej firm wskazało, że sytuacja gospodarki uległa pogorszeniu (27,2% wskazań), co jest najlepszym wynikiem od kilku kwartałów. Wzrósł przy tym odsetek przedsiębiorców (do 52,7 proc.), uważających, że kondycja gospodarki pozostaje bez zmian.

Można wnioskować, że w ogólnym odczuciu sytuacja gospodarcza kraju nie ulegała ani istotnej poprawie w ostatnich trzech miesiącach, ani nie pogorszyła się drastycznie. Mimo to dominuje raczej sceptyczne nastawienie wielu przedsiębiorców do kolejnych miesięcy, a przez to bilans nastrojów jest słaby.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniła się sytuacja gospodarcza Polski w ciągu ostatnich 3 m.?

Do 52,7 proc. wzrósł odsetek przedsiębiorców uważających, że kondycja gospodarki nie uległa zmianie

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: