Zaskakująco dobra dynamika PKB w III kwartale
2014-11-14 13:32
W trzecim kwartale polski PKB wzrósł o 3,3 procent © peshkova - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wzrost w 2012: ostatni kwartał kluczowy
Jak podał GUS, w III kwartale 2014 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4 procent. Z kolei PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,3 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem 2013 roku.Dla porównania, w II kwartale 2014 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,6 proc. w porównaniu z I kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,3 proc., z kolei PKB niewyrównany sezonowo wzrósł w II kw. realnie o 3,3 proc. w porównaniu z II kwartałem 2013 r.
To znacznie więcej niż oczekiwali analitycy, ale różnica może mieć przyczyny miedzy innymi w tym, że dane GUS zostały wyliczone według nowej metodologii Unii Europejskiej – ESA 2010, która między innymi nakazuje włączenie wydatków na badania i rozwój do inwestycji oraz uwzględnianie w PKB tzw. nielegalnej gospodarki, czyli na przykład przemytu alkoholu i papierosów, prostytucji, dochodów z handlu narkotykami. Większość ekonomistów szacuje PKB jeszcze według poprzednich zasad.
– Z uwagi na to, że opublikowane przez GUS dane mają charakter wstępny, nie wiemy jeszcze, jakie czynniki uchroniły nas przed dalszym spowalnianiem polskiej gospodarki. Można się spodziewać, że większa była kontrybucja spożycia indywidualnego, a eksport netto miał ujemny wpływ na dynamikę PKB – komentuje najnowsze dane GUS o dynamice PKB za III kwartał Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – Niekorzystnie na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wpływały przede wszystkim problemy krajów strefy euro, którym grozi ponowna recesja. Konflikt na Wschodzie również nie pozostaje bez znaczenia – tłumaczy Łukasz Kozłowski.
Według Kozłowskiego kolejne kwartały mogą być jeszcze lepsze.
– Gospodarka amerykańska jest w nie najgorszej kondycji, co za pewien czas powinno przełożyć się również na sytuację w Europie i w Polsce. Ceny surowców energetycznych na światowych rynkach znacząco zaś spadły na przestrzeni ostatnich miesięcy, co pozytywnie oddziałuje na stronę podażową – dodaje ekspert.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)