Poszukiwani pracownicy z potencjałem
2014-11-19 00:05
Przeczytaj także: Jest praca dla programistów. Gorzej ma wsparcie techniczne
„Niezwykle istotne jest dla nas, aby nasi pracownicy HiPo chcieli związać swoją przyszłość z 3M. Dlatego też tak dużą uwagę zwracamy na diagnozę ich zaangażowania. Aby zorientować się czy pracownik jest zaangażowany, obserwujemy czy wykonując swoje codzienne obowiązki daje on z siebie więcej niż wymaga tego od niego zakres jego obowiązków. Zwracamy też uwagę na to, czy pracownik wykazuje chęć sprawdzenia się w nowych rolach i podjęcia nowych wyzwań. Obserwujemy jak pracownik reaguje na zmiany, na przykład na propozycje zaangażowania go w nowy projekt, którego zakres wychodzi poza schemat jego codziennej pracy. Dodatkowo zaangażowany pracownik to taki, który dużą uwagę przywiązuje do przestrzegania i promowania wartości 3M – to dla nas sygnał, że dla pracownika ważne jest, aby działania, które podejmuje, nie służyły mu tylko do realizacji jego celów, aby również wspierały misję całej organizacji i budowały jej kulturę. To dla nas znak, że pracownik myśli o 3M jako o swoim pracodawcy na długie lata.” – komentuje Małgorzata Piasecka, Training & Development Leader 3M w Polsce.
CEB SHL Talent Measurement proponuje, aby przy identyfikacji pracowników z wysokim potencjałem zwrócić szczególną uwagę na diagnozę przyszłego zaangażowania potencjalnego HiPo - jego wysoki poziom będzie świadczył nie tylko o tym, że pracownik traktuje aktualne miejsce pracy jako najlepsze z możliwych, ale również o tym, że utrzyma wysoką efektywność pracy również na wyższym, bardziej złożonym i odpowiedzialnym stanowisku. A co będzie świadczyło o wysokim przyszłym zaangażowaniu pracownika? Na przykład to, że w jego zachowaniu widoczna będzie gotowość do nadawania wyższego priorytetu sprawom firmy i zespołu niż jego własnym potrzebom i interesom zawodowym, otwartość w mówieniu o chęci rozwijania swojej kariery wewnątrz organizacji czy też postawa nastawiona na zadawanie wielu pytań, które świadczą o jego żywym zainteresowaniu organizacją oraz jej sukcesem.
Wysiłek włożony w znalezienie właściwych High Potentials w firmie – czy warto?
Identyfikacja pracowników z wysokim potencjałem nie zawsze jest łatwym procesem. Do tego celu organizacje muszą zmobilizować wewnętrzne siły i zaangażować do współpracy najwyższą kadrę kierowniczą, menedżerów, zespół HR oraz samych zainteresowanych, czyli potencjalnych pracowników HiPo. Nie ma natomiast wątpliwości co to tego, że poprawne zidentyfikowanie pracowników z wysokim potencjałem przyniesie organizacji wiele korzyści. Pracownicy HiPo są nie tylko o 91% bardziej wartościowi dla firm w porównaniu do pracowników spoza tej puli. Ich potencjał liderski dodatkowo przyczynia się do osiągnięcie przez ich organizacje o 90% więcej dochodu oraz dwa razy wyższego zysku. Tak więc inwestycja w diagnozę ich potencjału z pewnością się opłaci!
Przeczytaj także:
Przywództwo a efektywność pracownika i organizacji
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
High Potential, poszukiwani pracownicy, potencjał pracownika, efektywność pracy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)