Co rady nadzorcze sądzą o systemie regulacyjnym?
2014-11-21 10:59
Co rady nadzorcze sądzą o systemie regulacyjnym? © Brocreative - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rada nadzorcza. Dobre praktyki to już konieczność?
Badanie pokazuje również, jak istotną kwestią jest polityka różnorodności. Okazuje się jednak, że niemal 2/3 respondentów nie wprowadziło jej jeszcze w zarządach, skupiając się głównie na strategii, wynikach finansowych oraz wzroście firmy.Swoim zasięgiem badanie objęło 317 członków zarządów firm funkcjonujących w piętnastu krajach i regionach świata. Równowaga system regulacyjnego okazała się najistotniejsza dla respondentów z Niemiec, Luksemburga, Irlandii i Szwecji. Niemal jedna trzecia ankietowanych wskazywała, że system regulacyjny w ich krajach zapewnia elastyczność za sprawą „zgodnego i wyjaśniającego” podejścia. Takiej odpowiedzi udzielili m.in. członkowie zarządów z Finlandii, Argentyny, Meksyku, Rumunii i Filipin.
Okazuje się również, że dla niemal 1/4 badanych system regulacyjny jest zbyt uregulowany (USA, Indie, Rosja), a dla 12 procent po prostu nieefektywny (znaczący odsetek badanych w Rosji, Argentynie, na Bliskim Wschodzie i w Czechach).
„Niezależnie od systemu regulacyjnego zarządy i rady nadzorcze muszą sprostać oczekiwaniom regulatorów i działać zgodnie z przepisami. Jest to tym bardziej istotne, że obecnie obserwujemy zmianę prawa dotyczącego tych organów. Odnosi się to także do rad nadzorczych w Polsce” – mówi Dorota Snarska-Kuman, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.
fot. Brocreative - Fotolia.com
Co rady nadzorcze sądzą o systemie regulacyjnym?
Unijna dyrektywa z 22 października 2013 roku, na której włączenie do prawa lokalnego Polska ma czas do listopada 2015 roku, wprowadza możliwość karania członków rad nadzorczych sankcjami finansowymi do wysokości 2 mln euro. Z kolei zgodnie z propozycją Komisji Nadzoru Finansowego „Zasady ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych przez KNF” rada nadzorcza powinna rozumieć zasady rachunkowości i ich wpływ na sprawozdanie finansowe. Poza tym powinna także brać udział w ustalaniu strategii dotyczącej zarządzania i monitorowania ryzykiem. Z raportu Deloitte pt. Liderzy na dziś- Liderzy na jutro, w którym oceniany był poziom kompetencji przywódczych członków rad nadzorczych wynika, że środowisko biznesowe ocenia poziom kompetencji, jako nieco niższy od oczekiwanego.
„Umiejętności przywódcze związane z nastawieniem na wzrost wartości firmy i perspektywą finansową zostały ocenione na wysokim poziomie (obie kompetencje zebrały nieco powyżej 60 proc. pozytywnych opinii). Widać natomiast pewien deficyt w kompetencjach związanych z przyjmowaniem szerokiej perspektywy (46 proc. menedżerów ocenia poziom tej umiejętności jako przeciętny i niski oraz bardzo niski) i budowaniem firmy opartej na wartościach (blisko 60 proc. ocenia ją jako przeciętną, niską i bardzo niską)” – mówi Dorota Snarska-Kuman.
Uczestnicy globalnego badania Deloitte uważają, że łady regulacyjne nie nadążają za pojawiającymi się zjawiskami, które mają wpływ na funkcjonowanie organów zarządczych, takich jak choćby media społecznościowe czy zintegrowane raportowanie. Zdaniem 36 proc. badanych system regulacyjny w tym zakresie dopiero się rozwija, a 35 proc. uważa, że niewystarczająco szybko reaguje na pojawiające się problemy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)