Podwyżka wynagrodzenia motywuje
2014-11-25 12:11
Podwyżka wynagrodzenia motywuje © mathom - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podwyżka wynagrodzenia bez tabu
Podwyżka jest jak mocna kawa – pobudza do działania
Jak już wspomniano we wstępie, dla 70% polskich pracowników otrzymanie podwyżki to rodzaj energetycznego kopniaka, który motywuje do dalszej, efektywnej pracy. Niemal co trzeci ankietowany przyznaje, że większe pieniądze zachęcają do realizacji kolejnych projektów, a co czwarty uważa, że otrzymanie podwyżki wiąże go z pracodawcą na dłuższy czas, co z punktu widzenia tego ostatniego powinno być niezwykle istotne. Istnieje jednak i druga strona medalu - 16 procent pracujących przyznaje, że ich stosunek do pracy po podwyżce kompletnie się nie zmienia, a dodatkowe pieniądze, które otrzymali, po prostu się im należą.
Jak otrzymam podwyżkę to… odłożę ją na konto
Otrzymując podwyżkę, najczęściej (23%) odkładamy ją na konto oszczędnościowe – wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”. Co ciekawe, najwięcej osób, które zadeklarowało taką postawę, znajdowało się w przedziale wiekowym 18-29, a najmniej 40-49. Jak widać, młodym ludziom wchodzącym dopiero na rynek pracy zależy na tym, aby gromadzić oszczędności.
Kolejnym, najpopularniejszym celem, na jaki przeznaczamy dodatkowe fundusze są dzieci – aż 20% poświęciłoby dla nich własną podwyżkę. 15% pracujących Polaków zainwestowałoby w doszkalanie a zkolei 14% postawiłoby na własną rozrywkę, decydując się na wycieczkę marzeń.
Rozzłoszczeni czy pokorni – jacy jesteśmy, gdy nie otrzymujemy podwyżki?
Wśród tych z pracowników, którym zdarzyło się usłyszeć odmowę w sprawie podwyżki, 17% zadeklarowało, że było to motywacją do wzmożonej i bardziej efektywnej pracy. Dla 13% badanych odrzucenie wniosku o podwyżkę przez szefa było bodźcem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy. Jak widać, wzrost wynagrodzeń jest ważnym czynnikiem decydującym o pozostaniu w dotychczasowym miejscu pracy. Tyle samo ankietowanych przyznało również, że brak zgody szefa na podwyżkę był powodem do zwrócenia się z tą samą prośbą do innych osób w organizacji, często do działów HR bądź przełożonych ich szefa.
11% z pracujących Polaków zadeklarowało z kolei przyjęcie biernej postawy i brak jakichkolwiek działań w związku z odmową zwiększenia wynagrodzenia. Tylko 2% przyznało, że w takiej sytuacji podjęło radykalny krok w postaci złożenia wypowiedzenia z pracy.
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na Twoim stanowisku
„Trudna sytuacja finansowa firmy” – brzmi znajomo?
Jak pokazują wyniki raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, najczęstszym argumentem, jaki podaje przełożony, argumentując brak możliwości przyznania podwyżki, jest trudna sytuacja finansowa firmy (56%). Aż 16% pracodawców zrzuca winę na zarząd bądź swojego przełożonego, od których zależy decyzja o zwiększeniu wynagrodzenia. 11% ankietowanych usłyszało z kolei, że do rozmowy o podwyżkę mogą wrócić dopiero podczas oceny rocznej. 6% pracodawców uzależnia podwyżkę od awansu, bez którego jej otrzymanie nie jest możliwe. Kolejne 7% omawia plan, który pracownik musi zrealizować, aby otrzymać podwyżkę.
fot. mat. prasowe
Emocje towarzyszące podwyżce
Dobrym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy o podwyżce jest wiedza na temat wysokości zarobków w podobnej branży i na zbliżonym stanowisku. Dlatego Pracuj.pl stworzył narzędzie, które ułatwia rozmowę z przełożonym o wynagrodzeniu. Serwis zarobki.pracuj.pl umożliwia sprawdzenie, czy nasza pensja jest odpowiednia do naszego doświadczenia i stanowiska.
Informacje o badaniu
Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000) oraz uzupełniony o dane z serwisu zarobki.pracuj.pl
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)