Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo
2014-11-26 10:28
Jak się ma środkowoeuropejskie ustawodawstwo? © FikMik - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo 2015?
Raport analizuje sytuację oraz prognozy w zakresie inicjatyw ustawodawczych w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawione w nim dane wskazują, że w badanym okresie przyjętych zostało 891 aktów prawnych. Wśród najbardziej prężnych ustawodawców wymienić można:- Rumunię (257 aktów prawnych)
- Polskę (178)
- Węgry (153).
Okazuje się również, że nieco ponad 20 procent aktów prawnych doczekało się szerokim komentarzy w mediach. Pod tym względem bezapelacyjnymi liderami są Węgry i Bułgaria, gdzie media omawiały odpowiednio 44% i 43% przyjętych aktów. Na drugim biegunie uplasowały się: Polska (11%), Rumunia (9%) i Słowacja (8%). Na Węgrzech, gdzie rządząca partia ma dwie trzecie mandatów w parlamencie, wprowadzono wiele „nieortodoksyjnych” rozwiązań. Media regularnie komentowały liczne inicjatywy ustawodawcze (np. podatek od przychodów reklamowych). W Bułgarii, przez większość kadencji Rada Ministrów i parlament cieszyły się poparciem jednie 20% społeczeństwa, w związku z czym media krytykowały i szeroko komentowały bardzo wiele ustaw i aktów prawnych.
fot. mat. prasowe
Najaktywniejsi ustawodawcy
43% spośród przyjętych regulacji (386) miało bezpośredni wpływ na biznes, a niemal jedna trzecia dotyczyła szeroko rozumianego sektora przedsiębiorstw (31%). W zakresie regulacji mających wpływ na poszczególne branże, najwięcej aktów prawnych dotyczyło usług finansowych (24%) oraz branży usługowej (14%). W całym regionie najmniejsze zmiany zaszły w branży ICT, przemyśle i opiece zdrowotnej.
fot. mat. prasowe
Zainteresowanie mediów
W regionie przeciętnie 79% inicjatyw ustawodawczych dotyczących sektora przedsiębiorstw zostało zainicjowanych przez rządy, zaś 19% projektów legislacyjnych zostało złożonych przez parlamentarzystów. Bułgarscy i węgierscy parlamentarzyści wykazali największą aktywność w zakresie projektów ustaw. W Bułgarii, gdzie Rada Ministrów nie była w stanie wykorzystać posiadanej większości podczas kadencji premiera Płamena Oreszarskiego, większość ważnych projektów ustaw złożyli właśnie parlamentarzyści. Węgierski rząd unika wdawania się w publiczne dyskusje na temat niektórych ustaw, przenosząc inicjatywę ustawodawczą z rządu na ręce parlamentarzystów – ta luka w prawie umożliwia uniknięcie obowiązkowych konsultacji z grupami interesów oraz głównymi interesariuszami.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)