Wyjazd na narty w większym komforcie
2014-11-28 10:51
Gdzie polscy turyści wybierają się tej zimy na narty? © samott - Fotolia.com
Tej zimy rzesza Polaków, którzy odwiedzą alpejskie kurorty narciarskie, będzie większa niż przed rokiem - wynika ze statystyk przedstawionych przez Travelplanet.pl. Największą popularnością cieszyć się będą Włochy i Austria, gdzie dojedziemy przeważnie własnym środkiem transportu. Podobnie było przed rokiem. Tym, co odróżnia nadchodzący sezon zimowy od poprzedniego jest wzrost zamiłowania do komfortu - znacząco wzrośnie bowiem odsetek tych, którzy ferie spędzą w wyższym standardzie.
Przeczytaj także: Zimowe wyjazdy Polaków: na stok czy na plażę?
Wnioski przedstawione przez Travelplanet.pl pochodzą z analizy statystyk rezerwacyjnych obejmujących wyjazdy na narty i snowboard w zbliżającym się wielkimi krokami sezonie zimowym (od początku grudnia do końca marca). Praktyka pokazuje, że do połowy listopada zimowe wypady na narty rezerwuje przeważnie około 25 procent turystów, którzy planują taki zagraniczny urlop z biurami podróży.- W wypadku tegorocznego sezonu narciarskiego obserwujemy początek ciekawego zjawiska, znane z rynku letnich wakacji – twierdzi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet.pl. – Narciarscy turyści wyraźnie podwyższają standard pobytu. Z nieco ascetycznych wyjazdów bez wyżywienia popyt przesuwa się w kierunku pobytów hotelowych ze śniadaniami i obiadokolacjami w cenie.
Białe szaleństwo nakręca się
To zyskujący sobie na popularności sposób spędzania zimowego urlopu. O ile w sezonach 2011/12 i 2012/13 odsetek narciarzy wśród podróżujących z biurami podróży w tym czasie wynosił ok. 21 -22 proc. to ubiegłej zimy wzrósł on do 28 proc. Na nadchodzącą zimę narciarskie wakacje w Alpach, Pirenejach oraz po południowej stronie Sudetów i Tatr zarezerwowało aż 38 proc. turystów, planujących zagraniczny wyjazd w tym czasie.
- W tym sezonie spodziewamy się dalszego wzrostu wyjazdów w Alpy, bo polscy narciarze podczas ubiegłej, bezśnieżnej zimy w Polsce przekonali się, że nie są one ekstremalnie drogie ani ekstremalnie trudne do uprawiania narciarstwa – mówi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet.pl. - A trzeba pamiętać, że rezerwacje nasilają się gdy w alpejskich ośrodkach spadnie śnieg a stacje ogłoszą otwarcie sezonu narciarskiego – zaznacza.
Według analiz Travelplanet.pl, wziąwszy pod uwagę wszystkie koszty pobytu wraz z dojazdem, kilometr przejechanej nartostrady kosztuje w Polsce i Czechach ok. 70 zł, podczas gdy w krajach alpejskich – kilkanaście zł. Bowiem przy porównywalnych cenach zakwaterowania i prawie dwukrotnie wyższych cenach karnetów, we Włoszech, Austrii, Szwajcarii czy Francji na jeden skipass mamy do dyspozycji nawet kilkaset km nartostrad. W Polsce czy Czechach – co najwyżej dwadzieścia parę… Nawet dla przeciętnego narciarza trochę mało jak na tydzień szusowania.
fot. samott - Fotolia.com
Gdzie polscy turyści wybierają się tej zimy na narty?
Najpopularniejsze stoki
Na nadchodzący sezon wyjazdy na narty z biurami podróży zarezerwowało o 11 proc. więcej klientów Travelplanet.pl niż tym samym okresie w poprzednim roku. Wśród polskich miłośników białego szaleństwa wciąż najbardziej popularne są Włochy i Austria. To w sumie 90 proc. klientów Travelplanet.pl, którzy zdecydowali się wyjechać na narty za granicą z biurami podróży i ten trend nie zmienia się w stosunku do poprzedniej zimy.
Bezkonkurencyjne jeśli chodzi o popularność od lat pozostają Włochy (przede wszystkim Dolomity oraz Cztery Doliny – Bormio i Livigno) dokąd wyjeżdża z biurami podróży ok. 58 proc. narciarzy. 32 proc. jedzie na austriackie stoki – przede wszystkim do Tyrolu.
W tym roku na trzecim miejscu w rankingu popularności znalazły się Czechy (ok. 6 proc.) a na czwartym – Francja (ok. 3 proc.) a piątym – Słowacja (niecałe 1 proc.). Andora, Szwajcaria czy Turcja to wciąż rodzaj narciarskiej egzotyki.
Przeczytaj także:
Zimowe wakacje Polaków. Narty, palmy czy Polska?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)