Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2005
2005-11-05 00:37
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Sierpień 2005
Bardzo dobre oceny bieżącej sytuacji, bardziej optymistyczne niż przed miesiącem formułowali producenci mebli, sprzętu RTV/AGD, maszyn i aparatury elektrycznej oraz wyrobów włókienniczych. Dobrze, choć nieco gorzej niż w sierpniu oceniły koniunkturę przedsiębiorstwa zajmujące się wytwórstwem artykułów spożywczych i wyrobów chemicznych. Korzystnie oceniły koniunkturę firmy z sektora budowlanego oraz usług (tu najwięcej optymizmu wykazały organizacje zajmujące się pośrednictwem finansowym oraz edukacją.). Optymizm wykazały w badaniu firmy z sektora transportu, logistyki i łączności, hotele i restauracje oraz działające w sekcji nieruchomości. Ciągle negatywnie oceniają sytuację firmy zajmujące się handlem detalicznym, choć oceny są lepsze niż w sierpniu.Poprawie uległy nastroje społeczne, tzw. wskaźnik koniunktury konsumenckiej. Polacy oceniają korzystnie zmiany, jakie zaszły w sytuacji finansowej gospodarstw domowych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Ankietowani przez GUS wykazali także większy optymizm, co do oczekiwanych zmian sytuacji gospodarczej w kraju, oraz poprawy finansowej swoich gospodarstw domowych. Zmniejszyły się także obawy, co do wzrostu stopy bezrobocia w naszym kraju.
Kolejny miesiąc z rzędu odnotowaliśmy prawie 20% wzrost eksportu. Wartość towarów wyeksportowanych za granicę w ciągu ośmiu miesięcy 2005 roku to 44.6 mld euro.
Praca w internecie
Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się we wrześniu w internecie w poszczególnych portalach:
- Aaaby.pl - 2756
- Jobs.pl - 2011
- Jobpilot - 2374
- onet.pl - 6385
- pracuj.pl - 3717
- topbjobs - 500
źródło: portale.
Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.
Branże
We wrześniu w większości badanych przez Hudson branż wzrosła liczba publikowanych prasowych ogłoszeń rekrutacyjnych. Jest to tendencja obserwowalna od kilku lat, wrzesień, jest bowiem miesiącem, kiedy firmy poszukują zazwyczaj większej liczby pracowników po okresie letniego zastoju w rekrutacji. W sumie w omawianym miesiącu pojawiło się prawie 400 ofert więcej niż w sierpniu. Listę najaktywniejszych branż otwierają – podobnie jak w ubiegłym miesiącu produkcja i przemysł oraz handel ze wzrostem – odpowiednio o 87 i o 24 oferty. Pierwszą trójkę zamykają finanse, które odnotowały wzrost o 32 oferty i ostatecznie, z wynikiem 11% zastąpiły na tej pozycji branżę usługową, która co prawda odnotowała realny wzrost ogłoszeń, ale był on nieduży i ostatecznie procentowy udział usług w badanych ogłoszeniach wyniósł 10% - czyli o prawie dwa punkty procentowe mniej niż przed miesiącem.
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources