eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 48/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 48/2014

2014-11-29 14:13

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 48/2014

  • Według amerykańskiego Departamentu Handlu Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2014 roku o 3,9 proc. r/r. W II kwartale 2014 roku PKB w Stanach jednoczonych wzrósł o 4,6 proc. r/r.
  • Najnowszym samolotem pasażerskim na świecie jest obecnie produkt europejskiego koncernu Airbus A350-900. Aktualnie jest on promowany w trakcie 11-dniowego "tournée" po Azji. Prace projektowo-konstrukcyjne nad modelem A350 trwające w latach 2005-2013 kosztowały ok. 15 mld USD. Do końca października br. wpłynęły zamówienia na 750 maszyn od 39 klientów.
  • Od nowego roku w Nikaragui rozpoczną się prace przy budowie kanału, który połączy Atlantyk z Pacyfikiem. Będzie trzykrotnie dłuższy, szerszy i głębszy od Kanału Panamskiego i będzie kosztować 50 mld USD. Zgodnie z planem, zostanie oddany do użytku w 2020 roku. Kanał Nikaragui wybuduje chińska firma HKND (Hong Kong Nicaragua Canal Development Group). Planowana trasa przebiegać przez jezioro Nikaragua, które jest największym zbiornikiem słodkowodnym w Ameryce Środkowej. Firmie została udzielona koncesja na korzystanie z ziemi na okres 50 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 50.
  • Według najnowszego raportu banku UBS i ośrodka badań Wealth-X liczba osób, które w portfelu mają powyżej 30 mln USD wynosi 211 tys. (wzrost o 6 proc. r/r). najwięcej takich bogaczy jest w Ameryce Północnej – niemal 74,8 tys. którzy dysponują bogactwem szacowanym na ok. 10,3 bln USD (wzrost o 6,2 proc. r/r). Na drugim miejscu jest Europa z 61,8 tys. osób z sumarycznym majątkiem szacowanym na 8,4 bln USD (wzrost o 9 proc. r/r). W Azji mieszka 46,6 tys. ultrabogatych z łącznym majątkiem 7 bln USD (wzrost o ok. 6 proc.). Łączny majątek tych bogaczy jest szacowany na ok. 30 bln USD i jest to prawie dwa razy więcej niż wynosiła wartość gospodarki amerykańskiej w 2013 roku. Ta grupa bogatych ludzi stanowi 0,004 proc. populacji na świecie i posiada 13 proc. światowego bogactwa.
  • Kazachstan jest po Rosji drugim największym producentem tego surowca wśród byłych krajów sowieckich. Ma ogromne złoża i gazu. Aktualne wydobycie jest znacznie poniżej potencjalnych możliwości. Rząd chce znacznie zwiększyć wydobycie, lecz zwiększenie produkcji i eksportu wymaga uniezależnienia się od transportu ropy i gazu przez Rosję. Kazachskie złoża znajdują się pod powierzchnią azjatyckich stepów i pod dnem Morza Kaspijskiego. Najbardziej znane pola na lądzie to Tengiz, Karachaganak, Aktobe, Mangistau i Uzen, oraz pola Kashagan i Kurmangazy pod dnem Morza Kaspijskiego. W Kazachstanie w eksploatacji złóż uczestniczą czołowe światowe koncerny: Chevron, ExxonMobil, Shell, Total, ConocoPhillips, Eni, CNPC, PetroChina, LUKoil. Za reprezentowanie kazachskich interesów w sektorze ropy i gazu odpowiada stworzona w 2002 r. państwowa spółka KazMunaiGas. Posiada ona udziały w złożach w całym kraju i odgrywa coraz większą rolę w sektorze wydobycia. Najbardziej popularnym modelem inwestycyjnym są spółki joint venture.
  • OPEC - Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (w której Arabia Saudyjska jest największym producentem), podjęła więc decyzję o utrzymaniu produkcji surowca na dotychczasowym poziomie, czyli 30 mln baryłek dziennie. Eksperci szacują, że "cena ropy powinna spaść w krótkim okresie nawet do 60 USD za baryłkę, żeby w dłuższej perspektywie osiągnąć stabilizację na poziomie powyżej 80 USD". Taka polityka spowoduje, że znacznie mniej opłacalna stanie się eksploatacja złóż łupkowych, co może na dłuższą metę znacznie ją ograniczyć. Na takiej strategii jakiś czas przetrzymają Arabia Saudyjska i kraje Zatoki Perskiej (maja spore rezerwy finansowe), natomiast szybko i dużo stracą najbiedniejsi członkowie OPEC - Nigeria, Wenezuela i Iran. Według analityków nie jest wykluczone, że w Wiedniu wkrótce odbędzie się kolejne posiedzenie OPEC zorganizowane w trybie awaryjnym.
  • Na konferencji w Stambule, poświęconej prawnym aspektom roli kobiet, prezydent kraju Erdogan przedstawił swoje, kontrowersyjne poglądy na rolę kobiety w życiu gospodarczym kraju. Stwierdził, że "nie można obsadzać kobiety na tym samym stanowisku, co mężczyzny, bo to jest sprzeczne z naturą". Oświadczył, że priorytetem kobiety powinno być macierzyństwo i że jest to zgodne "z właściwym islamskim sposobem życia". W przeszłości często podkreślał, że każda kobieta powinna urodzić co najmniej troje dzieci.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NAJBARDZIEJ INNOWACYJNE KORPORACJE ŚWIATA

Opublikowany został raport firmy konsultingowej Boston Consulting Group nt. "50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata 2014". W raporcie znajduje się ranking, stworzony w oparciu o opinie 1500 menedżerów najwyższego szczebla, którzy w swoich firmach są odpowiedzialni za innowacyjność. Ważnym elementem materiałów, w oparciu o które stworzono ranking była analiza wskaźników ekonomicznych firm ze szczególnym uwzględnieniem rynkowej pozycji oferty firmowej bazującej na zrealizowanych procesach innowacyjnych.

Z raportu wynikają następujące wnioski:
  • za najbardziej innowacyjną korporację świata uznano firmę Apple
  • na 50 firm ujętych w rankingu 24 firny pochodzą ze Stanów zjednoczonych, a w tym gronie 12 to firmy technologiczne
  • czołówkę rankingu stanowią oprócz Apple takie firmy jak Google, Samsung, Microsoft, IBM, Amazon, Tesla, Toyota, Facebook, Sony.
  • w tym gronie Europę reprezentuje 13 firm, z czego z Niemiec pochodzi 7 firm, a wśród nich 5 to firmy motoryzacyjne.
  • z Azji pochodzi także 13 firm z Japonii, Chin i Korei Południowej (w sumie jest to 13 firm).

Z tego raportu wynikają też wnioski dla polskich firm, chcących być w gronie czołowych firm innowacyjnych:
  • muszą one mieć przejrzyste i konsekwentnie realizowane strategie rozwojowe
  • strategia firmy winna posiadać wydzielony zespół zajmujący się tworzeniem, poszukiwaniem pozyskiwaniem, rozwijaniem i wdrażaniem innowacyjnych pomysłów. Ten zespół winien być oceniany wg innych kryteriów niż cała firma. System firmowy musi uwzględniać ryzyko nietrafnych decyzji badawczych i to, że nie wszystkie kierunki prac muszą przynieść zyski
  • prace kończące się negatywnymi wynikami też mogą być źródłem wartościowej wiedzy, ale też kolejnym etapem w dążeniu do rozwoju innowacyjności.
  • jednym z głównych parametrów w dążeniu do biznesowego sukcesu w procesach innowacyjnych jest czas realizacji przedsięwzięcia badawczo-produkcyjnego. Oznacza to, że celowe jest rozważenie możliwości współpracy z innymi firmami oraz placówkami badawczymi i zespołowa realizacja celów biznesowych.

Henryk S. KOLKA-TUSZYŃSKI, CGKL Grupa Doradcza

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: